Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Открит урок по конституция изнесе Цвета Караянчева в Кърджали

| Репортаж

Пред пълна зала с ученици и преподаватели, председателят на 44-то Народно събрание Цвета Караянчева изнесе открит урок по конституция. Поводът бе 145 години от приемането на Търновската конституция, а бедеда се състоя в Рагионалния исторически музей в Кърджали.  Присъстващите научиха интересни факти, свързани с Учредителното събрание във Велико Търново през 1879 г. и усилията на тогавашните народни представители да изградят равноправна европейска държава. Представена бе и реплика на звънеца, използван по време на заседанията от Антим Първи, който организира първия политически салон в България. Цвета Караянчева коментира за вълнуващия момент, когато е видяла и държала в ръцете си оригиналния звънец: 

"За мен беше огромна чест, че имах възможността да държа звънеца, който Антим Първи държи при първото заседание. Медният звънец е изработен през 15 век. Характерното за него е, че когато звъни, неговото звънене е 35 секунди. На дръжката е написано „Някой ден, когато съдбата ме покоси и превърне мене нещастния от земен в раб Божий, милостиви Господи, дай му сили, здраве на този, който чете тези мои редове и се моли за мене.” 


В открития урок, учениците от гимназиален етап в град Кърджали, както и ученици от СУ "Васил Левски" Крумовград, научиха интересни факти свързани със създаването и приемането на Търновската конституция. Като започнем от сградата, където се е помещавало Учредителното събрание, (която е бивш турски конак, изграден от Колю Фичето), колко души са били народните представители и какви групи е имало. Като например, 116 депутати са били по право такива, т.е. работили са в различни учреждения и институции, но 96 са били избирани от народа и сред тях е имало и неграмотни. 
"Изборите тогава не са били с бюлетини, а с бобчета в различни цветове или с боб и кукуруз, но вълнението за хората е било голямо, тъй като те отивали да изберат своите представители в управлението на държавата", разказа Цвета Караянчева. Депутатите били в три групи - консерватори с представител Тодор Икономов, либерали с представител Петко Каравелов (който е бил и подпредседател на Събранието), и групата на колебаещите се, които били мнозинството. "Колебаещите се не били добре ориентирани и това дало възможност на по-начетените да надделеят", уточни Цвета Караянчева: 
"Така, Петко Каравелов със своите изключителни ораторски умения надделял с възгледите на либералите. Тъй като в първоначалния си вид Конституцията е била консерваторски настроена. Каравелов обаче е успял да убеди по-голямата част от народните представители и в крайния си вид документът приема по-либерална форма." 

Цвета Караянчева обобщи основите, заложени в Конституцията като правото на всеки да бъде свободен и изкореняване на робството, свобода на словото и печата, а също и право на безплатно образование, като открои, че българите изключително много са държали на грамотността. Друг интересен момент е правото на глас, като Конституцията казва, че български граждани навършили 21 години имат право да избират, а навършили 30 години имат право да бъдат избирани. Като понятието е било, че разбира се, се има предвид мъжете. Много по-късно жените са имали това право и то само жени омъжени, разведени или вдовици. 

Относно гласуването, Любомир от клуба по Историка в СУ "П. Р. Славейков", каза коя според него е приемливата възраст хората да имат право да гласуват: 
"На 18 години, смятам, че хората са достатъчно зрели, предвид, че се навършва и пълнолетие. Това е една добра възраст, където може да се съчетаят погледа на един навлизащ в света на възрастните човек и човек, който обаче носи със себе си креатичността на детските години." 
Любомир казва още, че като млад човек, много го боли от апатията, която вижда сред обществото за случващото се в политическия живот. 
В открития урок участваха и ученици от школата по история в СУ „Васил Левски“ – Крумовград. Те представиха своето издание на Исторически бюлетин в който периодично отделят внимание на знакови дати за българската история. Този път в бюлетина се разказваше за годишнината от приемането на Търновската конституция. Учениците описаха фрагменти от нея. 

