Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свищов - градът на първите

12
Снимка: Божидар Чолаков - Радио Кърджали

Знаете ли, че град Свищов е най-южно разположеното населено място по поречието на река Дунав. В него живеят малко над 22 000 жители. Градът е известен с първите 100 факта и събития случили в Свищов?

Там е открита първата печатна книга - "Абагар" на кирилица през 1651 година. Първото крупно дарение за просветни цели в българските земи е направено в Свищов през 1812 година. През 1815 година е открито първото българско светско училище. Първият учебник по аритметика е отпечатам в Свищов; първата детска градина; първото професионално училище; първото читалище в България е открито в Свищов през 1856 год. и още много първи неща случили се в Свищов. В крайдунавския град е роден и Цветан Радославов, автор на българския химн, а също така и Алеко Константинов - български писател, адвокат, общественик и основоположник на организираното туристическо движение в България. 


За забележителностите на Свищов разказва Рени Илиева, екскурзовод в къща - музей Алеко Константинов.

“Град Свищов е разположен на най-южната точка на Дунава.Оттук и бил най-краткият път до Турция, наричал се е Свищовски търговски път. Свищовлии били много хитри хора. Първи започнали да плащат данъкс покойствие на турската империя. Градът става град галеник на султанката и тук е можело да се правят неща, които в другите градове не е било позволено. Търгувайки с Европа търговците осъзнават най-важното нещо в този живот, че за да успееш трябва да си много добре образован.Те са можели да пращат своите деца в Европа, но са искали Свищов да стане Европа, за да могат и по-бедните деца да получат добро образование. За тези търговци не е било важно колко пари имат, а какво са направили за Свищов. Започват да даряват пари за изграждане на училища и културни институции. Тук почти всичко е построено с парите на тези търговци и Свищов е градът на стоте първи неща. Тук е основано първото читалище, първата музейна сбирка, първия български хор, първата библиотека, първата детска градина, първото класно училище, първата търговска гимназия е открита в Свищов, изобщо всичко свързано с образование. Това е било най-важното - образованието,  да бъдеш образован, за да успееш”, разказва Рени Илиева и продължава да изброява стоте първи неща в Свищов.

“Свищов е първия освободен град. Оттук започва Руско-турската война, реално оттук започва новото гражданско управление на България. Първата парна мелница е построена тук, първото парно на Балканите е построен тук, първото бомбе е било на главата на свищовлия, дори първата лимонада в България е произведена в Свищов. Ние сме единствения град, който има паметник на дарителите. Много специален паметник за свищовлии.Той представлява две ръце символ,че ръце, които дават никога не обедняват, разказва още за Свищов ексурзоводът Илиева.


В крайдунавския град се намира къщата на писателя Алеко Константинов, която днес е превърната в музей. Тя е построена от баща му Иваница Хаджиконстантинов, който е бил търговец.

“Много образован мъж знаел четири езика, търгувал с жито и дървен материал. Видял как живеят хората в Европа и точно това е искал да осигури на семейство - един красив и уютен живот. Това е една от най-големите и най-красиви къщи. Тук е била канцеларията на първия губернатор след Освобождението и тогава Алеко, макар и само на 14 години е писар на губернатора. Другият факт, че тук е гостувал по време на войната руския император Александър II. След края на войната бащата изпраща Aлеко в Русия. Завършва право, след дипломирането започва да живее в София. Всъщност тук в Свищов, в тази къща поета е живял само до 14-годишна възраст. Когато разказвам за тези неща, хората винаги много се впечатляват и казват: “Леле каква история има Свищов”. Който веднъж е дошъл в Свищов, винаги се връщаотново, точно заради тези невероятни неща. Даже преди малко си тръгна група от 50 човека”, разказва Рени Илиева.

Най-често туристите, които посещават къщата-музей на Алеко Константинов са от Варна и София.

“За нас най-радостно е, че идват много семейства, не толкова организирани групи, а семейства, които водят децата си и искат да им разказваме за историята на Свищов и за Алеко”, разказва още Рени Илиева. 


Човек дошъл в този крайдунавски град освен къщата-музей на Алеко Константинов, може да види римски музей, Калето, църквата построена от Колю Фичето - “Света Троица”, построена преди да умре. В града може да се види Виенските къщи, цялата централна улица с тези красиви десетки къщи и часовниковата кула. 

Чуйте още в прикачения звуков файл.



По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Габриела Руменова: Продукти и в срок на годност могат да са развалени

Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..

публикувано на 23.07.25 в 13:49

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00