С над 500 малки пъстърви зарибиха река Девинска. Причината за акцията е опит за преодоляване на последиците от замърсяване на водата отпреди няколко дни, когато беше унищожена десетки килограми риба. Стана ясно, че еко проблемът е предизвикан от предприятие за бутилиране на минерална вода. От фирмата са потвърдили и са съдействали за новото зарибяване на реката.
Сигналът за мъртвата риба и запенване на водата е подаден към институциите в ранния следобед в петък. Всички имащи отношение по контрола – РИОСВ, полиция, ИАРА, прокуратура са реагирали мигновено. Спешно са извършени проверки и замервания.
„Установихме, след обход на реката, че в около 3-километров участък има стотици мъртви риби по дъното. От трите вида, които обитават реката – черна мряна, балканска пъстърва и лещанка – всичката риба беше мъртва. Не се виждаше нито една жива“, каза пред Радио Кърджали Петко Джуков, главен инспектор „Рибарство и контрол – Южна България“ към отдел Пловдив в териториално звено Смолян на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/.
393 маломерни балкански пъстърви, 192 маломерни мряни, над 60 кг риби, които са полово зрели, могат да се размножават са описани по видове и изтеглени по килограми, както изисква Законът за рибарство и аквакултури. Съгласно наредба това е необходимо, за да се определи размера на обезщетенията, причинени на рибните ресурси.
„Изчакваме с това присъждане на обезщетения, тъй като в същия ден, се сезира Районна прокуратура и има образувано досъдебно производство по случая. Докато тече проверката на прокуратурата няма как да започне административно-наказателно производство от наша страна. От „Девин“ си признаха, че от тях е причинена щетата на рибата. Веднага се свързаха и поискаха да възстановят част от щетите. Не може да се възстанови всичко“, поясни Джуков
Във вторник 100 кг балканска пъстърва са пуснати във водите на р. Девинска. Рибките са около 550 броя с размери между 180 и 200 грама. Ще бъдат необходими обаче поне две, даже три години, за да се компенсират щетите на рибните ресурси.
Замерванията на специалистите сочат, че водата в реката вече е чиста, всички показатели са в нормите.
Участъкът е на режим „Хвани-пусни“ от 2021 г . Използва се и за обучение на деца и възрастни за отговорен риболов.
Зарибяването за компенсиране на щетите ще бъде направено на три етапа. В момента атмосферните условия не са много подходящи – температурите са високи, а и нивото на реката е ниско, коментира Джуков. Следващите два етапа са предвидени за началото на септември и на октомври.
Вместо в социалните мрежи, хората да проявят активност и да сигнализират компетентните контролни органи в случай на нарушение. За това призова в ефира на Радио Кърджали директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ в Смолян инж. Екатерина Гаджева. „Обръщам внимание – колкото по-навременно получим информация за дадено потенциално или извършено нарушение, толкова е по-висока вероятността да бъде разкрит извършителят. Много е важно да се знае, че когато се касае за замърсени води, водата изтича. И тогава на изхода на предприятието от тръба много по-малко вероятно е да открием замърсяващи вещества, ако отидем късно. Молбата ми е както сме активни в социалните мрежи, така да сме активни и в подаването на сигнали на 112, на зелените телефони на институциите“, категорична бе инж. Гаджева.
Светкавичната проверка на подадения и към РИОСВ сигнал е констатирала тръба от производствената база на дружеството за бутилиране на минерална вода, заустена директно в реката. От нея излизат непречистени води – производствени и битово-фекални, и попадат във водния обект. „Съдържанието на тези води е аналогично на отпадъчната вода, която предприятието изпомпва в канализацията, но поради неработещи помпи попада директно в реката през аварийна тръба“, обясни директорът на РИОСВ- Смолян.
Заустването без разрешително е нарушение на Закона за водите и в понеделник на дружеството е съставен акт. При определяне на размера на наказателното постановление ще бъде търсена максималната стойност на санкцията, а именно 10 000 лв., посочи инж. Гаджева
От РИОСВ също изчакват да приключи започнатото досъдебно производство, след което ще стане ясно какво ще е наказанието, което ще изтърпи дружеството, причинило еко проблема.
Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478