Новата група ще се присъедини през пролетта на 2025 г. към вече освободените през изминалите две година птици, като целта е да се сформира колония в България.
В момента на свобода в Родопите са общо 16 черни лешояда.
Най-голямото предизвикателство пред експертите от Българското дружество за защита на птиците е да ги опазят от бракониери, каза за Радио Кърджали д-р Добромир Добрев, координатор на проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите“.
За да пристигнат до Родопите, черните лешояди са пропътували 3 300 километра през цяла Европа – от столицата на Испания - Мадрид, през Франция, Италия , Словения Хърватска, Сърбия и така до крайната точка - в специална волиера край град Маджарово в Източните Родопи. Пътували са в специализиран бус и под контрол на ветеринарен лекар, разказа д-р Добрев.
Във волиерата в околностите на Маджарово те са настанени в голяма клетка, изработена по специален модел, така че да имат достатъчно пространство да летят.
„Това е много важно, защото в адаптационната волиера те ще престоят между 5 и 6 месеца, преди да бъдат пуснати в природата“, посочи експертът от БДЗП.
От там нататък следва период на адаптация в естествената им среда.
Не случайно Източните Родопи са избрани птиците да създадат колония и в България, където изчезват преди 25 години, каза д-р Добромир Добрев. Оказва се, че този район е най-безопасният за птиците на целия Балкански полуостров, разясни експертът.
Усилията на Българското дружество за защита на птиците са насочени към връщането на черния лешояд по нашите земи.
Черният лешояд най-голямата граблива птица в Европа. Има над 3 метра размах на крилата и достига тегло до 12 килограма и над метър височина.
Той е световно застрашен вид.
От 27 освободени до сега птици от вида черен лешояд в Източните Родопи, 16 са останали живи, посочи Добромир Добрев.
По думите му бракониерите имат сериозен „принос“ за изчезването на вида. Ветрогенераторите също представляват опасност за тяхното съществуване. Но най-голямата опасност за птиците е използването на отровни примамки, което се наказва от закона.
Добромир Добрев допълни че, целта е в близките 10 години да се възстанови вида като гнездящ в България.
Радостно е , че освободените до момента лешояди в дивата природа са се адаптирали напълно. Дори имало опит две двойки да създадат поколение, но поради това, че са били малки на възраст, не успели.
Експертите от БДЗП се надяват през следващия размножителен сезон, който започва през февруари месец, двойките черни лешояди край Маджарово да се сдобият с малки.
Подробностите – в звуковия файл.
Депутатите приеха на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари. В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията. Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат - заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..
Новата заседателна зала на Общинския съвет в Джебел вече е готова и отвори врати. На официалното откриване присъстваха общински съветници, кметове на населени места, служители на Общинската администрация. Залата ще осигури по-добри условия за работа на местния разпоредителен орган. Новото пространство е модерно оборудвано и отговаря на съвременните..
По повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли, Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Кърджали със съдействието на община Ардино организира безплатна кампания за изследване на хепатит B и C в град Ардино. Гражданите имаха възможност да проверят своя хепатитен статус в сградата на местната болница. Изследванията се извършваха от мобилен медицински..
Фотоволтаични системи ще бъдат изградени към сградите, които предоставят социални услуги в селата Патица и Минзухар в община Черноочене. Това предвижда проект, който получи "зелена светлина" за кандидатстване на последното заседание на Общинския съвет в Черноочене. Финансирането трябва да дойде от Механизма за възстановяване и устойчивост Модерните..
Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно..
Точката за създаването на "Магазин за хората", като държавно търговско дружество е оттеглена от министъра на земеделието от дневният ред на днешното правителствено заседание. По-късно ще стане ясно по каква причина. Идеята бе "Магазин за хората" да е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и..
В сърцето на Родопите, в град Ардино, се намира единственият по рода си Музей на тютюна в България. Той е разположен на втория етаж в сградата на Общинския музей. Музейната експозиция, носеща името „Тютюнопроизводство и манипулация на тютюн в Ардинско“, проследява целия път на тютюна – от обработката на земята и засяването на семената, през създаването..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478