Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кърджалийски поети с творческа изява в Северна Македония

Представиха свои стихове в градовете Струга и Битоля

Трима кърджалийски творци четоха свои стихове в градовете Струга и Битоля, Република Северна Македония. Добре познатите в региона стихотворци Вилдан Сефер, Божидара Ангелова и Петър Хаджинаков бяха част от творческа представителна група, представляваща България в югозападната ни съседка. Заедно с изявени майстори на перото като поетите Нико Стоянов, Петя Йотова и бардът Ивайло Диманов от София, Ели Видева от Хасково, Мариела Конова от Пловдив, инж. Митко Делчев от Първомайско и Таня Иванова, живееща в Барселона, Испания, те осъществиха литературни четения на Свободния микрофон в рамките на Шестдесет и третото издание на международния фестивал „Стружки вечери на поезията“, както и пред българските общности, обединени в българо-македонски организации, където дариха свои книги.

Официалната „Вечер на поезията“, в която се изявиха нашите творци, се състоя на 25 август (неделя) след залез слънце на брега на река Черни Дрин. Всеки от авторите имаше възможност да разкаже накратко за себе си и творчеството си, и да прочете две-три свои творби. Под звездното небе звучаха стихове на български език и нашенски песни като „Македонско девойче“, „Йовано, Йованке“ с „Монолог на чорбаджи Митке“ из "Кощана" на Бора Станкович в изпълнение на Джоко Росич и др. Поетичната програма бе разнообразена с вокални изпълнения на поета-бард Ивайло Диманов. Темите в римуваните строфи бяха разнообразни – за родолюбието, за любовта, за красотата на поезията, за човешките взаимоотношения, за смисъла на живота и др. Представено бе и творчество за децата. Вилдан Сефер прочете своите стихове: „На Ваня Петкова“, „Молитва“ и „Някой ден“. Божидара Ангелова провокира със: „Защо сме нужни ние, поетите“, „Тайна“ и своя приказка. Петър Хаджинаков се представи с: „Измамниците“, “Философия на историята“ и „Митична биография“. Публика бяха граждани и гости на град Струга. Те се спираха по алеите, сядаха по близките пейки и маси, слушаха и аплодираха изпълненията на българските творци. Някои направиха личен контакт с нашите поети като изразиха задоволство от чутото и видяното.

На 26 август бяха направени още два поетични рецитала, но в Битоля - в Клуб „Ванчо Михайлов – ВМРО“ с председател Любчо Георгиевски и в залата на Сдружението „Македонско – Българско приятелство“ при госпожа Маринела Петреска.

Участниците в групата бяха подбрани измежду утвърдени членове на Съюза на българските писатели за най-добро представяне на нашата страна на форума. Културните прояви, освен поетични рецитали и четения на авторска поезия пред различна публика в Струга и Битоля, включваха и посещения на исторически и културни забележителности и запознаване с представители на българо-македонските дружества за културен обмен с България.

Групата посети и българското дипломатическо представителство в Битоля по покана на генералния консул там Н. Пр. господин Николай Димитров. Той посрещна творците топло и им разказа за дейността на дипломатическата мисия в югозападната ни съседка. Пред българските поети консулът заяви, че тяхното гостуване в Македония има огромно значение за местните радетели на добрите взаимоотношения между двете страни. Подчерта също, че това творческо присъствие е много насърчително за всички, които търсят по-силен културен обмен между Македония и България. Дипломатът нарече случващото се „Ново начало“ и подкани за засилване на творческите изяви на българските стихотворци и запознанства с местни творци. Той също отправи официална покана за нова творческа среща, която да бъде реализирана по повод 1 ноември – Деня на будителите, празник, който изключително много се тачи от българите в Македония.

Представителите на творческата група положиха цветя на паметника на братя Миладинови в Струга. Разгледаха също манастира „Свети Наум“, построен от свети Наум Охридски, най-младият от първите ученици на свети Кирил и Методий (893-900 г.). Посетиха и Бигорския манастир „Свети Йоан Предтеча“, издигнат от цар Самуил с датировка около 1020 г. Гостите се запознаха и с исторически събития и забележителности, свързани с по-новата история на региона.

