Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Апостолов: Книгите-игри разкриват пред героя паралелни вселени

2
Авторът на книги-игри Радослав Апостолов с наградата "Златната Никса"


Вълнуващо ли е да си герой в собствен сюжет? А какво бихте си казали, ако може да избирате съдбата си като главно действащо лице във фентъзи роман. Както и през 90-те, книгите игри набират популярност и у нас. Има за всеки вкус – фентъзи, приключенски, хорър, дори подходящи за жени.

Кърджалийският автор на книги-игри Радослав Апостолов грабна наградата Златна Никса за своята последна такава творба Сезон на тайни. 

Радослав Апостолов е възпитаник на СУ Отец Паисий“ в Кърджали, завършва и Химикотехнологичния университет в София.

От 2015 година е разработчик на приложения за Андроид и iOS, а впоследствие и като ръководител в IT-сферата.

Любител на фантастиката и хоръра във всичките им направления.

През 2015 дебютира в интерактивната литература с “Убежището”, с което се класира на финала на конкурса “Златна Никса”. Втората му творба “Сезон на тайни” намира място в списанието за книги-игри "Агамор". 

На въпроса защо именно книги-игри, Радослав казва: "За мен е много интересно да пиша книги-игри, аз затова съм се концентрирал върху книгите-игри, а не върху стандартната литература. Понеже, това, което на мен ми харесва е, възможността за алтернативност. Когато съм чел някакви художествени романи, винаги съм си казвал "Ех, защо направи така героя, ако беше направил друго, може би нещата щяха да се развият по друг начин". Книгите игри дават точно това. Те дават възможност на читателя, чрез неговите решения, да достигне до негов край на историята и  да види паралелните вселени, в които може реално да свърши героя".

Радка Петкова разговаря с него, за това колко тежи наградата със статуетката на фантастично животно, за интереса към книгите игри и за това какво го кара да пише такива сюжети.



По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Александър Туник

Александър Туник: "Игра на котки" разказва за самотата в цветния свят

На 16 септември от 19 часа театърът в Кърджали открива новия творчески сезон с премиера на пиесата "Игра на котки" на унгарския драматург Ищван Йоркен. Постановката е дело на Александър Туник, който тази година се дипломира в НАТФИЗ, в класа по режисура за драматичен театър на проф. Пламен Марков. "Игра на котки" е дипломната работа на младия..

публикувано на 05.09.25 в 12:02

Неделино събира над 2500 участници и гости от страната и чужбина на фолклорен фестивал

На 5, 6 и 7 септември централният площад в Неделино ще се превърне в голяма открита сцена за 24-тия Национален фолклорен фестивал за двугласно пеене и народна песен с международно участие. Над 2500 са участниците във фестивала, от тях над 300 са от чужди държави – Македония, Турция, Гърция, Италия, Косово, Молдова, Полша..

публикувано на 02.09.25 в 14:20
Снимката е илюстративна

Хасково посреща празника си с лятно автокино

В центъра на град Хасково организират кино под звездите. Лятно автокино Хасково 2025 ще бъде на паркинга на к-кс „21 век“, съобщават от общинския пресцентър. Любимите ленти от последния филмов сезон „Бай Иван 3: Почивката“, „Клопка“ и „До последен дъх“ ще бъдат излъчени на открития голям екран в центъра на града. За всички почитатели на Седмото..

публикувано на 29.08.25 в 16:35

Художници рисуват Хасково по повод празника на града

Осем художници участват в Националния пленер по живопис „Хасково – цветна палитра“ `2025, организиран по повод Деня на града - 8 септември. Община Хасково и Сдружение „Дружество на хасковските художници“ за поредна година поканиха живописци от цяла България, за да уловят в цветове и нюанси красотата на града ни, съобщиха от пресцентъра на..

публикувано на 28.08.25 в 11:29

Концерт „Богатството на Европа“ ще оживи фонтаните в Хасково

На 4 септември 2025 г. от 19:00 часа фонтаните пред ОНЧ „Заря-1858“ в Хасково ще бъдат сцена за концерта „Богатството на Европа“. В рамките на събитието ще бъдат представени пъстри танци, песни и игри от над 100 младежи от Гърция, Унгария, Турция и други европейски държави. Концертът е част от програмата по повод Деня на Хасково, който ще се отбележи..

публикувано на 26.08.25 в 13:10

Смолян посреща тридневен арт фестивал с изложби и творчески срещи

Арт фестивалът „Празник на цветовете“ започва днес в Смолян. Събитието е организирано от Община Смолян, Регионалния исторически музей „Стою Шишков“, Художествената галерия и Регионалната библиотека „Николай Вранчев“. Програмата ще продължи три дни – до 28 август – с редица арт прояви, които ще се провеждат в двора между музея, галерията и..

публикувано на 26.08.25 в 09:15

Завърши фолклорен проект в община Ардино

В село Боровица, община Ардино, се проведе заключителният концерт по проект за популяризиране на турския фолклор. Събитието беше организирано от групата за турски фолклор към Народно читалище „Родопска искра 1921“ – Ардино. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Програмата за развитие на селските райони 2014–2020 г., съфинансирана от..

публикувано на 17.08.25 в 16:05