Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над завист и обида... високо застани


Роса Соколова представи шестата си книга за 60-ия си юбилей, пред близки приятели, най-свидните й, а датата, доста след рождения ден, по думите й, зависи от небето. Този път показва това, което трябва да се пренесе нататък, и което е памет за себе си и онези, които са ни създали. 

Новата книга - "Зоници и зунки" е написана заедно в съавторство с внучката Ради - Радослава Димитрова. Поетесата енергетик го случи високо в планината на фона на меандъра на язовир "Боровица" и гледка от заредили се дървета, чанове и уютни пейки, нахвърляни в диплите на зеленината. В прохладата на язовира, поседнали на сянка гостите станаха свидетели на нейните вълнения породени от и за книгата. Всичко започна с малкия гайдар Йоан Димитров, който свири на каба гайда - откритие на Роса, но открит за публиката преди тя го да намери. 
"Знаете, че винаги плача без значение дали са 15 или 500 човека от среща. Избрах днес тук, да бъда само с вас, моето семейство и моите най-мили приятели....Да аплодираме Ради, защото тя направи програмата за това денонощие и е художник на книгата. 
Книгата "Зоници и зунки" на родопски диалект означава диви ягоди и дъги е с послеслов на корицата: "имам нужда да растеш, до мен да остарявам до теб. Колкото повече съм до теб, толкова по-високо летя". 
А ето защо: "За моята 60-годишнина, шестата ми книгаповярвайте ми изобщо не съм търсила някакво стечение на обстоятелствата да е 6 а пък да са 60, не са зависели от мен, те са зависили от небето. Няма да припомням тъжни поводи - 2013-а, шестнадесета година....Просто небето прецени, че има нататък и аз се старая да го вървя и вие ми помагате да го правя, за което благодаря. Шеста - така се случи, то има още няколко написани, ще им дойде времето. Този път решихме с Ради да покажем това, което според мен, трябва да се пренесе нататък, което е хубаво да не забравяме - откъде сме тръгнали, кои сме. Пък където и да стигнем, дай Бог далече и нависоко, да носим памет в себе си и за себе си и за тези, които са ни създали и довели тук на земятаРоса Соколова представи своите приятели, както тя си знае, като подхвърляше шеги  и обрисуваше пълнокръвно. "Роза /Димова, бел.ред./  Срещнах я преди 26 години, и не я харесах изобщо, защото тя беше много дисциплинирана, дисциплинираща, пък ние в клуб "Неиздадени ръкописи" бяхме решили да правим каквото си искаме, както си искаме. Розе, благодаря ти. Мишо - моят зет и най-добрият човек, който познавам,  най търпеливият от всички. Сестра ми - ако срещнете някъде пътешественик и се  усъмните дали е тя, тя е.... Людмила, дъщеря ми, която по-яко топки от мъжете, не се извинявам за израза и се справя прекрасно като майка и като дъщеря, като къщовница, като работеща жена. Радка Петкова тук не е само като журналист в Българско национално радио, тук е като моя приятелка, моя духовна сестра и момичето, което сред малкото гости когато реши миналата година да се врече на Ивайло, избра да бъде и аз. Благодаря ти. Тони Пранджева - изобщо не я слуша главата. Уникален творец, просто напишете Тони Пранджева, каквото и да излезе - вярно е. И това, дето говорят за нея и съм написала, и то е вярно...а още не съм казала всичко. Аз мисля, че ще живея още, имам време да се случи това. Баща ми....Аз не познавам по-непослушен старец, обаче толкова много го обичам. Той не е мафиот, просто носи тъмни очила заради проблем с очите. Тате, обичам теБлагодаря ти за качамаците, за колаците, и за всичко, което правиш за нас".
А ето и думи за милата Ради - Радослава, както и литературна атмосфера от приятелската поетична среща. "Реших пред вас да представя за първи път "Зоници и зунки"  и тя е само на няколко дни, още е топла, пари, пари... Вкъщи не знаеха и семейството ми, но аз казах, премиерата ще бъде горе, на баира, където й приляга, а после вече Пловдив и София, Бургас, Кърджали и така нататък. От много време молих Ради да направи рисункитеТя много се назлъндисваше, тази красива българска дума, накрая се съгласи  
