Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свищов - градът на първите

12
Снимка: Божидар Чолаков - Радио Кърджали

Знаете ли, че град Свищов е най-южно разположеното населено място по поречието на река Дунав. В него живеят малко над 22 000 жители. Градът е известен с първите 100 факта и събития случили в Свищов?

Там е открита първата печатна книга - "Абагар" на кирилица през 1651 година. Първото крупно дарение за просветни цели в българските земи е направено в Свищов през 1812 година. През 1815 година е открито първото българско светско училище. Първият учебник по аритметика е отпечатам в Свищов; първата детска градина; първото професионално училище; първото читалище в България е открито в Свищов през 1856 год. и още много първи неща случили се в Свищов. В крайдунавския град е роден и Цветан Радославов, автор на българския химн, а също така и Алеко Константинов - български писател, адвокат, общественик и основоположник на организираното туристическо движение в България. 


За забележителностите на Свищов разказва Рени Илиева, екскурзовод в къща - музей Алеко Константинов.

“Град Свищов е разположен на най-южната точка на Дунава.Оттук и бил най-краткият път до Турция, наричал се е Свищовски търговски път. Свищовлии били много хитри хора. Първи започнали да плащат данъкс покойствие на турската империя. Градът става град галеник на султанката и тук е можело да се правят неща, които в другите градове не е било позволено. Търгувайки с Европа търговците осъзнават най-важното нещо в този живот, че за да успееш трябва да си много добре образован.Те са можели да пращат своите деца в Европа, но са искали Свищов да стане Европа, за да могат и по-бедните деца да получат добро образование. За тези търговци не е било важно колко пари имат, а какво са направили за Свищов. Започват да даряват пари за изграждане на училища и културни институции. Тук почти всичко е построено с парите на тези търговци и Свищов е градът на стоте първи неща. Тук е основано първото читалище, първата музейна сбирка, първия български хор, първата библиотека, първата детска градина, първото класно училище, първата търговска гимназия е открита в Свищов, изобщо всичко свързано с образование. Това е било най-важното - образованието,  да бъдеш образован, за да успееш”, разказва Рени Илиева и продължава да изброява стоте първи неща в Свищов.

“Свищов е първия освободен град. Оттук започва Руско-турската война, реално оттук започва новото гражданско управление на България. Първата парна мелница е построена тук, първото парно на Балканите е построен тук, първото бомбе е било на главата на свищовлия, дори първата лимонада в България е произведена в Свищов. Ние сме единствения град, който има паметник на дарителите. Много специален паметник за свищовлии.Той представлява две ръце символ,че ръце, които дават никога не обедняват, разказва още за Свищов ексурзоводът Илиева.


В крайдунавския град се намира къщата на писателя Алеко Константинов, която днес е превърната в музей. Тя е построена от баща му Иваница Хаджиконстантинов, който е бил търговец.

“Много образован мъж знаел четири езика, търгувал с жито и дървен материал. Видял как живеят хората в Европа и точно това е искал да осигури на семейство - един красив и уютен живот. Това е една от най-големите и най-красиви къщи. Тук е била канцеларията на първия губернатор след Освобождението и тогава Алеко, макар и само на 14 години е писар на губернатора. Другият факт, че тук е гостувал по време на войната руския император Александър II. След края на войната бащата изпраща Aлеко в Русия. Завършва право, след дипломирането започва да живее в София. Всъщност тук в Свищов, в тази къща поета е живял само до 14-годишна възраст. Когато разказвам за тези неща, хората винаги много се впечатляват и казват: “Леле каква история има Свищов”. Който веднъж е дошъл в Свищов, винаги се връщаотново, точно заради тези невероятни неща. Даже преди малко си тръгна група от 50 човека”, разказва Рени Илиева.

Най-често туристите, които посещават къщата-музей на Алеко Константинов са от Варна и София.

“За нас най-радостно е, че идват много семейства, не толкова организирани групи, а семейства, които водят децата си и искат да им разказваме за историята на Свищов и за Алеко”, разказва още Рени Илиева. 


Човек дошъл в този крайдунавски град освен къщата-музей на Алеко Константинов, може да види римски музей, Калето, църквата построена от Колю Фичето - “Света Троица”, построена преди да умре. В града може да се види Виенските къщи, цялата централна улица с тези красиви десетки къщи и часовниковата кула. 

Чуйте още в прикачения звуков файл.



По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бейсим Али: Хората, родени в село Сладкодум ще се завърнат ако има вода и път

За да стигнем до село Сладкодум, трябва да изминем около 4 км черен планински път след село Морянци, където свършва асфлта. За любителите на екстремното планинско шофиране бих казала, че си е голямо офроуд приключение. Та, карайки по горския път, стигаме до една дървена порта. Колегата Мехмед Реджеб, който и друг път е идвал, спира колата и казва -..

публикувано на 17.10.24 в 15:25

Община Смолян изгражда социални жилища за бедни

Жилищата са обзаведени с легла, шкафчета, печки, перални, а наемателите могат да останат там 3 години. Наемите са символични, а до момента има 22 подадени заявления от желаещи да се настанят в кооперацията. Целта е да се помогне на бедни хора, включително многодетни и болни да не изпаднат в изолация от обществото.  Три от жилищата са..

публикувано на 17.10.24 в 12:33

Печена лютеница на фурна - рецептите на Росица Генчева

Все още на пазара в Кърджали има сезонни зеленчуци , които ни напомнят, че времето за зимнината още не е приключило. Чакаме с нетърпение зелето, което ще затворим в буркани и бидони, за да има хубава пробиотична туршия и изтрезвяващ бульон през зимата.  Много хора харесват и домашната лютениц а, но пък истинската екшън офанзива по..

публикувано на 16.10.24 в 14:39

Започнаха честванията за празника на Смолян - 21 октомври

Текат проявите по повод 112 години от Освобождението на Родопите и празник на община Смолян. На 16 октомври от 18 часа Росица Палийска открива самостоятелна юбилейна изложба живопис в изложбена зала „Петър Стайков“, КДК – Смолян. На  17 октомври /четвъртък/ от 15.00 ч., РБ „Николай Вранчев“ и РИМ „Стою Шишков“ Смолян се вклчват в празничните..

публикувано на 16.10.24 в 13:53

Росен Карамфилов: Истинският писател е готов да "реже" сърцето си

- Разкази - отражение на силата на  безсмъртния човешки дух.  Това ли е основната тема....и към къде входове, накъде изходи...? - Ами да, това е ядрото на цялата книга.  Колкот о до входовете и изходите, за мен изходът е само един, нагоре,  въпросът е как стигаме до него и всъщност тази книга е книга  за живота, за смисъла да..

публикувано на 15.10.24 в 13:42

Дървата за огрев са по-евтини, но няма купувачи

Дърва за огрев има достатъчно, намаляват желаещите да се топлят с тях, въпреки по-ниските цени. Така може да се обобщи ситуацията в началото на този отоплителен сезон.  От началото на сезона в Южноцентралното държавно предприятие в Смолян са продадени 201 000 куб. м дърва. За същия период на миналата година са били 258 000, което е с 28-29 на сто..

публикувано на 15.10.24 в 10:25

"Перпера 2024" събира танцови клубове от страната

Фолклорното надиграване “Перпера 2024” ще се проведе на 19 октомври в Дом на културата Кърджали. Това е девето издание на фестивала, който е национален. В него се вклчват танцови клубове от цялата страна. Организатори са НЧ “Тракия - 2009” и ТД “Димитър Маджаров” - гр. Кърджали. Събитието тази година е част от празничните прояви по случай Денят на..

публикувано на 14.10.24 в 16:00