Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над една четвърт от гласувалите в неделя са взели решението си в последния момент

Петко Петков от "Галъп": Ръстът на активността е добрата новина в тези избори

| Интервю
Петко Петков, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл болкан"
Снимка: Стопкадър, NOVA

Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание.

Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши избирателната активност и за пореден път показа, че мисли, чуди се, колебае се, но не позволи да стигнем ново дъно на избирателната активност. Това е достойно за уважение и похвала и е реално добрата новина от тези избори. Обобщението направи в ефира на Радио Кърджали изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл болкан" Петко Петков.

Социологическите данни сочат, че около 26% от гласувалите са решили да го направят в последните два-три дни. „Това автоматично изключва съмнителния, контролиран вот, за който се говореше толкова много през цялата кампания. Това е чисто емоционален вот“, коментира Петков.

По думите му за българския избирател става все по-трудно да решава за кого да гласува и вината е изцяло на политиците, които изпращат неадекватни послания.

Около 70 процента от гласувалите за коалицията „Алианц за права и свободи“ са етнически вот, а за „ДПС – Ново начало“ този процент е около 50. Партията с водач Делян Пеевски взима освен ромски и гласове от младите хора и от други групи, поясни социологът. „Тази партия, която се сформира в момента ще бъде интересна дали ще продължи с такъв профил да набира гласоподаватели“, коментира още той. Относно спекулациите за контролиран вот, Петков подчерта, че това е в „сферата на репресивните органи и нека те да доказват дали има купен вот, от коя или от кои партии“.

Той изрази надежда политиците в новия парламент „да узреят за разговор помежду си“ и да заработя заедно, въпреки че не се харесват, за реформите, които трябва да се случат.

„Нека политиците да снемат част от егото си, да решат кое могат да свършат заедно, да не са двадесет-тридесет точки или програма, поне едни десет точки важни, базисни за държавата, да подпишат споразумение, че ще ги направят и да ги направят реално“, препоръча социологът.

Малките партии и новите, които влизат в парламента не трябва да са кресливи, а да намират начин за диалог с големите, да бъдат партньор, е мнението на Петков. Отговорността за съставяне на правителство сега отново е на ГЕРБ и те трябва да положат всички усилия за това. „Да се надяваме, че ще присъстваме на професионални разговори по същество и по приоритети, а не пак кой как е облечен, кой е добър, кой е лош и да излезем от това черно-бяло“, изрази надежда социологът Петко Петков.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Данаил Добрев: Коромораните изяждат по 3 кг. риба на ден, лишават риболовците от хобито им

Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..

публикувано на 11.04.25 в 13:51
Лидия Кирилова

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..

публикувано на 10.04.25 в 13:52

Никола Чанев: Сега над 400 милиона са разходите за гражданите и бизнеса от превалутиране в евро

Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..

публикувано на 09.04.25 в 10:34

Смолян се възстановява след интензивния снеговалеж, пътищата са отворени

Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...

публикувано на 08.04.25 в 10:15
Росица Средкова

Повечето от децата, отпадащи от училище, са от уязвимите групи

Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..

публикувано на 07.04.25 в 19:22