Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Колева - Гласът от Кърджали

В този сезон на „Гласът на България“ има участник от Кърджали. Това е певицата Мария Колева, която с изпълнението на Prince „Purple rain“на кастингите на тъмно обърна столовете на треньорите Иван Лечев и Дара, но избра да продължи в отбора на Мастера.

Мария е родена и израснала в Кърджали. Тя познава усещането да си на сцена от дете, когато всъщност започва нейното музикално образование.

Първият й по-сериозен досег с музиката е цигулката. Обучава се да свири в Дома на културата при Мария Петковска и Ангел Чавдаров. Уменията й дават възможност да влезе и в детския струнен оркестър с диригент Петър Филипов.

„Нашите решиха да ме запишат на инструмент, защото е много важно развитието на един музикант да започне от някъде, където да можеш не само да усещаш, но и да разбираш музиката. И още повече започнах да разбирам, когато след уроците влезнах и в Детския струнен оркестър на Дома на културата с ръководител Петър Филипов и там свирех дълги години. Това беше просто моментът, в който аз се усъвършенствах и в дисциплина, и в уважение, в обич, в още по -голяма страст към музиката“, разказа за Радио Кърджали Мария Колева.

Разбира, че иска да пее обаче, когато в гимназията започва да участва в концерти, организирани от тогавашната директорка Йорданка Чавдарова и от учителят й по музика Димитър Савов, който впоследствие на собствени разноски я записва за музикалното предаване със състезателен характер „Хит минус едно“. С участието си в него Мария Колева става певица на годината 2003.

Певицата е имала желание да учи право и се е подготвяла да кандидатства с история, но съдбата я отвежда в САЩ, където завършва класическо пеене с профил госпъл и джаз в Елхарт (щата Индиана).

Мария Колева известно време превежда от английски език на кмета на община Кърджали Хасан Азис. По това време Кърджали и Елхарт се побратимяват.  Дейв Милър, който тогава е кмет на Елхарт, изненадва Мария с уговорено прослушване. Тя не може да откаже. Мислела си е, че искат да им запее нещо, а те я изненадват с писмо за пълна стипендия.


Певицата казва, че на сцената се чувства като у дома, а участието си в „Гласът на България“ приема като училище за психическа и физическа издръжливост.

„Където и да съм, на каквато и сцена да съм, просто съм си в къщи, защото мога да бъда себе си“, каза тя.

„Както Лечев каза, тук не сме се събрали, за да констатираме кой може да пее и кой не може да пее. Ясна е работа, че всички могат да пеят. Въпросът е дали всеки един от тези, които ще преминем нататък, можем да издържим психически и физически цялото напрежение.Емоцията, която преживяваш и начинът, по който трябва да се събереш, за даобереш емоцията, да не надделее над теб и да се представиш в най-добрата си светлина, е най-трудното нещо, което можеш да направиш. Всъщност емоцията, както може да е най-добрият приятел, може да отиде в другата крайност - да ти е най-големият враг и накрая да без да искаш да се издъниш“, допълва още тя.

Мария каза, че има огромно желание да пее и ще бъде изключително щастлива да прави музика, в отговор на въпроса какво следва след музикалния формат. В момента най-много й се иска да осъществи концерт, но за него са необходими финансови средства.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Мартина Дякова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

публикувано на 10.07.25 в 10:41
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00