Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

платена публикация
В Крумовград откриват ранни форми на рак на маточната шийка благодарение на "Дънди"

Д-р Катерина Иванова
Снимка: Мехмед Реджеб


Съвременна апаратура, закупена благодарение на спечелен проект пред Фонда за насърчаване и подкрепа на микро, малък и среден бизнес на “Дънди прешъс металс”  ЕАД открива ранните форми на рак на маточната шийка при жените. Апарат от такъв клас, колпоскоп, няма дори в Кърджали, а предимствата са, че медицинската техника установява злокачeственото заболяване изцяло неинвазивно и безболезнено. 

Благодарение на средствата, заделени от Фонда на златодобивното предприятие през септември месец в Крумовград бе открита практика по специализирана медицинска помощ по акушерство и гинекология. Тя се намира на нова улица близо до автогарата, а специалистът, който работи в кабинета е д-р Катерина Иванова-Чолакова. За нея това означава: "Това е моментът, в който както казват, се връщаш към корените си, към родния дом".

Д-р Катерина Иванова е един от младите лекари, избрали да останат и да се развиват в страната, за което получава и стипендия. Още докато учи Акушерство и гинекология в Медицинския университет в Пловдив, работи като доброволец в Университетската болница “Свети Георги”. Опит натрупва и през тригодишната си практика в денонощна клиника “Медикус алфа”. Съавтор на клинични случаи, представени на големи научни форуми.

Ето какво означава за нея разкриването на практиката в родния град:

 "....за мен разкриването на още един кабинет, дава възможността на пациентките и на жените, на всички дами от общината и околните населени места, да имат най-малкото право на избор, да избират между двама гинеколози". 

А от ноември, специализирания работи с НЗОК по предварително определен график. Работното си време д-р Иванова обявява на своята лична фейсбук страница.

С какво разполага кабинета по акушерство и гинекология? "Кабинетът е съвременно оборудван, с един съвременен ехографски апарат, който беше всъщност и е съфинансиран по програмата на "Дънди". Иновацията, която имаме в кабинета, която също е по проект, е един съвременен колпоскоп, за извършване на колпоскопка диагностика. В помощ ранната диагностика и скрининг за рак на маточната шийка.

Как става изследването?С какво съвременният колпоскоп е щадящ за жените?

"най-просто казано, това е като вид микроскоп, с който се наблюдава тъканта на маточната шийка и се откриват възможно най-ранните промени в клетките. При процедурата не се взима тъкан. Това е безболезнено, неинвазивно изследване, при което апаратът е на разстояние от пациентката и след прилагане на определи багрила, така да кажа, само наблюдаваме, без да изпитва никаква болка пациентката".

Логично възниква и следващият въпрос - има ли апаратурата социална роля. Открити ли са случаи на рак в ранен стадий за да може да се овладее заболяването. "Към настоящия момент такъв тип диагноза все още не съм поставила, за което донякъде се радвам, но във времето за съжаление, най-вероятно....предвид наблюденията и опита, които имам, работейки в Пловдив е, че в точно такива отдалечени райони, се диагностицират най-тежки и напреднали случаи на рак". 

За ехографа Sonoskape, също закупен със средства отпуснати от Фонда за микро, малък и среден бизнес към Дънди прешъс, д-р Иванова казва:

"Какво да кажа за този клас ехографи? В избора си съм се посъветвала с колеги специалисти в областта на феталната медицина, които опит с наистина добър клас машини. Избирала съм го така че да бъде подходящ както за диагностика на гинекологични заболявания, така и да бъде в голяма помощ от гледна точка на акушерството - да може да се прави доплерова велосиметрия освен стандартната ехография и биометрия на плода".

Доплеровата велосиметрия е изследване, при което акушер-гинекологът проследява кръвния поток на майката към бебето и  на самия плод. При жените това изследване е популярно като “доплер”.

Какво е бъдещето на разкрития кабинет с оглед на това, че "Дънди Прешъс металс" планират изтегляне от района, ще остане ли практиката устойчива?

"Абсолютно смятам, че да. Медицината е сфера, която винаги хората ще имат нужда от лекар. И смятам, че в отдалечен район като този, категорично това ще бъде една практика, която  ще бъде устойчива във времето". 

Към момента д-р Катерина Иванова работи и в Университеската болница в Пловдив и в Центъра по майчина фетална медицина.

Тя успява да обзаведе кабинета си така, че пациентките да се чувстват удобно и в добри ръце. Шегува се, че се стреми да прилича повече на салон за красота.

Безвъзмездната финансова помощ за разкриването на специализирания кабинет е в размер на 24 005 лева. 

Чуйте повече в репортажа:


По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

публикувано на 10.07.25 в 10:41
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00