Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракийският аристократ от Тополовградско прославя България по света

| Репортаж
6
Първите открити златни накити в момента на вдигането от гроба
Снимка: Галина Стефанова

Тракийският аристократ, в чийто гроб край тополовградското село Капитан Петко Войвода бяха разкрити уникални находки, ще прослави България в Европа и света. В това са вече убедени специалистите, открили изключителните артефакти в могилата на война. Датирани са около началото на I-ви век, сл. Хр.

Погребението беше разкрито от екипа на археолога Даниела Агре при извършването на спасителни разкопки в парцел за изграждане на фотоволтаици.

Сред находките са пълно бойно въоръжение на покойника, накити и др. Войнът е бил погребан, както е бил обредът, с ездитния си кон.

Не е често проучването и откриването на такъв изключително богат гроб с много интересни ритуали, които са по учебник, коментира Даниела Агре.


Могилата е много малка във височина, около 1,70 м. Покойникът е бил кремиран, какъвто е бил погребалният ритуал. Хубавото е, че даровете са поставени след догарянето на кладата и повредата по златните накити е незначителна. Сред откритите бижута са уникални, изключително красиви гривни, една от които мъжка, тежаща около 400 гр., а другата с богато украсена плочка, огърлица, масивен златен пръстен, фибула, два венеца, кания за нож и други части на въоръжението, всички те инкрустирани със скъпоценни камъни и с приблизително еднакви мотиви. Краткият анализ, направен на артефактите непосредствено след откриването сочи, че вероятно става въпрос за италийски внос на накитите.


За богатството на погребания може да се съди и по това, че върху сбруята на коня му е имало бронзови и сребърни   апликации, върху които е имало и златна такава, нещо, което не е откривано досега.

„Безспорно откритието е изключително важно за българската археология, специално за тракийската археология от началото на римския период с това огромно количество въоръжение и тези изключителни златни накити“, посочи Даниела Агре. То ще бъде един акцент в достиженията на българската археология за 2024 г., убедена е тя.


През февруари идната година предстои вече реставрираните и консервирани предмети да бъдат експонирани в Националния исторически музей в столицата.

След това уникалните находки ще бъдат изложени в музея в Тополовград,  където с активността и съпричастността на кметския екип, вече е започнало изграждане на специален трезор.


Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Концерт на Белослава в Регионалния исторически музей в Кърджали

На 27 юли (неделя) от 21:00 ч. в двора на Регионалния исторически музей – Кърджали ще се състои концерт на Белослава. С него ще бъде отбелязан финала на фестивала "Дни на приятелството", организирани от Община Кърджали. Изпълнителката идва в Кърджали за втора поредна година по покана на кмета. Концертът ще се проведе пред сградата на музея, която е..

публикувано на 22.07.25 в 18:00

Представят "Пламъци на съдбата" на Перперикон

На 26 юли на Археологическия комплекс „Перперикон“ ще се състои поредното събитие от програмата на Дните на приятелството, организирани от Община Кърджали. Малко след 20:00 часа пред Културно-информационния център ще бъде представена възстановка на тракийски огнено-винен ритуал. В спектакъла „Пламъци на съдбата“ участват танцьорите от Представителния..

публикувано на 22.07.25 в 10:00

ОДК-Кърджали с две първи и едно второ място от национален конкурс

Със своите вдъхновяващи фотографии, изпъстрени с различни идеи и гледни точки над творчеството на Иван Вазов, клубът по фотография "От черно до бяло", с ръководител Антония Грозева, спечели първо място в Националния конкурс "Вазова България" в град Сопот. Първо място спечели и Елисавета Добрева от клуб "Медийно студио" , с ръководител..

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Започва Международният документален „Родопи филм фест“ в Смолян

Родопският град ще бъде домакин на над 50 филма от 25 страни. Темата тази година е „храната“ и в по-дълбокия смисъл на думата, каза Христо Бакалски, директор на фестивала. Точно затова и първото заглавие, което ще видят зрителите, е канадския филм „Алманахът на Агата“ на Амали Аткинс. Сюжетът на филма представя 90-годишна жена, която..

публикувано на 10.07.25 в 11:22

Хасково РОК 2025 стартира с младежки групи и благотворителна кауза

Фестивалът Хасково РОК 2025 започна с участие на младежки рок групи от региона. На сцената излязоха КАРАТ от Свиленград, ХАЛА от Димитровград, както и хасковските формации STATE OF MIND и RUNT. Кулминация на първата фестивална вечер беше съвместното изпълнение на HELLION STONE и DILIAN, съобщиха от пресцентъра на общината. Тази вечер се очаква на..

публикувано на 05.07.25 в 11:05
Стефан Вълдобрев

Стефан Вълдобрев ще участва в срещата на момчилградчани

Стефан Вълдобрев ще бъде гост на 16-ата международна среща на момчилградчани „Момчилград винаги в сърцето ми“ . Концертът му ще се състои на 24 юли от 20:30 часа в градския парк. Събитието е част от културната програма на традиционната среща, която събира хора с произход от Момчилград, живеещи в страната и чужбина. Във видеообръщение към..

публикувано на 05.07.25 в 10:06

Хасково събира хората с кино, музика и култура под открито небе

Хасково посреща лятото с пъстра и наситена културна програма, която събира на едно място кино, театър, музика и социални каузи. Заместник-кметът Мария Вълчева разказа пред БНР Кърджали за акцентите в календара, сред които е и първото издание на Фестивала на българското кино . „Гледайки хубаво българско кино под звездите, хората споделят емоции...

публикувано на 03.07.25 в 11:40