Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Чукич: Новият лукс е не петзвезден хотел, а спокойствието

Във Фанари например дядовците и внуците са в кръчмата, пият узо и лимонада, а възрастните си говорят за политика

Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали


Истинският лукс е не хотел с пет звезди и всички екстри, а естествената обстановка и добро отношение. За това художникът Владимир Чукич все повече е привлечен от гръцкото море и го предпочита. Иначе пази много свежи и носталгични спомени от детството си, когато баща му го е водил на Созопол и бил в "принудителна ваканция" на море по един месец. Сега като отиде там, буквално се задъхва от теснотията, наложена от архитектурните особености на днешния черноморски град. За нашето и за Бяло море, какво се промени и на двете места и могат ли да се съчетаят почивка и култура, Радка Петкова разговаря с Владимир Чукич: "Къде Ви харесва да почивате - на море или на планина?"
"Ами тъй като аз живея все пак в планината и отдолу също е язовир "Кърджали" имам и от двете, само че морето си е друго нещоНие имаме прекрасни детски спомени от миналите години,
когато баща ми караше "Волга" такси и го командироваха в Бургас, защото там не стигаха такситата лятото, и той ни мяташе в Созопол със сестра ми и майка ми. Винаги си карахме почти цял месец по созополските калдъръмени улици. Там рисувах старите къщи, астмите, беше много готино, много романтично, много хубаво детство. И естествено по детските лагери дето бяхме Обзор, Равда и така нататък, но оттогава ми е останало едно такова чувство, че много ни караха да излизаме от водата само по 5 минути, което много ме дразни. И затова сега на внучките ми и на дъщерите ми, но най-вече на внучките като отидем на морето към Гърция или на нашето море, аз абсолютно забранявам да излизат от водата.
"А кое предпочитате - българското или гръцкото море? "Ами много хора ни завиждат, че живеем в Кърджали, защото морето ни е само на 100 km. И отиваме и се връщаме, нали правим си плаж, ресторанти. Сега аз обичам да ходя по музеи, интересно ми е. А нашето море все пак е на 300 km, Бургас, по-далечко е. Хубаво си ни е морето обаче много се застрои, особено Созопол от моите детски спомени не е това. Просто там някаква клаустрофобия ме хваща, и страшни шумови интервенции - от всеки ресторант, от всяка кръчма бумти музика, нещо страшноДокато в Гърция и затова на мен ми харесва, да ходим на Фанари, защото ми напомня точно за Созопол навремето, въпреки че и там сега почна да се пълни много с хора най-вече от тук, от Кърджали, от България.
"Но за мене не е лукс да си в  петзвезден хотел и нали там всичките тези глезотии. Лукс е спокойствието, приятното, чистото и естественото, което вече все по-рядко се намира".
....Специално Фанари той е едно малко градче като Созопол, той Созопол вече стана много по-голям, но навремето ей така беше. И гледам - дядовците, внуците отиват в кръчмата, поръчват лимонада на децата, те си пият узото, говорят си там за политика, за каквото ще да е, но това е запазено. Това ме кефи."
"Освен това някак си не ти се натрапват. Съвсем скоро бяхме в Банско, в едно заведение по обяд бешеискаме само картофки и биричка. Ами не може сега, тука трябва да консумирате, да обядвате, не знам си какво. Ами чакай малко, ти ми вземи парите... Това нещо го няма в Гърция, и в Турция също. Веднага една маса ще сложат, няма да те изтърват". 

По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43
Д-р Христо Панковски и д-р Юлия Кючукова

Липсата на профилактика за детското орално здраве води до проблеми

От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..

публикувано на 30.04.25 в 13:41
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк към ЕК: Отворете пътя Рудозем–Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..

публикувано на 30.04.25 в 12:41
д-р Габриела Минова

Първият преглед при уролог – до двегодишна възраст

Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...

публикувано на 29.04.25 в 17:29