В деня на светите братя Кирил и Методий по стар стил – 11 май, младите ротарианци от Ротаракт клуб направиха заключителното събитие на тримесечната кампания „Кърджали чете“. Инициативата е по идея на настоящия президент Габриела Гавраилова, но в нея се включиха всички членове на организацията, голяма книжарница от национална верига, Регионалната библиотека „Н.Й.Вапцаров“, няколко училища и много малки и големи кърджалийци. Предизвикателството да се прочетат поне три книги за три месеца и да се попълни кратка читателска карта за прочетеното бе отправено в началото на февруари.
"Много се радвам, че се включиха толкова много хора. 716 книги, 335 участника и 91 раздадени награди, смятам че е добро постижение", каза за Радио Кърджали Габриела Гавраилова.
Най-малкият читател е на 4 годинки, а най-възрастният на 85. Много са тези, които са прочели повече от 3 книги, а има и читателка с около 40 прочетени книги за три месеца. Габриела е впечатлена от това, че повечето от участниците са в тийнейджърска възраст, както и от факта, че в читателските си карти всички са коментирали и препоръчвали своите книжни фаворити. Което според нея показва, че свободното, а не задължителното четене надделява.
Резултатите бяха обявени на заключителното събитие пред книжарницата-съорганизатор. На него присъстваха много малки и големи читатели, които получиха подаръци. 91 книги бяха раздадени на всеки, който беше изпълнил условието да прочете поне три в този тримесечен срок. Емоциите бяха силни и защото подаръците можеха да се разменят между участниците, ако случайно имаха тази книга.
"Алиса в страната на чудесата", "Пътешествието на Гъливер", "Владетелят" на Николо Макиавели, "Балада за Георг Хених" на Виктор Пасков, "Три ябълки паднаха от небето" на Нарине Абгарян и още 86 книги стигнаха до своите нови читатели. Които пък с удоволствие и любов споделяха какво са прочели, колко трудно са подбрали трите заглавия, с които да се включат в кампанията, и какво четат в момента. Като "Личностни тестове на Менса. Страхотно нещо. Препоръчвам. Може да правите тестовете, може да обогатявате приятелския си кръг. Това е личностно опознаване", коментира последното си четиво една от дамите на заключителното събитие.
"Привлече ме, че такава инициатива трябва да има, особено в това време, където заради социалните медии и интернет децата все по-малко и по-малко четат. Любовта към книгите трябва да започне от ранна детска възраст. Мисля, че "Кърджали чете" ще продължи като инициатива, но е добре да започне още от детските градини. Защото едно дете на 4-5 години е осъзнато. Може точно това да е нещото, което да накара и родителите да се обърнат към книгите", коментира друга от участничките в кампанията.
"Това са чудесни инициативи. Изключително се радвам, че се случва в Кърджали", каза и специалният гост - писателят и пътешественик Иво Георгиев, който съвсем наскоро издаде последната си книга „Дин Ден“ и който, освен писател, е и страстен читател. "Книгата е нещо, без което не можем. Книгата ни дава допълнителни животи. Тя ни откъсва от ежедневието и ни пренася в най-невероятни животи, невероятни места, невероятни епохи, сред най-невероятни герои. На крилете на въображението пътешестваме", каза Иво Георгиев.
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478