Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приказна вечер в Кърджали с поетесата Ивелина Радионова


В приказна се превърна вечерта-среща на кърджалийци с писателката и поетеса Ивелина Радионова, родена в малкия град Провадия, близо до морето. Авторката на книгите, посветени на изоставеното и отгледано от вълчица дете Алтъна, сякаш разказваше приказки докато представя творчеството си. И не случайно - нейните повести са населявани от фигури от фолклора и легендите и се движат от света на реалното към илюзорното. Хипнотично потрепваше стария часовник в Народно читалище "Обединение 1913", докато авторката четеше и разказваше. 
Ивелина Радионова е автор на стихосбирките „България в сърцето ми”, „Златни нишки”, „Копнеж по слънце”, „В тебе аз ще остана”, „Все ти пиша, Любов” и на повестта „Алтъна”, както и на книгите с разкази "Наричат ме България" и "Обич".
Притежава награда за цялостно творчество, посветено на България и награди от конкурси, посветени на Добромир Тонев и Никола Йонков Вапцаров.
Кокичетата вече са прецъфтели, когато тя решава да се роди в малък град близо до морето. Душата й е избрала къща, стогодишна, с липа. Детството й е точена баница и динено фенерче, с което от малка пропъжда тъмнината, защото е родена да търси прекрасното. Понякога завижда на птиците, а крачетата сами я водят до крепостта Овеч, по стъпките на славните българи. Майка й държи ръката й, докато тя изписва цифрата две - докато стане лебед, като този на Андерсен. Така описа авторката секретарят на читалището Камелия Чолакова и добави:
секретарят на Народно читалище "Обединение 1913" Камелия Чолакова. Действително ми е много приятно и все едно съм у дома, видях Арда и красотите, надявам се да опозная още малко Кърджали каза Ивелина Радионова и се представи чрез думи и стих-автопортрет:
Авторката представи и съкровеното си разбиране за любовта, за която всички мечтаят и сънуват:

Ивелина Радионова обича приказките от дете. Като малка майка й ги разказвала, но малката Ива все не заспивала. Така приказките остават до край с нея. Така докато не решава сама да си напише приказка - повестта Алтъна. Ето как обаче се ражда стихотворението Пепеляшка:
Поетесата представи и повестта си "Алтъна", в която двама суеверни родители изоставят момиченцето си в гората, заради белега, който то носи. 


Часовникът в залата бавно отбеляза часа, на фона на легендата за изоставеното дете Алтъна, като така прибави приказност към разказа:


С вълнение от преживяната вечер с авторката на Алтъна, Радка Петкова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Момент от състезанието пред погледа на техническия съдия Супита Шенкова

Бариста шампионатът в Кърджали показа, че кафето е страст, изкуство и любов

Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща.  В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..

публикувано на 01.04.25 в 16:34

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на паметника на д-р Страшимир Дочков

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...

публикувано на 01.04.25 в 11:04

Вкусен следобед - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..

публикувано на 30.03.25 в 18:19

Рамазан Байрам – традиции и празничен дух в село Глухар

Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..

публикувано на 29.03.25 в 15:30

Танцов състав „Орфей“ - Кърджали ще мери сили в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор“

Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...

публикувано на 29.03.25 в 14:50

Танцов клуб "Ахридос" за пети път на фестивала "Пролетно хоро"

Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..

публикувано на 29.03.25 в 14:30

Общ бинарен урок по български език и математика

Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..

публикувано на 28.03.25 в 17:18