Инициативата и цялата организация за това посещение на изявените български поети бе на Сдружение „Шемето интернационал“ – гр. Първомай, с председател Живко Чакракчиев и филиала в Струга със съпредседател Бекир Кадриевски. Сдружение „Шемето“ е регистирана НПО, чиято цел е защитата на правата и достойнствата на българската общност в Република Северна Македония. Проявата се реализира с подкрепата на Министерство на културата и на Генералното консулство на Република България в Битоля. Целта е да бъде засилен културният обмен между България и Македония и да се осъществят нови срещи и запознанства между хора на изкуството от двете страни.



По публикацията работи: Илияна Типова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Представят кулинарно шоу на празника на плодородието в Кирково

С Фестивал на плодородието пограничната община Кирково за пореден път ще отбележи края на селскостопанската година. Празникът ще бъде на 14 септември, каза в сутрешния блок на Радио Кърджали  заместник-кметът на Кирково Валентина Димитрова. “ Подготвили сме много богата музикална програма, която включва много изпълнители от различни жанрове, както..

публикувано на 11.09.24 в 14:05

Представят кулинарно шоу на празника на плодородието в Кирково

С Фестивал на плодородието пограничната община Кирково за пореден път ще отбележи края на селскостопанската година. Тазгодишното издание на празника ще бъде на 14 септември. Това каза заместник-кметът на Кирково Валентина Димитрова. " Подготвили сме много богата музикална програма, която включва много изпълнители от различни жанрове, както се..

публикувано на 14.09.24 в 14:10

Отбелязват 100 годишнината от рождението на Станислав Сивриев

В рамките на "Делювите празници", в Златоград ще бъде отбелязана 100 годишнината от рождението на Станислав Сивриев. Тогава ще бъде връчена и национална литературна награда на името на поета и писателя. Това съобщи директорът на Етногравския комплекс в Златоград Александър Митушев. Предвидено е и литературно чете на текстове от книгата на..

публикувано на 04.09.24 в 15:58

Тракийци от Кърджали спечелиха злато и сребро в Световния шампионат по фолклор

Тракийци от Кърджали спечелиха златни медали в XIV-ия Световен шампионат по фолклор „World folk 2024", който се проведе в Несебър и курортното селище „Свети Влас“ в дните между 28 август и 1 септември т.г. Съставът на фолклорна певческа група за автентичен фолклор  ,,Тракийка“,  при тракийско дружество „Димитър Маджаров” и солистите от..

публикувано на 02.09.24 в 10:50

Три дни лятно автокино в Хасково

Хитови български киноленти ще бъдат прожектирани на 6, 7 и 8 септември в лятно автокино в Хасково. “Пулсът на танца”, “Уроци по немски” и “Опасни шматки” са българските ленти, които ще бъдат подарък за хасковалии, част от програмата на Общината по повод празника на града - 8 септември - Ден на Хасково. Мястото на прожекция е на паркига на магазин..

публикувано на 31.08.24 в 10:00
Първите открити златни накити в момента на вдигането от гроба

Тракийският аристократ от Тополовградско прославя България по света

Тракийският аристократ, в чийто гроб край тополовградското село Капитан Петко Войвода бяха разкрити уникални находки, ще прослави България в Европа и света. В това са вече убедени специалистите, открили изключителните артефакти в могилата на война. Датирани са около началото на I-ви век, сл. Хр. Погребението беше разкрито от екипа на..

публикувано на 30.08.24 в 12:28

„Вкус фест“ пристига с кулинарни и културни изненади в село Кобиляне

Пътуващият фестивал на храната и изкуствата „Вкус фест“ се оказва изключително популярен даже зад пределите на област Кърджали, изненадващо дори за създателите му от народно читалище „Обединение 1913“. Това сподели в ефира на Радио Кърджали секретарят на читалището и един от основните „мотори“ на събитието Камелия Чолакова. В събота от 10..

публикувано на 23.08.24 в 11:20