Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ненчо Илчев: Аз съм щастлив човек. Благодаря на Господ за сбъднатата мечта

В Музея на магията малчуганите ще могат да летят, да правят фокуси с вълшебна пръчка и с магична шапка

5
Кметът на с. Момчиловци Сийка Суркова и Ненчо Илчев прерязват лентата на откриването на Музея на магията
Снимка: Фейсбук

„Олекна ми. Свърших една работа, която много години исках да стан. Аз съм един щастлив човек“. Така определи актьорът и илюзионист Ненчо Илчев откриването на Музея на магията  в родното му село Момчиловци. Това беше мечта на артиста от дълги години, за която набираше дарения и която е представял в ефира на Радио Кърджали.

Музеят беше открит официално в първия ден на шестото издание на Фестивала на киселото мляко в смолянското село.

Много съм щастлив. Аз, самият, бях изненадан от това, което съм събрал вече над 30 години“, не скри емоцията си илюзионистът.

В музея са съхранени над 1000 експонати. Не са изложени всички, а само най-ефектните, поясни актьорът. „Това е наистина най-големият музей на илюзионни атрибути, музей на магията в цяла Европа. Има само един по-голям, на Дейвид Копърфийлд във Вегас, обаче той колекционира всичко на световни илюзионисти. Наистина този е най-голям в Европа, с най-много атракциони, с най-много реквизит. Вътре има и големи илюзии, фокуси, костюми, плакати, архиви на всички наши най-големи илюзионисти – Мистър Сенко, Факира Мити, Орфи, Астор, Харди, Лепас и т.н.“, обясни Илчев.


Той подчерта, че е вложил много труд, средства, но и голяма любов и желание в събирането на необикновената колекция. „Хората трябва да имат памет“, категоричен бе създателят на илюзеума.

Сред любимите му експонати е първият афиш, на Орфи, който откраднал от читалището, при гостуването през далечната 1986 година на великия маг в родното му село и  „откъдето тръгна моята любов към това изкуство“, върна се в спомените артистът. „Любими са ми също на моя учител Лепас нещата – една, две маски, които той ми подари, с които е правил номера със свалянето на главата `56 година. Това са ми най-любимите. А иначе, най-атрактивното и най-скъпото нещо е бобината на Тесла, която е изработена `30 година от самия Никола Тесла, не фирмата, а самия Никола Тесла я изработва за Мистър Сенко (за електрическия стол, за един от най-атрактивните му фокуси, б.р.) и му я донася в София“, сподели интересни подробности Ненчо Илчев.

Експозицията работи целогодишно. Има екскурзовод, който представя историята на експонатите и за да бъде разгледана обстойно са необходими поне два часа. Има възможност Музеят на магията да расте в бъдеще. В момента е разположен в центъра на селото до историческия музей и до църквата „Св. Св. Константин и Елена“, която е сред стоте национални обекта.

Изборът на село Момчиловци за позиционирането на този интересен музей не е случаен. Това е родното място на Ненчо Илчев и сред основните му мотиви за създаването на атракциона е да помогне за развитието на туризма на региона.


Сред гостите на откриването на музея са били президентът Росен Плевнелиев (2012 – 2017 г.), заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, китайски партньори на с. Момчиловци във Фестивала на киселото мляко.

Гостите от Изтока са били изключително впечатлени, по думите на Илчев. „Много им хареса, много бяха впечатлени. Казаха, че при тях няма такова нещо, при положение, че Китай се води като страната с едни от най-добрите илюзионисти в света, те нямат такъв музей. Бяха много впечатлени и поеха даже инициатива да помогнат за още в по-голям обем да стане това нещо“, разказа артистът.

Със сигурност музеят ще задоволи интереса на посетители от 1 до 101 години, убеден е илюзионистът.

За децата са предвидени фокуси, в които самите могат да участват. „Има една илюзия, в която детенце може да полети във въздуха. Могат да се снимат с вълшебна шапка, с вълшебна пръчка, сами ще правят фокуси“,  обеща илюзионистът.

