Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки сам носи отговорност за превенцията

Д-р Зикова: „Тихият крадец“, остеопорозата, отнема не само здравето, но често и живота

Това е третото по социална значимост заболяване и се изкачва в скалата

| Интервю
д-р Гинка Зикова
Снимка: Галина Стефанова

Над 30 на сто от хората с остеопороза, достигнали до усложнения, заради неглижиране на заболяването и ненавременно лечение, не преживяват, ако получат фрактура на бедрената шийка. Това е най-тежката ситуация, но тя не е никак рядък случай. Само 20 процента от тези хора изобщо се връщат след една година към първоначалния си начин на живот. Всички останали остават трайни инвалиди и освен своето лично, носят страдание и на близките си хора.

Тези данни сподели в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали ревматологът д-р Гинка Зикова.

Това е едно от трите най-социално значими заболявания, защото консумират огромен обществен ресурс от здравните системи и имат висока смъртност. Смята се, че поради повишена продължителност на живота, особено сред бялото население, в средата на нашия век заболяването ще изпревари останалите две и вероятно ще стане първото социално значимо заболяване. Дали това ще се случи предстои да разберем, защото това всъщност е математически анализ“, посочи д-р Зикова.

Остеопорозата е изключително коварно заболяване, защото първоначално няма никакви симптоми. Човек може да го носи 10 – 15 години без дори да подозира, докато се стигне до фазата на чупливостта. „Костите стават изключително крехки, пациентите се чупят, без да има сериозна травма. Най-често фрактурата на китката се случва от това, че жената се е подпряла на ръката си. Много често фрактурите на прешлените се случват без да има падане или сериозна травма. Ние ги откриваме случайно или на рентгенова снимка, или при изследване за остеопороза, или след като пациентът е усетил силната болка, която не се повлиява от нищо и от нея той страда дълго време“, каза специалистът.

Заболяването има две категории рискови фактори. Едната са тези, върху които човек не може да повлияе. Това е, първо, възрастта. Смята се, че това е заболяване на възрастните хора, тоест жените в менопауза и мъжете над 65-70 години. Второ, това е полът. Жените страдат в 90% от случаите по-често. Расата е третият фактор. Бялото население е по-застрашено. И четвъртият рисков фактор е фамилността. Когато в семейството има жена с остеопороза се смята, че рискът е повишен. Върху всичко това не можем да повлияем по никакъв начин, освен да внимаваме и да обърнем внимание, да мислим за заболяването преди то да ни се случи, каза д-р Зикова.

Другите рискови фактори са свързани първо, с начина на живот и хранене. В момента най-популярно е дефицитът на витамин DВеганите, които не консумират белтък по никакъв начин, също имат висок риск от остеопороза, защото се смята, че белтъкът е абсолютно задължителен за изграждане на кости и мускули“, посочи ревматологът.

След навършване на 50-годишна възраст жените задължително трябва да започнат да проследяват костната си плътност като се изследват. Ако първият скрининг покаже показатели в норма и жената няма рискови фактори, следващото изследване може да е след четири – пет години. При наличието на някакви рискови фактори,  следващото проследяване на състоянието трябва да е в рамките наидните две-три години, като през това време се извършва активна профилактика и наблюдение.

Важно е да се знае, че преди да се направи изследване за ниво на витамин D трябва да се спре приема му за поне 10 – 14 дни.

Изследването за остеопороза не се заплаща от Здравната каса. Ултразвуковото е в рамките на 10 – 20 лв., а DXA е между 70 до 100 лв. Лечението на заболяването обаче е в пъти по-скъпо и заради това здравната система е решила да инвестира в терапията, вместо в изследването, подчерта д-р Зикова. Не е необходимо жената да бъде насочена от лекар, за да си направи скрининг на костна плътност, но е много важно да не се чака да се стигне до болки, защото тогава вече е късно, подчерта специалистът.

Ръст от около 50 процента на заболеваемостта от остеопороза в област Кърджали сочат наблюденията от практиката на д-р Зикова. Забелязва се и понижаване на възрастта, в която жените се разболяват.

Движението е от много голямо значение за превенцията на остеопорозата. „Доказано е, че дори и при млади пациенти, които са обездвижени заради счупвания или друг здравословен проблем, в рамките на 45 до 60 дни, те развиват остеопороза само от залежаването. Затова се смята, че движението е важно“, подчерта ревматологът. Поне час на ден е задължителната физическа активност за предофилактика на заболяването.

Слънцето е източник на витамин D. Ако обаче се приема допълнително, като медикамент, важно е да се взима с храната или след хранене в лъжичка зехтин. Млечните продукти и белтъци са задължителни за ежедневното меню за профилактика на остеопорозата.

Цялото интервю в подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.

Д-р Зикова увери, че ще отговори на всички питания на слушатели, зададени във фейсбука на предаването „На чаршията, в чата“. 


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Марияна Стоянова, Заместник-директор на СУ „Йордан Йовков“; Диляна Гюрова, Експерт програми и проекти във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“; Людмила Чаушева, Директор на СУ „Йордан Йовков“ и Ирина Илиева, Оперативен директор, Изпълнителен директор (2023-2024) във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (от ляво надясно)

Добра практика по предприемачество показаха йовковци на национален форум

Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..

публикувано на 25.11.24 в 19:39

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!".  Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 24.11.24 в 17:51

Ресми Мурад: Кметовете, подкрепили ДПС - Ново начало са получили ДМС

Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..

публикувано на 21.11.24 в 11:30

Бърза туршия със зеле, когато нямаш време

Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..

публикувано на 20.11.24 в 15:47

Павлин Кръстев: Новото начало има влияние в ГЕРБ

Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..

публикувано на 21.11.24 в 10:05
Васил Узунов

Засега маловодието на язовирите от каскада „Арда“ не е критично

В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..

публикувано на 19.11.24 в 16:36

Тази година е суха, но валежите в цялост не са намалели

Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..

публикувано на 19.11.24 в 16:22