"Донорството и трансплантациите са един разговор за живота и колкото нормален е този разговор и колкото повече се говори за това, толкова до повече хора в нашето общество ще стигне, защото няма по-ценно нещо от това да спасиш човешки живот." Това каза за Радио Кърджали журналистът от Хасково Георги Пеев. Разговорът с него се състоя часове преди в градската градина на Хасково да се излъчи документалният филм на режисьора Стефан Командарев "Живот от Живота", който разказва за проблемите и тежкия път, през който минават трансплантираните, чакащите животоспасяващия шанс на донорството и техните близки. Един от героите във филма е журналистът Георги Пеев, който е с два трансплантирани органа - сърце и бъбрек, и който през април стана световен шампион по плуване за трансплантирани в Пърт, Австралия. А прожекцията е част от Благотворителния фестивал "Подай ръка", който цели да помогне на малкия Даниел Златев от Хасково, който е с коварна диагноза и се лекува.
Георги Пеев е един от положителните примери в България на случило се донорство и успешна трансплантация. "Икономически е по-изгодно за държавата да трансплантира хората, тоест един бъбречно трансплантиран излиза четири-пет пъти по-евтино за държавата, отколкото един пациент на хемодиализа", казва той. Проблемът с донорството в държавата е организационен: "Тоест донорските центрове, това са най-общо казано областните болници, там се къса веригата... Не се хващат случаите, в които е възможно да бъде реализирана една донорска ситуация и да се стигне до трансплантации."
Според него основната от причините е, че болниците са търговски дружества
"Защото ако това е държавна политика, държавата винаги може да направи така, че например дейността да не е недофинансирана, както казват повечето болници, макар че от министерство на здравеопазването твърдят, че обезпечава финансово дейността. Някъде по средата е истината", каза Георги Пеев. Той дава пример с Хърватия, в която страна са стигнали до 47 процента откази за донорство. Но това означава, че се реализират останалите 53 %, което означава над 100 трансплантации и над 100 спасени човешки живота.
Заслугата в България е основно на координатори, които са много активни, като д-р Сибила Маринова от Велико Търново, проф. Платиканов във Варна, лекарите от болницата в Плевен. Те са основните двигатели, смята Георги Пеев. Той е категоричен, че българският закон не е по-лош от закона в Испания, които са номер едно в света по брой трансплантации и съответно реализирани донорски ситуации. А нашият закон дава и защита срещу търговията с органи.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Това правителство ще сложи край на политическата криза от послените години в страната ни. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лиредаът на ДПС в Кърджали Ресми Мурад. „Трите партии, които участват, две от тях, като коалиционни партньори и ние, като подкрепяща политическа формация, сме с еднаква тежест в парламента. Едната политическа партия..
Сдружение "Български музеи" искат в новия бюджет на страната да бъдат заложени допълнителни средства за музеите и галериите, за да се увеличи финансирането им с около 20%. “Регионален исторически музей - Кърджали е част от музейната мрежа в страната и е член на сдружението на българските музеи, така че категорично подкрепяме това искане”, заяви..
Общинският съвет по наркотични вещества в Кърджали ще отбележи в аванс Международния ден за безопасен интернет с форум театър на младежите доброволци към институцията. Постановката е "Скритата реалност" и може да бъде видяна в петък, 31 януари, от 13 часа в залата на Общинския детски комплекс в Кърджали, каза за Радио Кърджали Валентина Грудева,..
На 31 януари изтича срокът, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си. Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, каза за радио Кърджали Нериман Сали, директор на офиса на..
Управляващите спорят за бюджета и за това дали отговаряме на критериите за Еврозоната, но за да бъде една държава стабилна, трябва да бъде стабилно и управляващото мнозинство. По тази тема Радка Петкова разговаря с политолога проф.Евгений Дайнов: " Има предпоставката да издържи доста дълго, ако участващите партии не започват да се карат по..
Причината „Демокрация за права и свободи – ДПС“ (ДПС-ДПС) да подкрепи управляващата коалиция е държавата. Почетният председател Ахмед Доган винаги е мислил повече за държавата, отколкото за партията ни. Това каза в ефира на Радио Кърджали депутатът Павлин Кръстев. „Виждаме, че ако отидем на поредни избори, както през последните три години..
Не трябва да се избързва, нужно е да бъде даден толеранс на новото правителство преди да бъде оценявано. Такова мнение изказа в ефира на Радио Кърджали политологът Мехмед Мехмед. Според него, въпреки че управляващата коалиция е съставена от политически формации от целия спектър, в бъдещата програма на кабинета вероятно ще преобладават..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478