Аз съм щастлив човек. На мен нещата са ми се случвали в живота така, както искам. Така че, ще е нахално от моя страна, ако още и още искам неща, които да се случат. Макар че всеки иска и още нещо. Като мине една мечта, има и втора. Но сега съм много удовлетворен от това, което ми се е случило и благодаря на Господ, че ми го е дал“, емоционален беше Ненчо Илчев.


Цялото интервю е в звуковия файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Китайци и кубинци, българи и турци излизат на сцената на Дома на културата

Фестивал, който представя различните култури на народите, започва на 16 май в Кърджали. Организатори на събитието под надслов "Сцени на Арда" са  Общински център за култура и младежки дейности, Община Кърджали и Музикална къща ‘’Престо’’. Това съобщи Марияна Ликова, директор на Дома на културата - Кърджали.  Фестивалът ще се проведе в рамките на три..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Радост Николаева: В хромозомата на Кърджали се съчетават етнокултурите, поколенческата памет и етническите идентичности

17-ото издание на инициативата „Мултикултурният град“ тази година започна днес 14.05.2024 г. с дърво с историята на три поколения от едно кърджалийско семейство. То се простира между България, Обединеното кралство, Холандия, Германия и Турция, и в която винаги присъстват изкуствата. Историята тръгва от Нурие Мехмедали, родена в Кърджали..

публикувано на 14.05.24 в 17:37

Ученици подготват театрална премиера по "Малкия принц"

Примиера по текстове на "Малкия приц" ще представят гимназисти от СУ “Отец Паисий”.  Пиесата със заглавие "Телефонът" ще се играе на сцената на театъра в Кърджали на 14 май от 19 часа.   Сценичната версия е на актрисата Маринела Драгомирова, която е и ръководител на театралната школа в СУ "Отец Паисий". "Имахме много търсения, много лутания...

публикувано на 13.05.24 в 11:10

Откриха Националния събор за народно творчество „Китна Тракия пее и танцува“

Певци и танцьори се събраха в Хасково за 58-ия Национален събор на народното творчество "Китна Тракия пее и танцува". Участниците във фолклорното надпяване и надиграване са от всички категории: певческите групи са 32, танцовите групи 14, ансамблите 8, индивидуалните изпълнители са 40, а съставите, представящи народните обичаи, са три. Специално..

публикувано на 11.05.24 в 16:11

Телефонът - една история за самотата в света на технологиите

"Телефонът" по "Малкият принц" е и стория за самотата на малкия принц от днешния живот - за нуждата и неспособността да се свързваме с другите, въпреки и заради технологичните процеси. Когато реалността и виртуалността стават взаимнозаменяеми, отчуждението е просто естествена последица. Или може би съзнателен избор? Гимназистите от СУ “Отец..

публикувано на 10.05.24 в 16:11

Творците на Кърджали ни канят на традиционната Великденска изложба

Дружество на художниците и Арт галерия ДАР в Кърджали канят всички приятели и почитатели на изкуството да посетят традиционната Великденска изложба. Откриването ще бъде на 24 април, сряда, от 17.30 часа в Керимовата къща. Както знаем, тя се намира на на ул. Климент Охридски 10. В експозицията ще бъде представен нов автор. Нека добавим цвят и..

публикувано на 23.04.24 в 12:40

Изложбата „2 778 дни върху дланта на Земята“ на Хаки Кан откриват в Арт галерия Кръг

Поводът за изложбата, която ще бъде открита на 20 април, е Световният ден на Земята. 29-годишния Хаки Кан от Кърджали е популярен млад екоактивист, разказващ истории в проза, автор на два романа и човек с каузи. Според него ние сме на земята, за да бъдем най-смелите и вдъхновяващи личности. Всеки от нас трябва „да се превърне в собствения си герой“, за..

публикувано на 19.04.24 в 14:45