Новата група ще се присъедини през пролетта на 2025 г. към вече освободените през изминалите две година птици, като целта е да се сформира колония в България.
В момента на свобода в Родопите са общо 16 черни лешояда.
Най-голямото предизвикателство пред експертите от Българското дружество за защита на птиците е да ги опазят от бракониери, каза за Радио Кърджали д-р Добромир Добрев, координатор на проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите“.
За да пристигнат до Родопите, черните лешояди са пропътували 3 300 километра през цяла Европа – от столицата на Испания - Мадрид, през Франция, Италия , Словения Хърватска, Сърбия и така до крайната точка - в специална волиера край град Маджарово в Източните Родопи. Пътували са в специализиран бус и под контрол на ветеринарен лекар, разказа д-р Добрев.
Във волиерата в околностите на Маджарово те са настанени в голяма клетка, изработена по специален модел, така че да имат достатъчно пространство да летят.
„Това е много важно, защото в адаптационната волиера те ще престоят между 5 и 6 месеца, преди да бъдат пуснати в природата“, посочи експертът от БДЗП.
От там нататък следва период на адаптация в естествената им среда.
Не случайно Източните Родопи са избрани птиците да създадат колония и в България, където изчезват преди 25 години, каза д-р Добромир Добрев. Оказва се, че този район е най-безопасният за птиците на целия Балкански полуостров, разясни експертът.
Усилията на Българското дружество за защита на птиците са насочени към връщането на черния лешояд по нашите земи.
Черният лешояд най-голямата граблива птица в Европа. Има над 3 метра размах на крилата и достига тегло до 12 килограма и над метър височина.
Той е световно застрашен вид.
От 27 освободени до сега птици от вида черен лешояд в Източните Родопи, 16 са останали живи, посочи Добромир Добрев.
По думите му бракониерите имат сериозен „принос“ за изчезването на вида. Ветрогенераторите също представляват опасност за тяхното съществуване. Но най-голямата опасност за птиците е използването на отровни примамки, което се наказва от закона.
Добромир Добрев допълни че, целта е в близките 10 години да се възстанови вида като гнездящ в България.
Радостно е , че освободените до момента лешояди в дивата природа са се адаптирали напълно. Дори имало опит две двойки да създадат поколение, но поради това, че са били малки на възраст, не успели.
Експертите от БДЗП се надяват през следващия размножителен сезон, който започва през февруари месец, двойките черни лешояди край Маджарово да се сдобият с малки.
Подробностите – в звуковия файл.
В сърцето на Родопите, в град Ардино, се намира единственият по рода си Музей на тютюна в България. Той е разположен на втория етаж в сградата на Общинския музей. Музейната експозиция, носеща името „Тютюнопроизводство и манипулация на тютюн в Ардинско“, проследява целия път на тютюна – от обработката на земята и засяването на семената, през създаването..
Гръцките власти издадоха предупреждение за днес за температури до 45 градуса. Увеличиха броя на дежурните болници. От 40 градуса вчера днес се очакват 45 градуса на много места в страната. Дори през нощта температурите не се очаква да спаднат под 30 градуса. Гражданска защита изпраща съобщение по мобилните телефони на туристите за риск от високите..
До 2000 лева дневно може да изкара опитен събирач на трюфели в Родопите, съобщи Емин Еминчауш от село Паничково, община Черноочене. Въпреки тежката суша, която тази година почти унищожи реколтата от традиционни гъби като манатарки и пачи крак, черният трюфел се среща в изобилие и е с много добро качество. Според Еминчауш, изкупната цена на черния..
Два пожара възникнаха днес на територията на Смолянска област, като по първоначална информация причината за тях са мълнии, паднали по време на гръмотевични бури. Това съобщи комисар Чавдар Кичуков, директор на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Смолян. „Към момента имаме два действащи пожара на територията на..
От днес в страната започва национална кампания за безплатни и анонимни изследвания за хепатит B и C, организирана от регионалните здравни инспекции. Тестването не изисква предварителна подготовка или хранителен режим. В Кърджалийска област инициативата стартира седмица по-рано и ще продължи до 28 юли – Световния ден за борба с хепатита. „Смятам, че е..
През последните години намалява интересът към ползването на базите на „Ученически отдих и спорт“. Организацията, която е под юрисдикцията на МОН, в област Кърджали предлага 22 морски и 9 планински бази. Причините за слабия интерес според управителя на дружеството Димитър Митрев са - от една страна намаляващия брой ученици в..
Продуктите от основната потребителска кошница са поскъпнали с два лева на едро за последната седмица, отчитат от Държавата комисия по стоковите борсии тържищата. Увеличението на цените на годишна база се дължи основно на плодовете и зеленчуците, които са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478