Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двуроги пчелици изпълниха двора на Историческия музей в Кърджали

6
Двурога пчелица
Снимка: Радио Кърджали

Двуроги пчелици населиха двора на Регионалния исторически музей в Кърджали. Цяла пролет те радват посетителите и колектива на музея. И не, не жилят. Защото двурогите пчелици не са насекоми, а рядък и защитен вид дива орхидея, който е разпространен в крайните погранични райони на страната ни - като Ивайловград и Странджа, но не е характерен за Кърджали.

"Как се появиха? Нямаме обяснение. Сами си дойдоха при нас", казва уредникът в отдел "Природа" Лидия Кирилова. Преди три години се е появила първата орхидея, сега вече са трийсетина коренчета, пръснати в целия двор, който е тип "английски" - дървета и поляни. Сега вече са прецъфтели и не са толкова атрактивни, но пролетта са привличали погледите на посетителите, въпреки дребните си цветчета.

"Много интересен вид. Характерно е, че имат визията на женска пчеличка, която привлича мъжките екземпляри. Така става опрашването. Но най-интересното е, че излъчват феромони, които привличат допълнително мъжките", обясни Лидия Кирилова.

Тя припомни, че на територията на Източните Родопи се срещат около 34 вида диви орхидеи. Нашите се различават от екзотичните тропически орхидеи, които имат въздушни корени и виреят по корите на дърветата. Дивите български орхидеи растат в пръстта, по поляните и ливадите на най-южните погранични райони. "Струва ми се, че напоследък със затоплянето на климата северната граница на техния ареал на разпространение се разширява и може би това е причината те да се появят в двора на музея", коментира Лидия Кирилова.

Една голяма част от дивите орхидеи  са редки видове и са защитени от от закона за биоразнообразието. Такава е и двурогата пчелица, която се е "настанила" в двора на музея в Кърджали. А в него се срещат и други интересни видове, като тризъбестият салеп, който се е появил незнайно откъде тази година. Или като родопския силивряк, който успешно се развива, след като е пренесен от района на Дяволския мост преди години.

"От 30-на години имаме устроен ботанически кът в Музея. Той е дело още на Стефана Василева и Стела Тодорова, предишния уредник в отдел "Природа". През годините сме имали много различни редки и защитени видове в този кът, но се оказа, че не всички от тях могат да се адаптират, една част изчезват", припомни Лидия Кирилова. Така, въпреки грижите, не са оцелели пренесените провански салеп, който е критично застрашен вид и има само две-три находища в района, както и пеперудоцветен салеп. Във времето устоява и оцелява родопското лале, което е пренесено в къта от вече изчезнало находище край яз. "Студен кладенец". То също е критично застрашен вид, от който сега има регистрирано само едно находище над Асеновград. Тази година в двора на музея обаче са цъфнали две от луковичките в ботаническия кът.


Повече може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева с Лидия Кирилова, уредник в отдел "Природа" в РИМ-Кърджали.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Вечер с танцуващия с думи Николай Милчев в Момчилград

На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00