Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Райков: Любовта към добрата книга се създава в семейството


А сега ви срещам с автора на книги-игри Никола Райков, който е успял в САЩ и Китай. Той дори за известно време живее в Америка, където учи информационни технологии и поддържа сайт за кино рецензии, но се разочарава и връща у нас.
Живее в малко българско селце, далеч от проблемите на големия град, заедно със съпругата си и сина си, за който написва експерименталната приказка-игра "Голямото приключение на малкото таласъмче". След феноменалния успех на първата книга се появява и "Още по-голямото приключение на малкото таласъмче", с която става най-младият автор, печелил националното отличие на Министерство на Културата - най-престижната награда за детско творчество в България.
книгите му се продават в многохилядни тиражи. Носител е на над 10 награди и номинации. Никола Райков е известен с високо хуманните си възгледи и споделя безплатно своите книги в електронен формат.
Правата върху цялото му творчество са откупени в Китай.
"Нали си спомняте тези, които не са от най-младите, че през 90 те години на миналия век тези игри бяха културен феномен в България, но тогава те бяха насочени към юношеската аудитория. Нека направим една бърза вметка какво са книги - игри за тези, които не знаят. Книгите игри са книги, в които всъщност читателят участва активно в сюжета, правейки избор какво да направи главния герой и историята се развива по различен начин в зависимост от неговите избори. Та, както казах съществуваха книги, игри за юношеска аудитория, но никой не се беше пробвал да направи нещо подобно за най- малките. И така сега, в наши дни, когато синът ми стана на възраст, в която вече започват да се четат детски книги, ми хрумна идеята да пробвам да пресъздам този жанр за най-малките. И така се появиха моите, които аз така условно ги кръстих приказки-игри. А защо харесвам този формат изобщо? За мен той е изключително интересен, защото дава първо помага на децата да си развият въображението, тъй като им показва, че една история може да се случи по повече от един начин. И другото изключително ключово за мен е, че всъщност ги учи, че нашите избори имат последствия и човек е пряко отговорен за изборите, които прави и последствията, които трябва да носи, в резултат на тези избори. Капитал всъщност наистина книгите игри чрез изборите, които правим, вероятно внушават и по голяма отговорност на децата"
Новата книга на автора се нарича "Принцът на сънищата" и не е книга игра. Изписана е калиграфски, с илюстрации на автора. За това решение Райков казва: "Това създава едно произведение на изкуството, което се различава от всички други останали книги, които са на пазара в момента. И представлява едно такова вълшебно усещане, поне според мен"

Какво съдържа дневникът на сънищата и наръчникът по заспиване?

"Ами когато приключих историята, като цяло винаги се опитвам да дам нещо повече на децата освен просто една красива и забавна история. Така беше и в този случай. И исках да им покажа, че всъщност сънищата може би са по-важни отколкото сме свикнали да възприемаме...И че всъщност, могат да крият ключове от загадки и могат да ни помогнат да решаваме собствените си страхове. И така нататък, но за целта ние  трябва да бъде малко по-осъзнати към това какво сънуваме, и за целта те могат да започнат да водят дневник на сънищата. Първите странички, които могат да открият в книгата. И по този начин човек всъщност започва да си спомня по-често какво е сънувал, започва да му отдава по-голямо значение, открива повтарящи се символи, започва да осъзнава значението му за себе си. И така искам да им дам едно начално намигване, че всъщност сънища могат да бъдат важни.

Какво представлява инициативата "До всеки един дребосък по един добросък"

"....ние правим всъщност множество благотворителни кампании, които са насочени към всевъзможни институции, към болници, към домове за деца, лишени от родителски грижи и за такива с увреждания...към библиотеки, към читалищата, към училища и детски градини. Те понякога нямат необходимия бюджет, с който да се закупят книжки. И през годините естествено се зароди идеята за този благотворителен клон на фирмата и това, което всъщност се случва е, че когато нашите клиенти правят поръчка за книга, те могат да добавят малка сума с едно пожелание, която отива към благотворителния ни фонд, който се използва изцяло за за подобни инициативи. И ако си спомняте по едно време беше нашумяло така нареченото "Висящо кафе" и по този начин да могат да помогнат да достигнат физическите книги до деца и хора в нужда. Казвам физически, защото както и вие споменахте, всъщност електронните версии на всичките ми книги са качени безплатно на сайта, така че те така или иначе са достъпни за всеки".

Какво ви дава това, че пишете за деца?

"Ами аз съм много щастлив човек. В общи линии, това е за мен една от най-прекрасните професии, които може да има човек - да бъде детски писател. Аз имам страшно много срещи с деца и те са много зареждащи. Да виждаш стойността на това, което правиш в ежедневието си, как носи радост на децата, как малко или много им помага да израстват като по добри хора, със сигурност е изключително удовлетворяващо".

Защо е важно мами или тати да четат на малчуганите?

"Ами всъщност изключително важно е... Не мога да подчертая колко колко точно важно е родителите да четат на децата си, защото всъщност любовта към книгата,  към добрата книга се създава почти изцяло в семейството. Много е трудно да разчитат после, че примерно в училище, или детската градина децата ще се научат да четат. Децата са изключителна попивателна на това, което виждат да правят своите родители. Ако ги виждат тях с книга, ако знаят, че това е един хубав момент, когато мама или татко ще могат да им отделят 10-15 минути да почетат заедно, шансът да израснат като като четящи индивиди е много, много по-голям, отколкото за тези деца, които никой не им чете вкъщи".
И още - нека да чуем трябва ли във всяка книга да има хепиенд, нужни ли са лошите герои в детските сюжети и трябва ли да се демонстрират ценностите на децата?



По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04
Д-р Кристина Бонева и д-р Антон Бонев

Семейство млади лекари предпочете Кърджали пред Франция и Шотландия

Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..

публикувано на 01.04.25 в 23:59
Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България Жоел Мейер и Нурай Садулов

Франция, мон амур! Еп.47

Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите:       Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..

публикувано на 01.04.25 в 20:31
Момент от състезанието пред погледа на техническия съдия Супита Шенкова

Бариста шампионатът в Кърджали показа, че кафето е страст, изкуство и любов

Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща.  В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..

публикувано на 01.04.25 в 16:34

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на паметника на д-р Страшимир Дочков

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...

публикувано на 01.04.25 в 11:04

Вкусен следобед - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..

публикувано на 30.03.25 в 18:19