"Доживях времето да не ме питат дали съм активен борец против фашизма, да не ме питат дали съм доцент, а да ме ценят по делата ми", казва Александър Алексиев, който е художник, галерист и антиквар. Изложбата е съставена от снимки и документи от неговата и на инж. Георги Мъндев частни колекции. Тя се показва в различни български градове по повод 150 години от създаването на Българското книжовно дружество, по-късно прераснало в Българска академия на науките.
Някои от снимките и документите от времето на Възраждането, подредени в експозицията, вече са публикувани, други се показват за първи път. Те разказват за личности, които отстояват българските национални ценности, за хора родолюбци, които милеят за родното.
"Находките се намират с молитва", казва Александър Алексиев и признава, че му се е случвало да търси и в кофите за боклук документи, снимки и вещи, свързани с миналото на България. Според него "хората всичко пазят и всичко изхвърлят. Половината неща са от кофите. Кофите съхраняват нашата история. Аз също съм бъркал много пъти в кофите, но знам какво да извадя. Половината неща са спасени, нямаме време да ви говоря за огромни архиви, видни фамилии и ги изхвърлят. Наследниците ги изхвърлят в кофите, каквото можем, сме спасили и аз наричам нашите събратя - събирачите - пчелите в кошера на българската памет".
в прикачения звуков файл може да чуете целия разговор с Александър Алексиев.
50 детски рисунки, отличени в Национален конкурс “Вълшебният свят на Родопите“ през миналата година, са представени в изложба в Централната градската библиотека на град Пори. Изложбата се организира по покана на Финландско-българската асоциация. Ирина Стамболийска, която е председател на отдела на асоциацията в град Пори, се..
Все по-често чуваме за тежки катастрофи с жертви на пътя – ужасяващи истории, в които главни герои са деца и млади хора. Именно с мисъл за бъдещите участници в движението, театърът в Кърджали продължава да играе едно от най-дълголетните си представления – „Безопасна приказка“. „Надявам се от малки да хванем децата и някак си да запомнят..
В свиленградското село Сладун беше открит 14-ият Международен фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“. В продължение на два дни сцената събира над 2000 участници от България и Турция – самодейци, фолклорни състави, певци и инструменталисти, обединени от любовта към народната музика. Фестивалът се провежда в памет на голямата народна певица Кичка..
В светлата седмица след Великден Хасково е озарен от таланта на литературните дебютанти на България. С изложбата „Жрецът на Мелпомена“ бе поставено символичното начало на 53-тите Литературни дни „Южна пролет“ Хасково 2025. Заместник-кметът на Община Хасково Мария Вълчева, членове на журито и дебютанти присъстваха на откриването на експозицията,..
Художничка от Кърджали с увреден слух рисува нетрадиционни икони, изобразявайки светците върху щраусови яйца. Това е Ваня Петкова, която рисува от дете и има не само участия, но и самостоятелни изложби, съобщи БТА. Своята първа икона върху яйце от щраус Ваня рисува преди близо 15 години. През 2011г. неин роднина й дава едно яйце с молба тя да опита да..
Светлозар Недев представя „Завръщане в Бъдещето“ в галерия „Форум“ в Хасково. Община Хасково и Художествената галерия представят самостоятелната изложба живопис на художника. Старозагорският художник е известен на хасковската публика с картините си в стил абстрактна живопис. Цветните платна на твореца носят пролетно и слънчево настроение...
Представителният танцов ансамбъл „Орфей“ към Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова и помощник-хореограф Гинка Захариева, е сред финалистите в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор 2025“. На полуфинала, който се проведе в края на март, ансамбълът се представи с изпълнения на високо ниво в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478