Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Група "Субдибула" записа песента си "Бавно" с нов лиричен вокал


След тридесет и три години група Субдибула се връща към едно от най-емблематичните си парчета с напълно нов аранжимент и мекия, артистичен глас на Ели Раданова . “Песента никога не е била просто любовна, а по-скоро е за любовта, която остава след любовта. За вечността, за носталгията към бъдещето. За бягството от това, което сме, към онова, което искаме да бъдем, без това да е възможно” сподели Венци Дреников, един от авторите . На другия съавтор, Петър Чухов,  песента дължината на мистичното си звучене. „Бавно” дава име на първия албум на „Субдибула” и в началото на 90-те  е най-пусканата им песен в националния ефир.

Но тогава така и не изпълняват на живо, тъй като като са се отказали от сценични изяви и са се отдали само на звукозаписна дейност.

Песента намира място в спектакъл. Автори на музиката и текста са Венци Дреников и Петър Чухов, а в новата версия участват  Ели Раданова (вокал) , Венци Дреников  (клавишни, вокал), Петър Чухов (китара), Момчил Борисов (бас) и Божо Тренков (ударни) . Видеоклипът е изработен с кадри, заснети по време на лятната творческа почивка на групата в Каварна през 2023 г. Той изглежда прашен, дефектен и неравен, каквото най-често са пътищата в живота ни и задачата му не е да се хареса, а да потопи слушателя с образите си в атмосферата на песента.

“Бавно” ще бъде включено в новия албум на групата, който се очаква да излезе през есента на 2024 г. За новата песен Радка Петкова разговаря с единия от авторите на песента Петър Чухов:

".....ние започнахме, всъщност, да работим през 2020-а  върху материал за нов албум с Ели РадановаДотогава работихме с Венци Дреников върху нейни песни предимно и постепенно решихме да я включим в групата като пълноправен член.

И тя харесваше тази песен много и започнахме така, възстановявайки някои от старите песни, да опитваме как ще се случат нещата с нейния глас, тъй като преди това пеехме основно ние с Венци и даже Венци пееше най-много. Това беше една от първите песни, които направихме от стария ни репертоар, а тя наистина много я харесваше и се видя, че в нейно изпълнение стои много добреРазбира се, променихме аранжиментът доста, така че, надявам се, да се хареса по този начин. Има по-романтично звучене, може би, и по-съзвучно с текстамакар че интересното е, че сме запазили мъжкия род. Защото текстът сме го писали ние, с Венци Дреников и тя го изпълнява, не е променила, нали "аз-лирическия герой" да бъде от женски род, но според мен така си звучи добре.
Нека да кажем повече за песента?
"......Ние я записвахме, мисля,  някъде 91-а - 92-а година и излезе в първия ни албум на "Субдибула", който също се казва "Бавно"....Мисля, че това е песента, която най-много е получила време в ефир, да го наречем. Да, старият  вариант беше още по-електронен. Той беше, мисля, с програмирани барабани, също басът беше програмиран. Китарите винаги са били на живо... 
Ние всъщност двамата с Венци записахме тази песен. Аз си спомням през една нощ в тях, до сутринта записвахме и беше много смешен един момент, когато в старата версия накрая има соло на пиано. И понеже беше много късно през нощта, той записваше на слушалки, и се чуваше само хлопането на клавишите. Той свири солото тогава, след което ме погледна и каза "как беше? и аз казах: "Как беше - едно тропане просто". И след това, разбира се, той ми пусна вече на слушалки да чуя. Сега е променено, липсва това соло.... Имаше и едни по-абстрактни моменти в старата песен, но който се интересува, може да я открие. Ние имаме в ютюб е записана тази версия. Вместо видео, сме слагали стари снимки от тогавашни участия.
Песента не е любовна, нали така....
"Зависи, всъщност....Според Венци, да се отиде отвъд текста, той да се анализира, е нещо, което аз лично не предпочитам. Защото смятам, че всеки слушател и всеки читател, разбира се, който види текста просто като текст, би трябвало да си има собствено тълкуване според неговата нагласа, неговата културна и житейска атмосфера, в която той битува. Затова не обичам да тълкуваме. Венци смята, че това е текст за любовта отвъд любовта. Това е едно такова понятие....знаем че има и песен на Шер например...  Do you believe in love after love...
Така че според него е така. Аз си спомням как писахме текста точно през нощта и си подхвърляхме репликиq обработвахме ги, превръщаnме идеите в образи. Но като цяло, аз смятам, че текстът на една песен не е задължително да бъде твърде рационален. Той по-скоро трябва да допълват тази по мистична атмосфера, която музиката по принцип създава. Тъй като музиката е невербално изкуство сама по себе си. Затова текстът може да си позволи да бъде по-абстрактен и не непременно да трябва да носи някакво специално ясно различимо послание.
По скоро посланието е емоционално.
В какъв спектакъл намира място песента?
"От 85-а година до 92-а трета, ние бяхме група към Софийския университет, тогава и аз учех в Софийския университет. И там правехме непрекъснато концерти, където в момента се намира театър Алма алтер и Университетския културен център. Тогава беше университетски клуб за естетическо възпитание и в тази зала се правеха много концерти.
Също така по-късно стана клуб "113 плюс". И ние организирахме концерти там, самите свирихме и направихме два-три спектакъла - "Монолит мюзик шоп шоу", "Среднощна тайна" и забравих как се казваше третия. Това са  спектакли, които ние правихме заедно с останалите състави към клуба за естетическо възпитание към Университета или после стана културен център. 
Там имаше пантомима, куклени актьори, театрален състав, джаз-балет и с всички тях ние правихме нещо като шоу програма, час - час и половина, да речем....Ние свирихме някакви песни, те играеха. А спектакълът "Среднощна тайна" беше като мюзикъл. В него имаше и съвсем ясен сюжет,  всъщност Венци Дреников беше написал сценария. Имаше и актьорска игра - Димитър  Бакалов, който беше тогава наш озвучител и имаше актьорски амбиции, кандидатстваше в НАТФИЗ, така че той участваше и друг, един наш приятел Ивайло Дикански, за съжаление вече покойник. И беше много интересен този спектакъл. Според мен имаше добър успех. Играехме го няколко пъти, винаги имаше добра посещаемост."
Салонът беше пълен.

