Единадесетгодишната Бахар Емин зае рекордните над 740 книги за три години от Регионалната библиотека „Н. Й. Вапцаров“ в Кърджали. Петокласничката пътува от години от с. Чифлик, за да посещава културната институция. Тази година беше отличена за трета поредна година с наградата „Читател на годината“ в категория „Деца“.
Инициативата за избор на читателите-първенци се провежда от 2015 г., а победителите в конкурса се излъчват на база актуална статистика от автоматизираната библиотечна система за заемане на литература.
Първата година, в която Бахар е спечелила приза е 2021. Тогава тя е заела 198 книги. През 2022 достига до 299, а през 2023 томчетата в заемния ѝ картон са 246.
Бахар обича да чете фантастика и хумористични книжки. „Искам и другите деца да четат, а не да се занимават пред компютъра“, споделя едно от големите си желания девоката.
„Гатанки в рими“ е първата заета от библиотеката книга преди три години. Често вниманието ѝ първо привличат илюстрациите. Понякога прочита резюмето преди да направи избора си. Чете всички препоръчани от училище, а и няма заета и непрочетена книга. Случва се и да препрочита. Една такава е „Ние, врабчетата“, защото се оказала много не само интересна, но смешна и фантастична. Харесало ѝ е, „че главните герои са врабчета, разказват за своя живот и дават важни житейски ценности“, споделя Бахар.
Чете когато няма домашни и уроци за подготвяне, а също, когато ѝ стане скучно. Петокласничката се занимава с оригами, а също свири на цигулка. Категорична е, че ще продължи да чете и „ако е на късмет“ догодина смята отново да стане „Читател на годината“.
Майката, Виждан Емин, която е начален учител в основно училище „Максим Горки“ в с. Чифлик, е един от главните „виновници“ за този успех на Бахар. Тя я е довела за първи път в библиотеката. „Реших, че е време вече да се запознае с чудния свят на книгите и да усети магията на четенето, да има широк светоглед“, дава рецептата майката. Самата тя също обича да чете и то разнообразна литература, въпреки че не ѝ остава много време. На всички родители препоръчва и като майка на читател рекордьор, и като начален учител, да четат заедно с децата си, да коментират книжките и да предизвикват и възпитават любознателността им, „да дарят децата си с това богатство“.
В категория „Възрастни“ носител на приза „Читател на годината 2023“ стана Златина Брънгова. Тя е служител в държавно предприятие, а четенето ѝ е хоби, граничещо с по думите ѝ – „болестно състояние“. Даже няма спомен откога е абонат на библиотеката, със сигурност повече от 20 години. Виждала е примера на четящата си майка, но не мисли, че това е единствената и решаваща причина да се пристрасти и тя. „При мен това е болестно състояние. Аз обичам всички книги, харесвам всички книги. Първо ги харесвам по корица. След това по заглавие и си казвам – сега ще прочета съдържанието, за да разбера дали си отива тази скъпа, шарена, хубава корица с това заглавие и така стигам до края“, разказва Златина.
Няма любими автори, нито жанр, но все пак отдава предпочитанията си на трилърите и криминалетата. В момента е на тема скандинавски автори, заради неочакваните финали в творбите им. „Харесва ми стила им. Нещо различно вкарват в криминалния жанр. Държат ме под напрежение. Никога не отгатвам убиеца, така че определено не ставам за детектив и краят е винаги неочакван, което е най-интересното за една книга“, признава Златина. И продължава: „При мен няма започната книга и недовършена. Колкото и да е скучновата, колкото и да ми е тегава, я довършвам винаги“. Няма специална система на четене, но го прави във всяка възможна свободна минута.
Живее наблизо до библиотеката, харесва ѝ отношението, което получава от екипа. Това са част от причините, които допълнително подхранват страстта ѝ към четенето.
Златина споделя, че не препрочита книги. „Не обичам да се връщам към нещо, което вече съм прочела“. Има само един такъв случай с три тома на Нидал Алгафари, към които се е върнала повторно след години, за да ги разбере по-добре. Не се втурва към „модерни“ заглавия и автори. Прочита ги, но преди това изчаква. Българските творци, дори младите, приятно я изненадват и счита, че спокойно могат да си съперничат със световни имена. „Аз мисля, че като нищо сме си на много високи позиции, стига да имат възможност да се развият извън България“, категорична е наградената читателка.
Има надежда за идните поколения и навиците им да четат, защото въпреки че вероятно не го правят от хартиени носители, всяко дете непременно си намира източниците на информацията, която му е нужна, за да се развива в сферата, която му е интересна.
Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..
Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..
Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..
В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..
Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478