Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Открит урок по конституция изнесе Цвета Караянчева в Кърджали

| Репортаж

Пред пълна зала с ученици и преподаватели, председателят на 44-то Народно събрание Цвета Караянчева изнесе открит урок по конституция. Поводът бе 145 години от приемането на Търновската конституция, а бедеда се състоя в Рагионалния исторически музей в Кърджали.  Присъстващите научиха интересни факти, свързани с Учредителното събрание във Велико Търново през 1879 г. и усилията на тогавашните народни представители да изградят равноправна европейска държава. Представена бе и реплика на звънеца, използван по време на заседанията от Антим Първи, който организира първия политически салон в България. Цвета Караянчева коментира за вълнуващия момент, когато е видяла и държала в ръцете си оригиналния звънец: 

"За мен беше огромна чест, че имах възможността да държа звънеца, който Антим Първи държи при първото заседание. Медният звънец е изработен през 15 век. Характерното за него е, че когато звъни, неговото звънене е 35 секунди. На дръжката е написано „Някой ден, когато съдбата ме покоси и превърне мене нещастния от земен в раб Божий, милостиви Господи, дай му сили, здраве на този, който чете тези мои редове и се моли за мене.” 


В открития урок, учениците от гимназиален етап в град Кърджали, както и ученици от СУ "Васил Левски" Крумовград, научиха интересни факти свързани със създаването и приемането на Търновската конституция. Като започнем от сградата, където се е помещавало Учредителното събрание, (която е бивш турски конак, изграден от Колю Фичето), колко души са били народните представители и какви групи е имало. Като например, 116 депутати са били по право такива, т.е. работили са в различни учреждения и институции, но 96 са били избирани от народа и сред тях е имало и неграмотни. 
"Изборите тогава не са били с бюлетини, а с бобчета в различни цветове или с боб и кукуруз, но вълнението за хората е било голямо, тъй като те отивали да изберат своите представители в управлението на държавата", разказа Цвета Караянчева. Депутатите били в три групи - консерватори с представител Тодор Икономов, либерали с представител Петко Каравелов (който е бил и подпредседател на Събранието), и групата на колебаещите се, които били мнозинството. "Колебаещите се не били добре ориентирани и това дало възможност на по-начетените да надделеят", уточни Цвета Караянчева: 
"Така, Петко Каравелов със своите изключителни ораторски умения надделял с възгледите на либералите. Тъй като в първоначалния си вид Конституцията е била консерваторски настроена. Каравелов обаче е успял да убеди по-голямата част от народните представители и в крайния си вид документът приема по-либерална форма." 

Цвета Караянчева обобщи основите, заложени в Конституцията като правото на всеки да бъде свободен и изкореняване на робството, свобода на словото и печата, а също и право на безплатно образование, като открои, че българите изключително много са държали на грамотността. Друг интересен момент е правото на глас, като Конституцията казва, че български граждани навършили 21 години имат право да избират, а навършили 30 години имат право да бъдат избирани. Като понятието е било, че разбира се, се има предвид мъжете. Много по-късно жените са имали това право и то само жени омъжени, разведени или вдовици. 

Относно гласуването, Любомир от клуба по Историка в СУ "П. Р. Славейков", каза коя според него е приемливата възраст хората да имат право да гласуват: 
"На 18 години, смятам, че хората са достатъчно зрели, предвид, че се навършва и пълнолетие. Това е една добра възраст, където може да се съчетаят погледа на един навлизащ в света на възрастните човек и човек, който обаче носи със себе си креатичността на детските години." 
Любомир казва още, че като млад човек, много го боли от апатията, която вижда сред обществото за случващото се в политическия живот. 
В открития урок участваха и ученици от школата по история в СУ „Васил Левски“ – Крумовград. Те представиха своето издание на Исторически бюлетин в който периодично отделят внимание на знакови дати за българската история. Този път в бюлетина се разказваше за годишнината от приемането на Търновската конституция. Учениците описаха фрагменти от нея. 

