Третия по ранг орден във Франция – Орден на академичните палми, получи учителят от кърджалийската езикова гимназия “Христо Ботев” Нурай Садулов. Високото държавно отличие му бе връчено лично от френския посланик в България Н.Пр. Жоел Мейер на специална церемония в Езиковата по молба на отличения, който е възпитаник на училището.
Орденът на академичните палми е държавно отличие на Франция, учредено през 1955 г. То води началото си от почетен знак, създаден с декрет на Наполеон от 1808 г. Първоначално с него се награждават само университетски преподаватели и служители. По-късно – и личности, които имат заслуги към образователната система, културата и френския език, сочи информация в интернет.
Орденът „Академични палми“ е трети по ранг във Франция след Ордена на Почетния легион и Националния орден за заслуги. Отличието има три степени: рицар, офицер, командор. Нашият съгражданин получи степен „Рицар“.
Носителите му членуват в създадената през 1962 г. Асоциация на членовете на Ордена на Академичните палми. Тази институция е под почетния патронаж на президента на Република Франция, на Министъра на образованието и на Великия канцлер на Почетния легион. Тя има над 30 000 членове, сред които и много чужденци от 75 страни. Носители на ордена „Академични палми“ са и стотина българи, сред които вече вече и кърджалийският учителя Нурай Садулов.
Посланик Жоел Майер и придружаващата го делегация –директорът на Френския културен институт у нас Люк Леви и културното аташе Клодия Калво, бяха посрещнати от почетен шпалир от гвардейци в Езиковата и разбира се, по стар български обичай, с хляб и сол.
В словото си посланик Майер представи накратко професионалния път на Нурай Садулов, посочи високите постижения на учениците му на различни национални и международни състезания. Посланикът подчерта, че кърджалийският учител приема професията си като мисия и му благодари за усилията и постоянството да популяризира френския език и култура.
От своя страна награденият Нурай Садулов изказа своята благодарност към френската държава за високата оценка. „Бих искал преди всичко да изразя дълбоката си признателност към Френския институт в София и френското посолство, които ме определиха като достоен за това престижно отличие. За мен е голяма чест да го получа във Ваше присъствие днес и тук в тази гимназия, където бях ученик и научих френски език преди около 35 години и където преподавам вече от 20 години“, каза в отличеният кърджалийски преподавател.
Той изказа своите благодарности на хората, които са го съпътствали до достигането на високото отличие. „Това, което е разочароващо днес е, че вече нямаме френска паралелка, френски език, благодарение на който гимназията стана езикова. За съжаление някои решения на Министерство на образованието ни създадоха много проблеми. И тъй като френският е жив и дори много жив език, ние се надяваме и ще направи всичко възможно от следващата учебна година отново да се предлага в гимназия „Христо Ботев“. Изключително съм благодарен на негово превъзходителство посланика на Франция и на ръководителите на Френския институт и Асоциацията на преподавателите по и на френски език в България, че пътуваха специално в това зимно време от София до Кърджали. Това е доказателство за тяхната подкрепа, загриженост и ангажираност към преподаването на френски език в нашия регион. Това е добра възможност да призовем Министерството на образованието и местните и национални институции да дадат своя принос за възстановяването на френския език в нашата гимназия. Оставам оптимист и съм сигурен, че ще успеем да осигурим условията за истинско езиково многообразие“, апелира Садулов.
На церемонията присъстваха областният управител Никола Чанев, заместник-кметът на община Кърджали Даниел Делчев, началникът на Регионалното управление по образованието в Кърджали Ангелина Костова, директорът на Гимназията Даниела Павлова, колеги и приятели на отличения.
Нурай Садулов, е роден и израснал в Ардино, затова постижението му беше оценено високо и от родното му място. Той получи поздравителен адрес от името на кмета на община Ардино инж. Изет Шабан. Поднесе го видният ардински общественик Селяхидин Карабашев.
В типичен свой стил, емоционално, той каза, че името Нурай на родния му език означава „лунна светлина“, но Нурай днес доказва, че винаги свети със собствена светлина. Той е доказателство за това, че може да си тук и да си на европейско ниво“. Карабашев направи препратка към миналия век и припомни името на друг виден ардинец, съименик на Садулов, проф. Ахмед Садулов, който е завършил престижното учебно заведение в Париж – Сорбоната.
Целия репортаж можете да чуете в прикачения файл.
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478