Новата група ще се присъедини през пролетта на 2025 г. към вече освободените през изминалите две година птици, като целта е да се сформира колония в България.
В момента на свобода в Родопите са общо 16 черни лешояда.
Най-голямото предизвикателство пред експертите от Българското дружество за защита на птиците е да ги опазят от бракониери, каза за Радио Кърджали д-р Добромир Добрев, координатор на проект „Завръщането на черните лешояди в Родопите“.
За да пристигнат до Родопите, черните лешояди са пропътували 3 300 километра през цяла Европа – от столицата на Испания - Мадрид, през Франция, Италия , Словения Хърватска, Сърбия и така до крайната точка - в специална волиера край град Маджарово в Източните Родопи. Пътували са в специализиран бус и под контрол на ветеринарен лекар, разказа д-р Добрев.
Във волиерата в околностите на Маджарово те са настанени в голяма клетка, изработена по специален модел, така че да имат достатъчно пространство да летят.
„Това е много важно, защото в адаптационната волиера те ще престоят между 5 и 6 месеца, преди да бъдат пуснати в природата“, посочи експертът от БДЗП.
От там нататък следва период на адаптация в естествената им среда.
Не случайно Източните Родопи са избрани птиците да създадат колония и в България, където изчезват преди 25 години, каза д-р Добромир Добрев. Оказва се, че този район е най-безопасният за птиците на целия Балкански полуостров, разясни експертът.
Усилията на Българското дружество за защита на птиците са насочени към връщането на черния лешояд по нашите земи.
Черният лешояд най-голямата граблива птица в Европа. Има над 3 метра размах на крилата и достига тегло до 12 килограма и над метър височина.
Той е световно застрашен вид.
От 27 освободени до сега птици от вида черен лешояд в Източните Родопи, 16 са останали живи, посочи Добромир Добрев.
По думите му бракониерите имат сериозен „принос“ за изчезването на вида. Ветрогенераторите също представляват опасност за тяхното съществуване. Но най-голямата опасност за птиците е използването на отровни примамки, което се наказва от закона.
Добромир Добрев допълни че, целта е в близките 10 години да се възстанови вида като гнездящ в България.
Радостно е , че освободените до момента лешояди в дивата природа са се адаптирали напълно. Дори имало опит две двойки да създадат поколение, но поради това, че са били малки на възраст, не успели.
Експертите от БДЗП се надяват през следващия размножителен сезон, който започва през февруари месец, двойките черни лешояди край Маджарово да се сдобият с малки.
Подробностите – в звуковия файл.
На 20 ноември се отбелязват 80 години от построяването на последния участък от жп линията Русе - Подкова, в участъка от Момчилград до Подкова. Строителството на линията се извършва на няколко етапа, като първата отсечка от гара Русе до гара Велико Търново е въведена в експлоатация на 8 октомври 1900 г., а последната от Момчилград до Подкова – на 20..
Над 60 таксиметрови коли се събраха на стадиона пред Арена Арда в Кърджали, подкрепяйки колегите си от цялата страна и, за да изразят своя протест срещу драстичното повишаване на цената на задължителната застраховка Гражданска отговорност. Новите ставки са непосилни за повечето от тях, твърдят шофьори. Според представители на бранша имало..
Срещаме се с него в родното му родопско село Дружинци. Лято е. Селото е пълно с хора - тукашни и пришълци, създали вече дом и семейство по всички краища и на България, и на света. Той е млад, предприемчив и силно родолюбив. Прилича на много от младите, предприемчиви и родолюбиви българи, пръснати по света, но и различен - някак тъжен, че му..
Вечер в памет на големия щангист и почетен гражданин на Момчилград Наим Сюлейманоглу беше проведена в община Авджълар, Истанбул. Поводът беше 7-та годишнина от смъртта на спортиста. Сред гостите бяха кметът на Община Момчилград Илкнур Кязим, председателят на ОбС - Момчилград Ерсин Юмер, депутатът в турския меджлис и почетен гражданин на общината..
Възпоменатели церемонии по повод 7-годишнината от смъртта на световноизвестния щангист и олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу бяха организирани в Истанбул и в Момчилград. В Истанбул церемонията се проведе на гроба на тежкоатлета. На нея присъстваха представители на местните власти, спортисти и гости от България, включително кметът на община..
Може да говорим за нуждата от решения по спешност, свързани с кадрите в здравната система. Проблемите са от години, задълбочат се и ако не се вземат мерки, ще рефлектират със страшна сила. Това каза в ефира на Радио Кърджали д-р Николай Колев, член на УС на Българския лекарски съюз. Колев посочи, че в региона на Източните Родопи средната..
Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят гражданско..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478