Цвета Караянчева разказа още на учениците, каква е била процедурата по приемане на законите. Като ден след гласуването е имало прегласуване, за да имат възможност депутатите да изгладят, като задраскат или изтрият дадена дума, която не им харесва от тяхното изказване. Тук правим едно сравнение с днешните депутати, които нямат тази възможност и всичко изговорено и направено като реакции се вижда и по телевизии, чува се по радиото, коментира се в социалните мрежи, където представителите н народа нямат право на грешки, лапсуси и неблагоприличен език, а напоследък се нагледахме на всичко това. 
 Цвета Караянчева подари на всички училища-участници екземпляри от т.нар. Сребърна Конституция, издадена след провъзгласяването на независимостта на България и промяната от княжество в царство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Иновация в детската терапия – откриха сензорна зала в Кърджали

В Центъра за комплексно обслужване на деца в град Кърджали беше открита иновативна сензорна зала . Тя предоставя специализирана терапевтична среда за деца с различни специфични нужди, включително деца с аутизъм, хиперактивност, синдром на Даун, церебрална парализа, сензорни и емоционални затруднения.  Директорът на Центъра д-р Йорданка..

публикувано на 22.05.25 в 16:05

Летният градски лагер на ОДК стартира на 4 юни

Традиционният летен градски лагер , който Общински детски комплекс организира за 13 –та поредна година, ще стартира на 4-ти юни.   Ваканционната програма ще продължи до 9 юли, като децата са разделени в две смени. Първата – от 4-ти до 19-ти юни включва деца, които посещават редовните форми на ОДК-а.   Втората смяна ще бъде в дните..

публикувано на 21.05.25 в 13:53
Църквата „Св. св. Константин и Елена“

Момчиловци отбелязва храмовия си празник с литургия, дарения и нов параклис

С тържествена литургия и благословена трапеза родопското село Момчиловци ще отбележи храмовия си празник на 21 май. Събитието, посветено на светите равноапостоли Константин и Елена – покровители на местната църква, събира ежегодно жители и гости, за да почетат традициите, вярата и родовата памет. Храмът в селото е изграден през 1836 година и е..

публикувано на 20.05.25 в 13:34

Стоки-менте задържаха митничари на "Капитан Андреево"

Митническите служители на пункт Капитан Андреево задържаха 13 435 артикула, заподозрени в нарушение на права върху интелектуалната собственост. Стоките са открити при две отделни проверки на камиони, влизащи в страната от Турция и пътуващи за Украйна. В първия случай са иззети над 10 хиляди текстилни изделия, спортни обувки и чанти с обозначения на..

публикувано на 19.05.25 в 15:40

67-годишен посегна на съпругата си

За упражнено домашно насилие 67-годишен е задържан в Районното управление в Кърджали, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР.  Случаят е от 18 май. Тогава около 19,30 часа в семейно жилище възникнал конфликт, при който мъжът нанесъл удари на съпругата си.  На пострадалата са разяснени правата по Закона за защита от домашно насилие. По случая е..

публикувано на 19.05.25 в 13:34

БЧК отбеляза Деня на съпричастност към засегнатите от ХИВ/СПИН

Доброволци от Българския младежки Червен кръст -Кърджали отбелязаха Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН като организираха вечерно бдение със свещи в парк "Арпезос-Север". Акцията на младите хора е съвместна с Регионалната здравна инспекция в Кърджали. В националната кампания се включиха доброволци на клубовете на БМЧК –..

публикувано на 19.05.25 в 11:42

„Китна Тракия пее и танцува“ събра фолклорни изпълнители в Хасково

Днес в парк Кенана в Хасково се проведе 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Събитието събра над 90 самодейни и професионални изпълнители от цялата страна, които представиха песни, танци и народни обичаи. Кметът на Хасково Станислав Дечев откри фестивала с думите, че народното творчество ни обединява..

публикувано на 17.05.25 в 16:00