Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едис Наим: За да просперира, България се нуждае от дръзновението на младите и мъдростта на старите

Абитуриентът от Езиковата гимназия завоюва „пълен комплект“ награди от конкурси и олимпиади по немски език

| Интервю

Едис Наим е абитуриент от Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. Завърши немска паралелка и е един от най-награждаваните и успешни зрелостници.

Трудно е да бъдат изброени всичките му награди през годините. Сред най-значимите през 2021/2022 г. са III-о място в национален кръг на Международна олимпиада по немски език на Гьоте Институт; II-ро място на националния кръг на „Lesefüchse international“ същата година; I-во място на национален кръг на Състезание по немски език на издателство КЛЕТ.

В същата година става носител на международна стипендия на Немската служба за педагогически обмен – „Deutschland ONLINE erleben“.

В следващата 2022/2023 учебна година продължава изкачването по стълбата на успеха с участие в националния кръг на „Jugend debattiert“("Младежта дебатира на немски език"). Отново е на призови места в Национална олимпиада по немски език на МОН и в Състезание по немски език на издателство КЛЕТ. Отличник е обаче не само по немски език. В националния кръг на Състезание по финансова грамотност на МОН се нарежда в първите 12 сред стотиците участници от цялата страна. Сред призьорите е и в математически турнири и олимпиади.

Същата година печели и Mеждународна стипендия на Немската служба за педагогически обмен – „Deutschland plus“ с 3-седмичен престой в Германия, а също и Стипендия от Американската фондация за България.

През 2023/2024 г. успехите се повтарят и множат, за да достигнат една от най-високите точки – Стипендия от Немската служба за академичен обмен (DAAD), както и Стипендия "Кърджали".

Тази година Едис беше поканен да бъде член на журито в младежките дебати по немски език.

Още от детската си възраст Едис е наясно, че изучаването на немски език ще определи бъдещето му, тъй като една част от семейството му от години живее в Германия. Не е случаен и изборът на училище, тъй като „още от седми клас насам съм наясно и затова точно избрах немската паралелка в Езиковата гимназия, която е най-елитното училище в областта“, пояснява абитуриентът.

Подчертава неизменната симбиоза учител-ученик, която е „жизнено важна“. Учители и ученици трябва да са екип, трябва „да са на 120 процента“, за да го има успеха, сочи веруюто си младежът. Изключително е благодарен на своите учители, дори на тези, които не са му преподавали, но са част от професионализма в Гимназията. Сред неговите преподаватели „на 120 процента“ са Нигяр Наим, която от десети клас „ме придружава, така да се каже, по стълбицата на успеха. В осми клас първо беше госпожа Ваня Костова. Тя даде основите на всичко, а след това госпожа Наим пое оттам и ме създаде какъвто съм в момента“, не крие емоции зрелостникът.

„Петте години в Гимназията бяха един много интересен път, много интересно преживяване с трудности и изпитания, но също така и триумфи, и си заслужаваше да се запиша в Езиковата гимназия, защото екипът от учители е силно професионален, но също и средата, в която бях, моите съученици, те също подпомогнаха“, констатира фактите на успеха си Едис.


Според наблюденията му и от разговорите, които е имал възможност да проведе с посланика на Германия у нас, Н.Пр. Ирене Планк, немската държава „доста се радват на нашите постижения, мисля, че те са доста позитивно настроени към нашето обучение“.

Едис прави следващите стъпки, за да продължи обучението си в Германия. Иска да се занимава с модерна професия, нещо което е свързано и с IT, и с икономика. Това е бъдещето, убеден е абитуриентът. Не е много убеден обаче, че бъдещето му е свързано с родината.

Ще се върне ли в България след като се изучи? „На този въпрос, за жалост, не мога да Ви отговоря със сигурност, защото аз, самият, не знам какво крие бъдещето“, деликатен и младежът. „Надявам се, че може би ще излезе някаква хубава оферта да се върна в България, имам предвид като за кариера“, слага всичките условности в едно изречение той и допълва „но, ако сегашните обстоятелства продължат да се влошават или да са на същото ниво, България няма да бъде моята крайна дестинация, като кариера“. И пак се старае да е деликатен – „Но, знам ли? Нещо може да се промени. Трябва да гледаме малко по-оптимистично на бъдещето, но аз, лично, съм леко песимистичен“, откровен е Едис.

Наблюденията му сочат, че у нас студентският живот е повече забавление, което трябва да се живее, а не толкова целенасочено трупане на знания и умения, както и сериозна подготовка за бъдеща реализация. Това е друга причина, поради която е избрал да продължи обучението си в чужбина.

Не биха ли искали обаче тези знаещи, можещи хора, изучени в странство, да се върнат у дома, да извървят нужните стъпки и да направят България едно по-добро място за живеене, което ще бъде предпочитано от младите, а няма да я напускат, защото тя няма да се промени, ако те не направят тази стъпка?

„Доста трудна задача ми зададохте, защото това е една много голяма отговорност, но тя не трябва да се поема от единици, а от всички. Но, аз, лично, сега не съм готов да поема тази отговорност за промяната, защото съм още много млад“, не избягва трудните отговори Едис. С едно щракване на пръсти държавата няма да се оправи. „Нужни са години и доста целенасочени реформи, а не само някакви празни обещания. Нужни са и силите, и подкрепата от предишните поколения – да покажат на младите поколения предишните грешки, така че да не ги повтарят“, разсъждава мъдро младежът.

Все пак, за да не е съвсем отчайващо, обяснява, че не са малко връстниците му, които възнамеряват да се завърнат в бащината къща, след като се изучат в чужбина.

Цялото интервю, в което можете да чуете как разсъждават младите умни хора на България, е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Добромир Добрев в момент, в който пуска черен лешояд в адаптационната волиера

Още осем черни лешояда ще полетят над Източните Родопи до края на април

Осем черни лешояди ще бъдат пуснати на свобода в небето над Източните Родопи до края на този месец. Шест от птиците бяха докарани от Испания през август миналата година, а другите две са спасени от природозащитни организации в Турция и Гърция и докарани в България. В момента всички се намират във волиерата край Маджарово, където се адаптират..

публикувано на 02.04.25 в 17:04

Пътен експерт: Част от тежките катастрофи са причинени от лоша инфраструктура

ТОЛ-системата може да бъде лесно манипулирана, коментират от Европейския център за транспортни политики . Пътният експерт Диана Русинова направи експеримент, при който за един и същ лек автомобил със закупена годишна винетка закупи втора за тежкотоварен автомобил клас евро 4. Системата не е отчела очевидното разминаване. Така са губят пари..

публикувано на 02.04.25 в 12:50

Христо Станчев: Хуморът е корекция на живота

В деня на шегата с писателя хуморист Христо Станчев търсим отговори на въпросите смешен ли е животът днес и къде да търсим веселото и забавното в забързаното всекидневие.  "Първи април е  празник на душата, на творческото вдъхновение, на жизнено необходимите корекции в живота. Големите неща в България се коригират в житейски план чрез..

публикувано на 01.04.25 в 15:41
Люпчо Куртелов

Държавата в Северна Македония обяви война на корупцията, да видим доколко сериозно

Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..

публикувано на 27.03.25 в 22:06
Комисар Сергей Заимов

Забранено е паленето на огън на открито в пожароопасния сезон

Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..

публикувано на 27.03.25 в 15:16
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Вълната от младежка енергия на протестите дава надежда за промяна

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..

публикувано на 26.03.25 в 15:39
Язовир

Сниман в Кърджали филм разказва защо България плаща на Гърция репарации с вода от река Арда

Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..

публикувано на 26.03.25 в 14:11