Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Колева - Гласът от Кърджали

В този сезон на „Гласът на България“ има участник от Кърджали. Това е певицата Мария Колева, която с изпълнението на Prince „Purple rain“на кастингите на тъмно обърна столовете на треньорите Иван Лечев и Дара, но избра да продължи в отбора на Мастера.

Мария е родена и израснала в Кърджали. Тя познава усещането да си на сцена от дете, когато всъщност започва нейното музикално образование.

Първият й по-сериозен досег с музиката е цигулката. Обучава се да свири в Дома на културата при Мария Петковска и Ангел Чавдаров. Уменията й дават възможност да влезе и в детския струнен оркестър с диригент Петър Филипов.

„Нашите решиха да ме запишат на инструмент, защото е много важно развитието на един музикант да започне от някъде, където да можеш не само да усещаш, но и да разбираш музиката. И още повече започнах да разбирам, когато след уроците влезнах и в Детския струнен оркестър на Дома на културата с ръководител Петър Филипов и там свирех дълги години. Това беше просто моментът, в който аз се усъвършенствах и в дисциплина, и в уважение, в обич, в още по -голяма страст към музиката“, разказа за Радио Кърджали Мария Колева.

Разбира, че иска да пее обаче, когато в гимназията започва да участва в концерти, организирани от тогавашната директорка Йорданка Чавдарова и от учителят й по музика Димитър Савов, който впоследствие на собствени разноски я записва за музикалното предаване със състезателен характер „Хит минус едно“. С участието си в него Мария Колева става певица на годината 2003.

Певицата е имала желание да учи право и се е подготвяла да кандидатства с история, но съдбата я отвежда в САЩ, където завършва класическо пеене с профил госпъл и джаз в Елхарт (щата Индиана).

Мария Колева известно време превежда от английски език на кмета на община Кърджали Хасан Азис. По това време Кърджали и Елхарт се побратимяват.  Дейв Милър, който тогава е кмет на Елхарт, изненадва Мария с уговорено прослушване. Тя не може да откаже. Мислела си е, че искат да им запее нещо, а те я изненадват с писмо за пълна стипендия.


Певицата казва, че на сцената се чувства като у дома, а участието си в „Гласът на България“ приема като училище за психическа и физическа издръжливост.

„Където и да съм, на каквато и сцена да съм, просто съм си в къщи, защото мога да бъда себе си“, каза тя.

„Както Лечев каза, тук не сме се събрали, за да констатираме кой може да пее и кой не може да пее. Ясна е работа, че всички могат да пеят. Въпросът е дали всеки един от тези, които ще преминем нататък, можем да издържим психически и физически цялото напрежение.Емоцията, която преживяваш и начинът, по който трябва да се събереш, за даобереш емоцията, да не надделее над теб и да се представиш в най-добрата си светлина, е най-трудното нещо, което можеш да направиш. Всъщност емоцията, както може да е най-добрият приятел, може да отиде в другата крайност - да ти е най-големият враг и накрая да без да искаш да се издъниш“, допълва още тя.

Мария каза, че има огромно желание да пее и ще бъде изключително щастлива да прави музика, в отговор на въпроса какво следва след музикалния формат. В момента най-много й се иска да осъществи концерт, но за него са необходими финансови средства.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Мартина Дякова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..

публикувано на 11.05.25 в 17:50

Майстори на народните танци с участие в „Полет над Родопите“

Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..

публикувано на 10.05.25 в 18:16

Млади таланти гостуваха в изнесеното студио на „Полет над Родопите“

Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..

публикувано на 10.05.25 в 17:26

България в решаващите дни на Втората световна - армия от почти половин милион

На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..

публикувано на 09.05.25 в 15:27