Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роса Соколова: И хулиганката ми трябва, и палавата, и рошавата Роса

| Интервю


"Осми март е празник на душата ми най-вече и едно огромно благодаря за привилегията да бъда и жена, да бъде и майка, да бъда и баба.
Приемам го като дар Божи, и в тези си роли аз съм всеки божи ден не ми се иска да излизам в отпуск и в междучасие от тях. 
.... приемам деня като като време, в което доколкото мога, да бъде с тези, които обичам и да ги чуя, да ги видя и да ги прегърна. 
- А какво е жената - загадка магия, нежност, вещерка, веща? 
"Жената е вещерка и вещица в красивия смисъл на думата, защото вещици не са тези, от които трябва да се страхуваме. А вещерка е жената, която може,  знае как и намира време да го случи, а вещицате е не по- лоша от вещерката. Тя е силата и магията, и постелята, и завивкатаЖената е това, което съм аз, което си ти ...и емоция, и действие, и ден и нощ.... Жената е ....или поне ми се иска да бъде - и любов, и сила.
Прегръдка да давам, в прегръдка да живея. За мен хлябът е нещото, което бележи и делника, и празника. А на този ден повече от всякога се полага на всяка една от нас да замеси погача и да нарече със сърце да нарече..."
- Не влязоха ли жените много в мъжката енергия, утвърждаваме се, работим рамо да рамо с мъжете, с амбиция. Това не губи ли тази мека сила? 
"не мисля, че се съревноваваме с мъжете, а времената са такива, в които трябва да сме и много гъвкави, и много можещи, и много силниМисля, че колкото и жените да сме крехки и да сме  нежни, ние сме силата, която можем да дадем и сила на мъжа до нас и да го окрилим. Защото както повикаме, така ще ни дойде и ние сме тези, които сбъдваме. Ние сме и болката, ние сме и тези, които можем безценен урок да дадем - и на себе си, и на мъжа до нас и на тези, които раждаме и отглеждаме с любов. Защото сме съдбовници и в животопис пишем всеки ден... Всеки ден от сутрин до здрач и когато се здрачи, продължаваме да пишем - женското в себе си, като жени, с женската си енергия.
Кой е най хубавият подарък, който жената дава на мъжа? 
"Прегръдка. И дете...."

- Казват, че зад всеки зад всеки успял мъж стои по една жена. Съгласна ли си с това?  С какво жената подхранва мъжката енергия, в какво точно в себе си?
"....с действията и бездействията си. Храним ги и ги отглеждаме след майките и мисля, че колкото и да са изградени като личности, като сила, като можене, като това да са здравината, стъпила на земята, а ние да сме емоцията, аз мисля, че ние можем да ги доразвивам, донаправим и досътворим в това, което на всяка от нас ни се иска вкъщи да бъде.
А какво искаме ние като майки, като жени - искаме къщите да стегнем в дом и в този дом в мир и в задруга, и в споделеност да живеем. За мен това е чудото - когато си го избера сред многото и съм си го взела и съм казала "да" във времето, да не мрънкам, да не се оплаквам и да не прося любов, а да сътворявам такава".
- Трябва ли жената да пази детето в себе си? Хлапачката, хулиганката?
"....задължително! Как без тях, как без тях? Какво означава в смирение, и в тишина, и в такова, каквото ми се случи.... Нека да го дослучим.... И хулиганката ми трябва, и палавата, и рошава Роса. Трябва ми и тази, която не се подчинява винаги, не винаги е доволна, а защо не и понякога и малко нацупена, друг път по-любяща отколкото ви се полага и колкото може... Нека всички ние всеки ден да не бягаме от себе си, да не бягаме от себе си....."
- Индия много ни влече тази тема... Какви са жените в Индия?
 "...много красиви, много женствени и много себеотдадени, много любящи, малко говорещи, много правещи... Повече говорят с очи и с действие...
- Според теб променило ли се е отношението на мъжете към жените?
".... не го усещам аз. Когато бях дете, както баба ми получаваше от дядо внимание и в също време и изискванията му, какво днес за утре да се случи с децата и дома. След това баща ми не само на ден като днешния, на всеки празник, и не само на празник влизаше с букетче минзухарчета или каквото има в двора или в планината за мама, с прегръдката... По същия начин и сега, в моя живот, в моя бит и вниманието и на мъжа до мен, и на сина ми, на колеги, на приятели. Не мисля, че толкова се е променило...Всички сме в по-динамичен и в забързан живот. И можем да намерим хиляди оправдания за това как не всичко се случва както ни се иска..
 Ами да го случим... А мъжът до мен ще случи това, което аз пожелая. В смисъл такъв, както го повикам, както го поискам. И не с думи и не с тупване с крак, а с онази женска магичност, която дори не се обяснява.
То е това, което се казва в Средните Родопи каймет - онова, дето не може да се каже с думи, и не е и необходимо. То е повече от мистика, и във всяка от нас живее и това".
Чуйте повече в интервюто на Радка Петкова.


По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер.  А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..

публикувано на 06.04.25 в 17:52

В Бургас ще се проведе трето издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“

През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..

публикувано на 05.04.25 в 15:50

Лазарки отново ще огласят кв. „Гледка“ с песни за здраве и благоденствие

И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..

публикувано на 05.04.25 в 15:05

За градинарите: Как зимата повлия на овощните култури и как да действаме през пролетта

Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..

публикувано на 03.04.25 в 15:40

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04
Д-р Кристина Бонева и д-р Антон Бонев

Семейство млади лекари предпочете Кърджали пред Франция и Шотландия

Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..

публикувано на 01.04.25 в 23:59