Цвета Караянчева разказа още на учениците, каква е била процедурата по приемане на законите. Като ден след гласуването е имало прегласуване, за да имат възможност депутатите да изгладят, като задраскат или изтрият дадена дума, която не им харесва от тяхното изказване. Тук правим едно сравнение с днешните депутати, които нямат тази възможност и всичко изговорено и направено като реакции се вижда и по телевизии, чува се по радиото, коментира се в социалните мрежи, където представителите н народа нямат право на грешки, лапсуси и неблагоприличен език, а напоследък се нагледахме на всичко това. 
 Цвета Караянчева подари на всички училища-участници екземпляри от т.нар. Сребърна Конституция, издадена след провъзгласяването на независимостта на България и промяната от княжество в царство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Тахов заминава в Будапеща за среща със земеделските министри на 4 държави

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще участва в среща в Будапеща с колегите си от Унгария, Полша, Словакия и Румъния. Срещата се организира за обсъждане на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия и Украйна. В него се преразглежда двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия...

публикувано на 09.07.25 в 09:20

146 години от създаването на Българските митници

Митническите служители отбелязват професионалния си празник на 7 юли -  Денят на българските митници. На този ден преди 146 години с Указ №2 на княз Александър I Батенберг са учредени митниците и митарствените пунктове на Княжество България.  Този управленски акт се случва веднага след назначаване на първото българско следосвобожденско..

публикувано на 07.07.25 в 10:35

Гръцки депутат алармира за безконтролно преминаване по пътя Аврен – Миртиски

Скорошен доклад на гръцката регионална медия „О Хронос“ стана повод за парламентарен въпрос, отправен от депутата от партията „Гръцкото решение“ (б.р. Ellinikí Lýsi) “ Константинос Хитас. Въпросът е адресиран до министъра на националната икономика и финансите, министъра на защитата на гражданите и министъра на външните работи. Поводът е публикацията на..

публикувано на 04.07.25 в 11:15

Ученици от ПГЕЕ „Капитан Петко войвода“ заминаха на стаж в чужбина

Поредната група от 15 ученици от ПГЕЕ „Капитан Петко войвода“ замина на производствена практика в град Волфсберг, Австрия. За да се класират за участие в практиката, кандидатите преминаха предварителна подготовка. Тя бе в три направления – културна подготовка и подготовка, свързана с дейности за предотвратяване на риска, начална техническа..

публикувано на 02.07.25 в 14:49

НАП провежда проучване за оценка на контролните действия

Националната агенция за приходите стартира проучване за оценка на контролната дейност на НАП. Съобщение с електронна препратка (линк) за попълване на анкетата ще бъде изпращано на дружества и физически лица, чиито проверки и/или ревизии са приключили през първото тримесечие на тази година. Проучването ще бъде провеждано периодично за всяко..

публикувано на 02.07.25 в 11:10

Алпийският тролей край Дяволския мост – адреналин и природа в едно

Сред красотата на Родопите, край  Дяволския мост, се намира едно от най-вълнуващите и атрактивни преживявания за любителите на екстремните усещания в региона – „Алпийският тролей“. Съоръжението е с дължина от около 120 метра, развивана скорост до 50 км/ч и привлича все повече туристи, търсещи адреналин и незабравими преживявания. Ако след..

публикувано на 01.07.25 в 12:03

В "Йовков" се подготвят да правят форум театър срещу тормоза в училище

Ученици от Средно училище „Йордан Йовков“ представиха Кърджали и училището си в две престижни национални инициативи за вдъхновени млади лидери и активни защитници срещу училищния тормоз. Десетокласничките Севгинар Мюмюн и Виктория-Исмералда Кардашлъкова заедно със заместник-директора Марияна Стоянова участваха в работата на двата форума...

публикувано на 30.06.25 в 21:03