Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарителите на "Отец Паисий"

3
Снимка: архив СУ "Отец Паисий"

Още с възникването си през епохата на Възраждането, светското образование в българските земи през е било дело не само на родолюбиви българи, но и на цялото общество. Учителите са били на издръжка на местните общности, дарявали са се земи за училищни сгради, събирали са се дарения за книги, учебници и помагала. Дарителството е дълбоко вкоренено в българина и свързано много силно с представата  му за знание. Тази година първото светско училище в Кърджали „Отец Паисий“ отбелязва 110 години. Създадено с дарения и днес то тачи и пази волята на хората, отделили лични средства за знанието и развитието на децата на Кърджали. Броят на дарителите само в годините на демокрацията надхвърля 750 души и институции.

„Факт е, че от самото създаване на първото българско светско училище в Кърджали дарителството съпътства дейността на училището. Много граждани на Кърджали, много семейства  дълбоко осъзнават нуждата от подкрепа с цел получаване на добро възпитание и образование на своите деца. Всяко семейство е готово да отдели средства и да помага по  различен начин за постигане на целта „Чрез просвета за България“, какъвто е и девизът на нашето училище. А другият девиз, който е „Знанието е сила“, кара всички тези хора да са съпричастни към политиката на училището“, това коментира за Радио Кърджали директорът на „Отец Паисий“ Златко Атанасов.


Той припомни, че през 1926 г. първенците на града са съдействали за изграждането на новата сграда на училище „Отец Паисий“ (сегашният Бизнесинкубатор), като са определели парцела, на който да бъде построено.

Днес сградата отново се ползва от учениците, а надеждата и вярата на ръководството е училището да възстанови собствеността си върху нея и тя да стане неразделна част от „Отец Паисий“. Това не е някаква лична амбиция, а ще е от полза на хилядите деца на Кърджали, които се учат тук, тъй като ще облекчи обучението и преминаването на едносменен режим, обясни Златко Атанасов.

Той разказа, че дарителска акция поставя началото на училищния музей, който е разположен на последния етаж. Идеята е на инж. Дончо Захариев и неговото семейство, които даряват първата цигулка в Кърджали, френски велосипед от 20-те години на ХХ век, немско радио от същия период и още много други предмети. Инициативата е продължена с подкрепата на настоятелството и на някои учители, които съдействат училището да получи много семейни реликви, архиви, материални ценности на изявени личности и такива, свързани с историята на училището, като джобния часовник, мастилницата и преспапието на някои от главните учители през 20-те и 30-те години на миналия век.

Специално място Златко Атанасов отдели и на минераложката сбирка, оформянето на която работят биоложката Красимира Атанасова и известният минералог Малин Кацаров. Сред имената на учителите, създали музейната сбирка, директорът открои Петкова, Няголова, Славеева, Филипова, Арнаудова, Текелиева и с притеснения сподели, че пропуска много от тях.

Благодарение на дарения и финансова подкрепа от страна на фирми и институции са осъществени многократните участия на туристическия отряд на „Отец Паисий“ в националния поход „Козлодуй – Околчица“, както и участията в международна регата по река Дунав.

Едни от ценните дарения са семейните библиотеки, които също са ставали част от училищната благодарение на волята на дарителите. „Знаете, че имаше периоди, в които съществуваше дефицит в набавянето на една колекция от книги, албуми, справочници, речници“, припомни Златко Атанасов.

Традицията на даренията продължава и днес. „Най-големите дарители са нашите ученици, които успешно се реализират в живота и години след завършването си помагат на училище“, каза Златко Атанасов. С благодарност той даде за пример възпитаник на „Паисий“, днес адвокат в София, който обявил 50-тия си рождения ден за благотворителна кампания за родното училище и дарил събраните средства за закупуване на нова техника.

Сред постоянните дарители на „Отец Паисий“ са и успешно реализираните в сферата на информатиката и информационните технологии бивши възпитаници на училището, почти всички кърджалийски фирми, много фондации и семейства.

Една от любопитните дарителски кампании е осъществена през 90-те години от тогавашните ученици, припомни Златко Атанасов. „Създадохме по един проект училищна телевизия и училищно радио. Тези проекти бяха финансирани по национални  програми, но тези национални програми не можеха да обхванат нуждите и да задоволят  интересите и желанията на учениците и в рубриката, свързана с краезнанието, децата искаха  училището да закупи видеокамера, с която да се правят учебни филми. Тази видеокамера тогава струваше хиляди левове и се измерваше в десетки заплати и нямаше възможност да се закупи от бюджета. Тогава тези наши учени будни ученици с подкрепата на  своите учители с малки суми от лев – два -пет успяха да съберат средства и да закупим една полупрофесионална видеокамера. Така се създадоха първите ученически филми - за защитените растения и животни по Червената книга с колектив Стефана Василева и Красимира Атанасова; за пещерите в Източните Родопи заедно със спелеолога Минчо Гумаров; филма за Перперикон с г-жа Венета Филипова, още преди комплексът да придобие днешната популярност. Това е исторически спомен, който не може да бъде заличен“, сподели директорът на „Отец Паисий“.