Както знаем, освен рокаджия, Петър Чухов е писател, работи в Софийската народна библиотека и има второ аз, за което не знае - Чешо Пухов. Наскоро писателят представи стихосбирката си "Тишината е спяща красавица". За липсата в поезията и какво означава тя, за това дали се спи добре накрая на леглото и каква бира се пие през зимата, когато навън е мрачно, разговарям с Петър Чухов.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Родовете от Дрангово се събират на селищен празник

Кирковското село Дрангово се готви за селищния си празник на 25 май (събота). Кметът на селото Радостина Чилингирова ще открие празника в 11 часа, в двора на училището. Музикалната програма ще открият децата от ДГ “Славейче” с. Дрангово. В празника ще се включат самодейците от местното читалище “Васил Левски - 1952”, танцови и певчески групи от община..

публикувано на 18.05.24 в 15:20
Лазар Каневски

Момчиловци отбелязва 120 години от рождението на гайдаря Лазар Каневски

Момчиловци отбелязва 185 години просветна дейност, 120 години от рождението на гайдаря Лазар Каневси и 60 години обществена колекция с. Момчиловци. Официалното откриване на Майските празници е на 18 май в 17:30 ч. Гостите ще имат възможност да разгледат изложба от снимки и вещи на гайдаря Лазар Каневски. Лазар Каневски, познат като Лазо е роден в..

публикувано на 18.05.24 в 15:10

Жени, преборили се с насилието, споделиха научените уроци

Кърджали беше домакин на първото събитие от националното турне на програмата „МОГА САМА“ на фондация „Emprove“ в подкрепа на жени и развитието на тяхната лична увереност. Гостуването беше разделено в две части. В първата половина от деня се проведе обучение на специалисти, които имат интерес да подкрепят жени в израстването им и пътя към нов живот...

публикувано на 17.05.24 в 15:44

Земеделските култури са застрашени от гниене, възможни са болести по тютюна

Растенията са атакувани от бактерии, стопаните да пръскат до 24 часа след градушка , съветва Соня Новодрянова, началник на отдел „Растителна защита“ към Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали. В същото време дъждовете имат и добра страна , защото почвата, като цяло е суха. Ако стопаните са разсадили тютюна, трябва да..

публикувано на 16.05.24 в 12:14
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски..

публикувано на 13.05.24 в 17:56

Надежда Захариева: Човек има право да се разпорежда само със собствената си душа

В светлата седмица разговаряме с поетесата Надежда Захариева, която гостува на града ни и на радио Кърджали, което скоро навърши 8 години в ефира. Тя е  съпруга на големия поет Дамян Дамянов и майка на трети им деца.  Тя бе гост на Кърджали на Регионална библиотека и на В оенния клуб по повод Светла събота и Деня на Светите  братя Кирил и..

публикувано на 12.05.24 в 17:22
Ирминден в Лозен

В Лозен ще празнуват Ирминден

В село Лозен, община Любимец за четвърта поредна година ще проведат празник на подницата и хляба “Ирминден". На него ще съберат хора от Югоизточна България. Това съобщи Христо Янъков, секретар на читалище "Просвета" и организатор на празника. Ирминден се празнува на 1 май, когато Православната църква почита паметта на Свети пророк Йеремия...

публикувано на 11.05.24 в 14:15