Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пуснаха на свобода нова група черни лешояди

Снимка: „По-диви Родопи“

Eкип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Фондация „По-диви Родопи“ освободи втората голяма група лешояди в Източни Родопи като част от програмата за възстановяване на вида в българската част на планината. 

След близо шест месеца на адаптация в специално изградена волиера между Маджарово и Ивайловград, 13-те черните лешояди, които пристигнаха oт Испания през юни, получиха своя шанс за нов живот в дивата природа на Родопите. 

Очакванията са те да се присъединят към освободените през миналата година осем черни лешояда, които се установиха трайно в района на Източните Родопи и Сакар планина. 

Около седмица минава, докато птиците придобият смелостта да летят в природата, след като се сблъскат с условията извън волиерата, показва опитът на специалистите от миналата година

"Тоест най-вече с това, което ги очаква от гледна точка на облитане на територията, с местата за нощувка, почивка. Защото клетката е голяма и те вътре могат да си летят, но условията навън са различни. Там вече има вятър, има препятствие, дървета, има други лешояди, с които влизат във взаимодействие, така че отнемат няколко седмици, докато те шлифоват своите летателни умения, да се научат да кацат на безопасни места. Това са най често дървета или пък по-високи такива храсти, скали", обясни Добромир Добрев

Когато адаптацията премине успешно, черните лешояди много бързо ще намерят местата, на които се хранят и другите лешояди, и местата, на които могат да почиват безопасно, разказа специалистът.

Освободените новодомци на Източните Родопи вече са имали срещи със свои белоглави събратя: "Тези срещи преминават малко боязливо в началото, но вчера наблюдавахме например една от освободените птици, която доста добре отстояваше своите позиции около местата, където се хранят."

Към момента черните лешояди в българската територия на Източните Родопи са 21. Миналата година бяха пуснати първите 14, но за съжаление някои от тях загинаха и от групата останаха 8 птици. Често в района на Маджарово прелитат и черните лешояди от националния парк Дадя в Гърция. "За нас това е успех, защото показва, че адаптацията на нашите птици е успешна, защото те намират своя път и и до гръцката част на Родопите. Хранят се заедно с другите себеподобни в Гърция и обратното, тоест има комуникация между тях и реално свободно прелитат, хранят се заедно и това показва, че процесът на адаптацияе успешен", казва Добромир Добрев.

Вече има наченки и на сформирани двойки от миналогодишната група, въпреки че птиците все още не са в полова зрялост. Хубава новина е и тази, че има и две заети изкуствени гнезда в българската част на Източните Родопи, които са правени специално за черните лешояди.

Според изследване на специалистите районът е един от най-добре запазените и безопасните и едно от най-добрите места за реинтродукция на черните лешояди в България. Тук има стабилни популации на белоглави лешояди и подходящи хранителни местообитнания. Не на последно място това е място, в което хората припознават грижата към птиците и ги опазват. 

цялото интервю на Станислава Георгиева с Добромир Добрев от БДЗП може да чуете в прикачения звуков файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Георги Димитров

Георги от "Паисий" участва в международно състезание по английски

Петнадесетгодишният Георги Димитров от Кърджали ще участва в престижното международно състезание по английски Kangaroo Global Linguistics. Той е един от четиримата български ученици, успешно преминали втория кръг на надпреварата, класирани за големия финал в Солун, Гърция. Ученикът от СУ "Отец Паисий" Кърджали ще има възможност да покаже знанията..

публикувано на 04.10.24 в 12:23
Беркант Барзат

РИК назначи всички СИК, веднага започнаха замени

Две са подадените жалби в Районната избирателна комисия в Кърджали от началото на предизборната кампания. Те са от една и съща политическа формация и се отнасят за неправомерно поставени агитационни материали. Това потвърди за Радио Кърджали председателят Беркант Барзат. Жалбите са проверени от членове на РИК, очаква се на следващо заседание..

публикувано на 03.10.24 в 18:06

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали

Нараства употребата на наркотични вещества сред младите хора в Кърджали , смята д-р Сезгин Бекир. Те се използват като стратегия за справяне с тревожността и депресията. Проблемът е, че се синтезират н ови и нови синтетични вещества, които са общодостъпни, коментира той.  За съжаление, центровете за лечение на зависимости са далеч от..

публикувано на 03.10.24 в 11:33

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57