Той обаче е категоричен, че не може да се говори за малки и големи дарители. Всеки, дал стотинка или левче до десетките хиляди левове, е истински дарител. Не в парите и количеството е измерението, казва Златко Атанасов. „Измерението е отношението, чувството на съпричастност, чувството на желание и любов да дадеш и чувството на осъзната необходимост. Ето сега вие бяхте свидетели на едно наше дете, което с ръцете си е изработило емблемата на училището като диамантен гоблен, както се изрази, и иска да я дари и да постави на видно място в училището под портрета на Параскева Ванкова и да остане да остане така като негов жест“, каза директорът.

А самият портрет на първата учителка също е дарение от художника Иван Стойчев. Както е дарение и реставрацията на паното „Апостолите на България“, изрисувано от Георги Трифонов, но възстановено от Павлина и Владимир Чукич.

Тази година училище „Отец Паисий“ отбелязва 110 години от създаването си. Големият концерт на 18 декември в театъра е предшестван от 110 идеи, които днешните учители и ученици реализират във времето от миналата учебна година досега. Някои от проявите ще бъдат реализирани в следващата 2024 година, като например засаждането на Паисиевата гора и изработването и поставянето на барелеф на първата учителка Параскева Ванкова.

целият разговор на Станислава Георгиева със Златко Атанасов може да чуете в прикачения звуков файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Заседание на ОбС - Кърджали

Нови цени на синята зона в Кърджали от 1 септември

Нови цени на синята зона в Кърджали бяха гласувани на заседание на Общинския съвет. Със 100 процента се увеличава почасовото паркиране, което от един лев става два лева. Предвидено е да има и възможност за половинчасово паркиране, като цената ще бъде 1 лев. Стана ясно, че по предложение на общинските съветници на ДПС за част от..

публикувано на 17.07.25 в 15:47

Жеги до 43 градуса ни очакват през юли

Горещ и почти без валежи ще е седмият месец на 2025-та година.  Често ще има оранжев код за топло време. Най-високите температури през месеца ще достигат между 38 и 43 градуса , най-ниските ще бъдат между 10 и 15 градуса , каза за Радио Кърджали синоптикът д-р Красимир Стоев от Националния институт по метеорология и..

публикувано на 30.06.25 в 09:36

Милен Митев: БНР трябва да стане незаменим партньор на хората, когато търсят истината

"Радвам се, че имах възможността да бъда в една зала със студенти и преподаватели,  да поговорим за ролята на обществените медии за утвърждаване на образованието и как може да си съдействаме по-добре с университетите", каза в интервю за Радио Кърджали генералният директор на Българското  национално радио Милен Митев. Той посочи , че..

публикувано на 13.06.25 в 12:58

Журналистът Георги Кулов: В България „порциите“ се раздават от Делян Пеевски

Кметовете в област Кърджали винаги са се водили от мотива да има стабилност и сигурност в инвестициите за техните общини. Това каза пред Радио Кърджали журналистът, историк и политически анализатор Георги Кулов. „Видяхме как веднага след като две общини от областта се присъединиха към ДПС – Ново начало, към тях потекоха пари за..

публикувано на 10.06.25 в 14:35

Започна големият мюсюлмански празник Курбан Байрям

Започна големият мюсюлмански празник Курбан Байрям. Той е един от най-тачените празници и се свързва с жертвоготовността, прошката и състраданието. Според Сезер Садулов от Районното мюфтийство в Кърджали, Курбан Байрям укрепва отношенията между близки и приятели.  "Курбан Байрям не е само религиозен ритуал, но и време за прошка и..

обновено на 06.06.25 в 10:39

Проф. Евгений Дайнов: ДПС-ДПС е паническа конструкция без бъдеще

Политологът проф. Евгений Дайнов коментира в ефира на Радио Кърджали последните събития в ДПС и учредяването на новата формация "ДПС-ДПС" след оттеглянето на Джевдет Чакъров. "Става дума за паническо бягство и опит за налагане на усещане за обединение, което реално няма как да се случи", подчерта той.  Според него, Чакъров вероятно е разчитал на..

публикувано на 29.05.25 в 12:57

Елван Атилла: Оставката на Чакъров е следствие на неговите зависимости

Хората, останали лоялни на Ахмед Доган нямат намерение да се обединяват с партията на Делян Пеевски. Решението на досегашния председател на АПС Джевджет Чакъров е негов личен избор, коментира за „Радио Кърджали“ Елван Атилла, администратор на сайта „Аз подкрепям Ахмед Доган“ който се превърна в трибуна на поддръжниците на създателя на ДПС. На..

публикувано на 27.05.25 в 16:01