Нил-Су Керимоглу, ученичка в СУ „Отец Паисий“, е сред младите надежди на Кърджали за бъдещи успехи на световните музикални подиуми. Носителка е на редица международни награди от участията си в конкурси за изпълнения на пиано. За две години се явява на тринадесет конкурса, в девет от които печели призови места.
„Нил-Су се отличава от останалите по това, че е безкрайно дисциплинирана, организирана, трудолюбива и това помага за тези успехи“, посочва преподавателката й от детски център „Дино“ Светла Дамакова.
Първата си награда на международен конкурс младата пианистка спечелва на крехката 9-годишна възраст. „Тя спечели grand prix в един румънски конкурс. Има първа, втора и трета награди в този конкурс и дават една grand prix и тя я заслужи. Това беше нейния едва втори конкурс, в който участваше“, не крие задоволството си преподавателката. И двете си спомнят сега през смях за ситуацията, в която заради грешка Нил-Су прекъснала изпълнението си на сцената по време на първия конкурс, на който се явила. Дамакова обаче се оказала наблизо и „скръцнала със зъби“ да се вземе в ръце и да си досвири пиесата. „Материалът беше изключително труден. Журито не я санкционира за грешката, а за незапазването на самообладание и заради това получи трета награда тогава“, разказва тя.
Голяма гордост за двете е трета награда от руски конкурс за професионалисти, на който се явяват участници от цял свят, при това без разделяне на възрастови групи.
Най-често се явяват на онлайн конкурси напоследък, защото участието на живо струва много по-скъпо. Не са търсили, но не са и получили подкрепа досега от никакви институции или меценати.
Съучениците, а и учителите й в училище се гордеят с Нил-Су и винаги я подкрепят. Най-голяма заслуга за успехите й обаче, извън положения от нея, самата, изключителен труд, има майка й Севдие Керимоглу, категорична е Дамакова. „Нейната майка е една от тези, които ми оказват изключително голяма помощ. Аз й преподавам уроците, но тя трябва да се прибере вкъщи и да бъде подкрепяна, защото да свириш наистина е трудно. Който не е свирил не знае какъв неистов труд е и колко е уморяващо, затормозяващо, стресиращо в дадени моменти, особено, когато ти предстои урок или конкурс, или концерт, а не става и не става... И ако я няма мама вкъщи или татко, родител, някой, който да подкрепи детето, който да каже – не, ти можеш, днес не става, утре ще стане или – не се стараеш достатъчно, трябва да положиш още труд, който в такива моменти да каже – глупости, ти стигна дотук, как ще се отказваш в този момент – ние, учителите, сме безсилни“, подчертава Дамакова.
Цялото интервю можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478