Около 50 фермери ще участват в първия фармерски фестивал в Момчилград, който ще се проведе на 27 и 28 май в лесопарк “Момчил юнак”.
Във фермерския събор ще бъдат представени животни, които се отглеждат в региона на Източните Родопи. От дребните преживни животни ще бъдат представени породите средноропска овца, родопски цигай, вакла маришка овца, западностаропланинска овца и дългокосместа калоферска коза. Едрият рогат добитък от региона ще бъде предсатвен от породите късорого родопско говедо, българско кафяво говедо и бългасрко черношарено говедо.
Освен животните на ФармФеста ще бъдат представени и продукти от тях, като сирене, кашкавал, кисело мляко, мед и месни продукти. Ще бъдат предсатвени още подправики, билки, плодове и зеленчуци произведени в региона.
В един от двата фестивални дни ще бъде раздаден и курбан за здраве, осигурен от всички фермери от областта, казват организаторите.
Фермерският празник ще бъда съпроводен и с фолклорна програма в двата дни. Събитието ще бъде открито от гайдарски състав “Войводите” с ръководител Атанас Младенов. Участие ще вземат фолклорни състави от цялата област, а кулминацията ще е концерт на популярната в Родопите певицата Нина Иванова.
“Надявам се да положим основите на една традиция, която ще се продължи в годините напред в Момчилград,” каза съорганизаторът Бойко Синапов.
Организатори са Община Момчилград и асоциация “Обединени български животновъди” с подкрепата на Министерството на земеделието.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
В навечерието на най-вълнуващата седмица за зрелостниците – седмицата на баловете – разговаряме с абитуриентката Есиен Гюрсес от СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали. Тя разказва за емоциите около абитуриентския бал, предизвикателствата при подготовката и големите планове след дипломирането. 5 рокли за 5 събития: подготовката започва..
На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478