Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна археологическото лято на Перперикон

Снимка: Валя Апостолова - кор. на БНР в Кърджали

Започва археологическото лято на Перперикон. Проф. Николай Овчаров, ръководител на разкопките, който в момента е там разказа в ефира на Радио Кърджали какво предстои: 
"На Перперикон съм с групата на реставраторите, с които започва и големият проект за консервация и реставрация на стойност повече от 8 милиона лева. Това ще се работи едновременно с разкопките. Сега уточняваме как ще изглежда и най-голямата църква, която открихме през 2016 година, базиликата в Южния квартал, така че годината се очертава гореща, каквото вече и времето". 
Проф. Овчаров подчерта, че екипът му имат отново проблеми с държавното финансиране, като визира не само техният, но и тези в цяла България: 
"Никъде, реално погледнато разкопките не са започнали с държавни средства и не се предвиждат такива да бъдат дадени, но благодарение на община Кърджали ние ще успеем да направим този сезон. Имаме отпуснати 150 000 лв. с които ще се работи до началото на септември". 
Проф. Николай Овчаров признава, че тези 150 000 лв., отпуснати от общинския бюджет няма да стигнат, защото с оглед на инфлацията през миналата година няма да могат да разчитат на същия брой хора: 
"Ние може да нямаме толкова хора, колкото миналата година със 100 000 лв. тогава, т.е. с около 20 човека, но каквото имаме, това е. Пак казвам, хубавото е, че посетителският център е пред привършване. Това е другият проект - до месец, два ще бъде готов. Както казах и големият за консервация и реставрация проект, с който реално погледнато ще бъде завършено, не всичко, но 80% от това, което е разкрито до момента. Така, че добре вървят нещата, като изключваме отношението на държавата, която както на всички ни е известно през последните 2 години е абдикирала от своите функции."
Разкопките продължават в Южния квартал, започнати от 2016 г. насам. Проф. Овчаров каза и какви са му очакванията за този сезон: 
"Миналата година излезе един прекрасен храм от късния римски период - езически храм. Сега ще работим до него. Там, където той излиза до него е и Храма на тракийския конник и други култови съоръжения, т.е. очертава се един голям култов ансамбъл и се надявам, че и тази година ние ще имаме отново възможността да попаднем на някои от тия сакрални съоръжения. Още е много рано, естествено, на втория ден да говоря какво очакваме, но мисля, че ще имаме пак нещо забележително, както беше и през миналата година.
Чуйте разговора в прикрепения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..

публикувано на 11.05.25 в 17:50

Майстори на народните танци с участие в „Полет над Родопите“

Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..

публикувано на 10.05.25 в 18:16

Млади таланти гостуваха в изнесеното студио на „Полет над Родопите“

Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..

публикувано на 10.05.25 в 17:26

България в решаващите дни на Втората световна - армия от почти половин милион

На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..

публикувано на 09.05.25 в 15:27

Посрещаме пролетта с Гергьовден и Хъдърлез – ритуали и вярвания от Родопите

Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..

обновено на 05.05.25 в 14:22

Шеф Пеньо Иванов показва свои бижута заедно с именития си учител

  Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина,  ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..

публикувано на 04.05.25 в 18:37