Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисия "Родина" са 20 принципа, прилагането на които могат да направят България велика и неповторима

Христо Димитров: „Теория за алтернативната загуба“ променя живота на човека

Това е философия за успеха. Тя не може да те направи по-успешен, но може да те направи по-щастлив, категоричен е продуцентът на „Българе“

| Интервю
9
Христо Димитров
Снимка: Мехмед Реджеб

Всяка година ще идваме в Кърджали, за да правим такъв вълнуващ спектакъл. Това обеща Христо Димитров, хореографът и продуцент на световноизвестния фолклорен ансамбъл „Българе“. Повече от 20 години танцьорите разнасят славата на неповторимия български фолклор по сцените, както у нас, така и в чужбина, включително и на Бродуей.


В навечерието на Деня на Кърджали ансамбъл „Българе“ представи своя спектакъл пред кърджалийци и гостите на града. И тази година това беше подарък от проф. д-р Иван Гаврилов, Илчо Илчевски и Ангел Авренлиев, както и от община Кърджали.

Преди концерта Христо Димитров гостува в студиото на Радио Кърджали.



За голямо съжаление професията на танцьора е неперспективна в настоящия момент. В България се дават много пари за култура, но по неправилен начин бе оценката, която даде той. Според Димитров държавата има добра политика по отношение на развитието на културата у нас, но все пак реформи са нужни. Те трябва да са по посока на предоставяне на повече възможности на ръководителите на културните институции да са добри мениджъри в условията на пазарна икономика.


Димитров сподели и някои от проектите, по които ансамбъл „Българе“ работи. Един от тях е мега проектът със заглавие „Черноморски пирати“. Това ще е „елитно танцово шоу“, което ще е копродукция на няколко държави, разположени около Черно море и ще представи танци на техните пет народа.


Други проекти са спектакълът „Непознатите българи“, който ще бъде в традиционния български сценичен фолклор, спектакъл с Асоциацията на хореографите, традиционния концерт за националния празник Трети март, фестивалът в Жеравна и още много други. „Ансамбъл „Българе“ не спи. Ансамбъл „Българе“ работи денонощно. Няма спирка“, каза продуцентът.


Той припомни и за телевизията, която създават – „Бг плюс“, която „е такава медия, която подкрепя българското изкуство, културата, традицията, историята, духовността. Една телевизия, чиято мисия е да направи България по-добра страна за живеене“, допълни Димитров. „Това е облечено в една много по-голяма кампания, от която ние също сме част и се нарича Мисия „Родина“. Това са 20 принципа, които, ако ние, българите, ги спазваме, България не само ще стане най-прекрасната страна в света, ами никой няма да може по никакъв начин да ни разруши, целият свят да се обедини срещу нас, няма да може по никакъв начин да навреди на България“, категоричен беше той.


Всеки слушател, за когото тези принципи представляват интерес, може да ги намери в интернет с търсачка, където да изпише „Мисия „Родина“. Димитров посочи някои от тези златни принципи. Първият от тях гласи: „При никакви обстоятелства не говоря лошо за България, държавата, българите, като народ или за който и да е българин. Ако не уважаваме държавата и народа си, пълен абсурд е да мислим, че другите ще ни уважават. За България – само добро!“. Под принципа е изписано какво ще е доброто, което ще спечелим.

Вторият принцип е: „Аз съм рекламен агент на България навсякъде, където отида и имам влияние. Всеки път, когато имам възможност, хваля страната си“, представи го Димитров.

Някои са по-общи, но има и такива, които са си само български. Например: „Поставям знамето на България, в своя дом, офис, работно място и навсякъде, където имам възможност. Това подсилва националното ми самочувствие. Да купуваш български продукти, да цениш азбуката ни“, посочи още Христо Димитров и даде още аргументи.


Всеки може да стане последовател на Мисия „Родина“ абсолютно неформално, поясни продуцентът. „Те са седем вариантите да станеш част от Мисия „Родина“ и са абсолютно неформални. Нито един не те ангажира да правиш нещо задължително, но можеш да бъдеш последовател, можеш да бъдеш съратник, можеш да бъдеш лице, можеш да бъдеш дарител, можеш да бъдеш всякакъв“, обясни артистът.

„Аз съм създал в моя живот много неща. … За мен обаче, най-значимото, което ще остане след мен в този живот е „Теория за алтернативната загуба“. Тя е едно откровение, което получих отнякъде, без да го търся. Това не е моята мъдрост, аз само съм го развил в книга. Това откровение променя изцяло живота на хората, които се докоснат до него. Тя, по принцип, е теория за успеха, но не може да те направи по-успешен, може да те направи по-щастлив. Четвърти тираж вече печатам. Стана бестселър тази книга без да съм направил някаква стратегия за продажби, без де се продава по книжарниците, не можем да смогнем“, разкри Христо Димитров.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43
Д-р Христо Панковски и д-р Юлия Кючукова

Липсата на профилактика за детското орално здраве води до проблеми

От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..

публикувано на 30.04.25 в 13:41
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк към ЕК: Отворете пътя Рудозем–Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..

публикувано на 30.04.25 в 12:41
д-р Габриела Минова

Първият преглед при уролог – до двегодишна възраст

Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...

публикувано на 29.04.25 в 17:29