Предстои издаването на биографична книга за тенора Аспарух Лешников-Ари. Тя е дело на внучката на певеца Джесика Лешников, която е оперна певица, и на д-р Веселина Узунова от Историческия музей в Хасково. Идеята се ражда след като Джесика за първи път посещава Хасково миналата година, когато бяха отбелязани 125 години от рождението на дядо ѝ.
"Книгата ще разкрие неговата истинска биография, а не всички неща, които се тиражират в медиите по света. Ние искаме този образ да бъде зачертан, защото не е реален", пояснява д-р Веселина Узунова пред БНР.
Аспарух Лешников е работил много, за да постигне това, което е постигнал, допълва тя. За нея той е "най-харизматичният образ в "Комедиън хармони".
Уникален тенор. Рицарят на горното фа. Започнал от Хасково, където е роден, с изяви в църковния хор. Във Военното училище в София среща Христо Смирненски и създават "Горчиво кафе". Ученик на проф. Иван Вулпе. Заминава за Берлин. Пее в "Комедиън хармони" и самият американски президент Рузвелт е техен почитател. Участват във филми с най-популярните звезди на времето: Марлене Дитрих, Ханс Алберс, Макс Линдер. След идването на Хитлер на власт, музикантите прекратяват дейността си през 1941-ва година. След това се завръща в България. Записва над 100 плочи. След Девети септември образува нов състав, с който обикаля страната. В службите обаче се появява донос, че докато е бил в Германия, Лешников бил любимец на Хитлер и Гьобелс. Така спира блестящата кариера на Ари.
Офицер и приятел на цар Борис Трети, в края на живота си остава без препитание и работа – изхранвал се е като метач в Борисовата градина, умира забравен и беден. Изпълнява последната си песен в Хасково, където е пропял 50 години по-рано.
Това са известните факти, но амбицията на двете авторки е да попълнят липсващите моменти и да обърнат представата за Рицаря на горното фа.
Няма да бъдат подминати и любовните истории на талантливия певец. Чаровникът е завладял сърцето на английската балерина Делфин, която го следва в България като негова съпруга. Малко известна е историята с второто семейство на музиканта. След заминаването на Делфин, Ари се жени за активистка и член на БКП, но заради него е изключена от партията.
"Любовната история с Делфин е много красива. Ще разкрием съдържанието на писмата, които са си разменяли след 1946 г. Те ще дойдат от личния архив на Делфин Лешников, пазен от внучката", разказва още д-р Узунова.
На 17 април, дни преди Великден, в Кърджали ще гостува един от най-разпознаваемите гласове в българската музика – Станислав Сланев, по-известен като Стенли. Той идва в града край Арда, заедно със своите музиканти, за да представят пред меломаните едни от най-обичаните му хитове, както и вечните за българската музика класики, сред които песни, които..
Писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер гостува в петък на Спортно-интелектуален клуб Ахридос. Тя е автор на книгата "Има ли места в рая", описала обратите на живота, породени от войната в Сирия. Книгата засяга и темите за човешката сила на духа, за ценностите в семейството, за човешките добродетели , преплетени в образите..
С акция на деца и младежи от Кърджали ще бъде отбелязан 1 април – Международният ден на птиците. На 1 април, от 17:30 часа, в арт галерия „Кръг“, ще бъде открита експозиция от рисунки на птици на деца и младежи от 7 до 17-годишна възраст, която ще може да бъде посетена в периода от 1 до 20 април. Най-малката участничка е 4-годишната..
На 90-годишна възраст почина актьорът Ричард Чембърлейн, съобщиха сп. "Варайъти" и в. "Вашингтон поуст". Той спечели сърцата на публиката по целия свят с главните си роли във филми и сериали като "Шогун", "Птиците умират сами" и "Граф Монте-Кристо". Сред забележителните ленти, в които Чембърлейн се снима, са "Петулия", "Тримата мускетари",..
Националният кръг на олимпиадата по английски език ще се проведе в Кърджали на 29 март. Във финала на състезанието, водени от учителката си Снежана Христова, ще участват и трима ученици от Езиковата гимназия "Христо Ботев" в Кърджали" . Те постигнаха отлични резултати на областния етап - това са Берин Шабан, Айтач Салиф и Елисавета Добрева..
Днес е Световният ден на театъра. Той се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт. Датата е 27 март, защото на този ден се открива сезона на „Театър на нациите“ От този ден, всяка година, един от начините за отбелязване на празника е изтъкнат артист да отправи своето годишно послание. За първи път през 1962 г. това прави..
За първи път фестивалът „Хайдушка софра“, който се провежда днес в Хасково, е с международно участие. В него участие ще вземат състави и музиканти от Гърция. В 12-тото издание на феста ще участват над 1 000 танцьори. Началото бе дадено с шествие по главната улица на областния град. Фестивалът в Хасково по посещаемост e в Топ 3 в България, каза..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478