Още три нови гроба в местността Барица край Неделино
Още три нови погребения – две детски и едно на възрастен, откриха при спасителните разкопки на средновековния некропол в местността Барица до Неделино археолозите от Регионалния исторически музей в Смолян. В началото на годината при извършване на строителни дейности в имота си семейство попадна на четири гроба – три на възрастни и един детски. По информация от откритите находки те бяха датирани в Средновековието – в периода X – XII в. Тогава гробовете бяха консервирани, за да се съхранят до спасителните археологически проучвания, които се проведоха от 5 до 16 юни т.г. от екип от музея.
„Сега ние разширихме този изкоп в източна и северна посока и установихме наличието общо на седем гроба, включително и тези четири, които бяха разкрити предварително. От тях четирите са на възрастни индивиди и още три са детски. Новото, което установихме сега през юни месец е, че разкрихме още два детски гроба и един на възрастен индивид. Некрополът се оказва сравнително интересен“, съобщи за Радио Кърджали ръководителят на разкопките д-р Николай Бояджиев от РИМ „Стою Шишков“ в Смолян.
Гробните камери са градени от плоски местни речни камъни, събирани от околността. Отгоре са похлупени с по-големи плочести камъни. Фугите между камъните са грижливо обмазани с глина, което е позволило скелетите да бъдат сравнително добре съхранени. „Установи се със сигурност, че два от възрастните индивиди са жени. Това го установихме по накитите, които бяха намерени в тях. В единия се откриха четири пръстена и две обици, а в другия – два пръстена и две обици. Накити се откриха и в един от детските гробове, на по-голямо дете, според нас на видима възраст около 7 – 8 години. В него намерихме огърлица от стъклени мъниста, като по средата е имало бронзово кръстче, което фактически доказа и датировката на некропола, която е в рамките на X и XIIвек ипоказа християнската принадлежност на това население, защото, освен че самите покойници са били погребани по християнски, тоест с глава на запад и крака на изток, ръцете скръстени върху таза или на гърдите, но вече и с това кръстче, бронзово, окончателно се доказа принадлежността на населението“, категоричен беше археологът.
На този етап са почистени и разчетени по-подробно пръстени. Те са типични за Средновековието. Върху двата е изобразен пентаграм – характерен символ за този исторически период. На другите три пръстена има изобразени птици. Два са с орел с разперени криле, също характерен за епохата накит. Другият е с птица в полет наляво, символ, интерпретиран различно от проучвателите. Обиците са не много добре запазени, а също все още не са добре проучени. Една от тях е бронзова, с три висулки. „За нея може да се предполага на този етап, изглежда като по-фино изработена и може да се предполага, че не е от местно ателие. Но това нещо предстои да го уточним в близките седмици“, каза д-р Бояджиев.
Това, че бижутата са от бронз насочва, че погребенията не са на аристократично семейство. „Но все пак има накити, поставени като гробни дарове, което показва, че населението е, така, ако мога да използвам този съвременен термин – „средна класа“, да го наречем. Тоест население, което си е живяло там, в района“, допусна археологът.
Предстои изследване на костния материал от гробовете. Скелетите ще бъдат изследвани в Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН, в София. Това ще даде по-подробна информация за погребаните – пол, възраст, евентуални травми или преживени болести. Резултати от тези проучвания се очакват на по-късен етап.
Със сигурност някъде, близо до некропола е имало селище, предполагат археолозите. Кое е и къде точно се намира то предстои да се проучи най-вероятна наесен, когато по-спокойно и пълноценно ще може да се извърши оглед на терена.
Сега предстои министърът на културата да назначи отново комисия, която след оглед на място да предпише по-нататъшни действия по новооткрития археологически обект. Комисията ще „приеме резултатите от разкопките и ще предпише по-нататъшния режим на опазване на недвижимата културна ценност. Сега тя вече е включена в архива, в автоматизираната система, археологическа карта на България, тоест обектът вече е регистриран като археологически обект. На хората (собствениците, в чийто имот е некропола, б.р.) земята няма да им се вземе. Разбира се, тя си остава частна собственост, но все пак предполагам, че комисията ще препоръча имота, както и досега, да се ползва като ливада, тоест да не се копае в дълбочина, да не се полагат трайни насаждения в рамките на тази част от имота, където е некропола. Също така зависи и от община Неделино. Тя, ако реши по някакъв начин да маркира това място, да го показва на туристи, вече предстои да се договори със собствениците на имота, по какъв начин да стане това нещо“, уточни д-р Николай Бояджиев от Регионалния исторически музей в Смолян.
Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478