Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валя Балканска изправи на крака кърджалийска публика в благотворителен концерт

13
Снимка: Божидар Чолаков - Радио Кърджали

Благотворителният концерт на СУ “Йордан Йовков” - Кърджали събра 10 000 лева.

В изявите се включиха всички клубове по извънкласни дейности от училището. Програмата започна с театрален етюд от разказа “По жицата” на Йордан Йовков, разказващ за бялата лястовица - символ на училището. На сцената беше посрещната Баба Марта, която наричаше за здраве и берекет. Йовковци бяха подготвили патриотичен концерт с български песни и танци. Малчуганите бяха вплели цветовете на българския трибагреник в танците си. Фолклорната група на училището, с ръководител Гинка Матева представиха песните - “Дойди, дойди либе ле”; “Посадила баба” и “Яна овчар лъгала”. Надежда Димитрова от IX “А” клас изпълни народната песен - “Абре юначе”. На сцената излязоха и гайдарите от Дом на културата Кърджали, с ръководител Васил Анастасов, съпровождани от гайдаря Петър Янев. Кулминацията на концерта беше близо едночасово представление на космическия глас Валя Балканска и гайдаря Петър Янев, които изправиха публиката на крака.

Директорът на СУ “Йордан Йовков” Людмила Чаушева съобщи, че вече са превели по банковите сметки на Таня и Рени по 5000 лв.

“Решихме да подкрепим Таня и Рени, защото наистина нашите съгражданки са в трудно положение и имат нужда от нашата подкрепа”, каза Чаушева.

Благотворителният концерт беше подкрепен от кмета на община Кърджали Ерол Мюмюн,  областния управител Никола Чанев и Регионалното управление по образованието (РУО). ”Респект и уважение към всички учители от СУ “Йордан Йовков”, че посято веднъж семенцето на добротата, то трябва да бъде отгледано. А именно под вашите грижи, колеги, тази доброта ескалира и достига до такива грандиозни мащаби. Благодарим, че направихте всичко възможно бялата лястовица - символ на вашето училище, да кацне на рамото, точно на тези, които имат нужда от нея. Да подарят надежда за живот и по- светло бъдеще на нуждаещите се”,  каза Ангелина Костова, началник на РУО - Кърджали. 

Чуйте интервюто в прикачения звуков файл с Валя Балканска и Петър Янев. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от Родопите огласиха Приморско на 18-ото издание на „Орфей пее с морето“

В Приморско се проведе 18-ото издание на Националния детски фолклорен фестивал „Орфей пее с морето“. Форумът събра малки таланти от различни краища на страната, които представиха най-доброто от българската народна песен и танц. Основен организатор на фестивала беше Младежкият комплекс – Приморско, а реорганизатор Националното училище за фолклорни..

публикувано на 12.09.25 в 13:40

Росица Генчева получи признание за 32-годишния си труд

Дългогодишният председател на Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи в област Кърджали Росица Генчева получи признание за своята цялостна професионална дейност. Плакетът й бе връчен по време на 14-ия Конгрес за Южноевропейските медицински асоциации . Предложението идва от нейни колеги за..

публикувано на 12.09.25 в 11:45

Сребърен медал за фолклорната група на СУ „Йордан Йовков“ - Кърджали от фестивала в Неделино

Фолклорната група към Средно училище „Йордан Йовков“ – Кърджали, с ръководител Гинка Матева, се завърна с отличия от Националния фестивал на двугласното пеене в Неделино. „За четвърта поредна година участваме във фестивала, макар че миналата година пропуснахме. Въпреки лятната ваканция на децата се събирахме почти всяка седмица през август, за да сме..

публикувано на 11.09.25 в 13:55

Родопска традиция: Филип Синапов почете първата си рожба със “Смидаль”

На 23 юли певецът Филип Синапов и съпругата му Дамяна станаха родители на син – малкия Калин. По стародавен родопски обичай на 40-ия ден от раждането детето се посреща в рода със специален ритуал – „смидаль“. Именно така семейството отбеляза празника в Гърнатскине конаци, където се събраха близо 700 гости. Обредът бе извършен от близка на..

обновено на 10.09.25 в 19:02

Поставят ваксини срещу коклюш на бременни жени в Кърджали

В РЗИ в Кърджали поставят имунизации на бременни жени срещу коклюш, който може да доведе до усложнения и смърт на бъдещето бебе. Изискването е на жените да са между 27 и 36 гестационна седмица, включително на бременността си. Ваксините се поставят в имунизационен кабинет с работно време от 9 до 11 и от 13 до 15 часа. Ваксинирането..

публикувано на 10.09.25 в 10:37
Мустафа Шефкет, директор на ПГ по селско и горско стопанство - Кърджали

Нова паралелка и обновена база в ПГ по селско и горско стопанство – Кърджали

Около 200 ученици ще прекрачат прага на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство в Кърджали тази есен. Това съобщи директорът на училището Мустафа Шефкет. „Напълно сме готови. Учениците са около 200 – заедно със самостоятелната форма на обучение, дуалната и дневната,“ каза той. През лятото в гимназията са извършени ремонти...

публикувано на 09.09.25 в 13:25

9 септември 1944 г. – нито рай, нито ад: млад историк с поглед към миналото

На 9 септември 1944 г. България поема по нов път, който променя съдбата ѝ за десетилетия напред. За едни това е начало на социална справедливост, за други – начало на диктатура и репресии. По темата разговаряхме с младия историк Любомир Колев в ефира на Радио Кърджали. „Истината е някъде по средата. На 9 септември се случва преврат – свалят се..

публикувано на 09.09.25 в 11:08