Знаете ли какво е "зоница" - дива ягода, точно така... горска, дива ягода. Зунка - дъга. А защо са зоници и защо са зунки, ще разберете....
ъсче синя коприна на моя прозорец, драго и прикажно. Планината ми даде хляба за другите. Иначе си умирам от жажда. Сълзите са моето питие, и горчива е билката. Имам зунката за пътека, ще дочакам червеното слънце да ми отреже залък. Мирише на куче...на мокра козина. Какво съм аз? Зеленият клон е по-умълчан от мен и шепотът на дървесните гъби е по-таен от всичките ми мечти". 
Заредиха се още образи, метафори, шарено невчесани и емоционални мислинякои от които предизвикваха сълзи.
"Планина. Ради, когато гледам в очите ти, виждам себе си, себе си виждам в очите ти. И една приказка, която пишем заедно. Когато ме гледаш, ставам още по-красива. Знаеш ли, детето ми? Още обичам да чета бръчките по лицата....заедно да броим бръчките".
"Внучката ми припкаше развълнувана и снимаше падането на исполина и суетнята на мъжете. Голяма работа вършеха.....ей, голяма работа. Плевнята,  сгушена между стария орех и брега чакаше падането на огромното черешово дърво и отвори хоризонт за него. Брей.... мъжете доволно пристъпяха и знаеха, че от майсторлъка им зависи дали ще падне дървото върху нечий покрив или на свободното място на двора. Няма смърт за дървото бе, няма смърт, бе, не може и да има. След него ще остане само плевната, и мине не мине някоя година, и тя ще се обърне с керемидите надолу. Всичко това се случи преди да приседне слънцето на чуката по обед. Смъртта не може да надвие череша, няма как....Някой ден ще се покажа в окото на сокол.... Ще бъда детелина, случайно настъпена, докато някой чака някого до друго дърво". 
Какво е Роса  с няколко изречения, се опитаха да формулират нейни приятели. "Ростама е катедрала, тя е една вселена, не можеш да я събереш в една или две думи, все нещо ще стърчи, издърпваш цяло ново плетиво..."
любов, красота, емоция...."
"...Не мога....шарено, сияние, топлина, светлина, сърце, сълзи от съпричастност, от благодарност,  от хубост. Тя, тя ме научи да виждам цветовете".
"Роси е планината, Родопите, Родопите са една уютна,  топла планина, такъв човек е и Роси. Всеотдаен, щедър човек, на когото можеш да разчиташ..."
Вечерта завърши на терасата на хотела, огласяна от 100 каба гайди и народната певица Аглика. 
С много настроение, видях и записах Радка Петкова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Момент от състезанието пред погледа на техническия съдия Супита Шенкова

Бариста шампионатът в Кърджали показа, че кафето е страст, изкуство и любов

Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща.  В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..

публикувано на 01.04.25 в 16:34

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на паметника на д-р Страшимир Дочков

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...

публикувано на 01.04.25 в 11:04

Вкусен следобед - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..

публикувано на 30.03.25 в 18:19

Рамазан Байрам – традиции и празничен дух в село Глухар

Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..

публикувано на 29.03.25 в 15:30

Танцов състав „Орфей“ - Кърджали ще мери сили в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор“

Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...

публикувано на 29.03.25 в 14:50

Танцов клуб "Ахридос" за пети път на фестивала "Пролетно хоро"

Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..

публикувано на 29.03.25 в 14:30

Общ бинарен урок по български език и математика

Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..

публикувано на 28.03.25 в 17:18