Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание.
Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши избирателната активност и за пореден път показа, че мисли, чуди се, колебае се, но не позволи да стигнем ново дъно на избирателната активност. Това е достойно за уважение и похвала и е реално добрата новина от тези избори. Обобщението направи в ефира на Радио Кърджали изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл болкан" Петко Петков.
Социологическите данни сочат, че около 26% от гласувалите са решили да го направят в последните два-три дни. „Това автоматично изключва съмнителния, контролиран вот, за който се говореше толкова много през цялата кампания. Това е чисто емоционален вот“, коментира Петков.
По думите му за българския избирател става все по-трудно да решава за кого да гласува и вината е изцяло на политиците, които изпращат неадекватни послания.
Около 70 процента от гласувалите за коалицията „Алианц за права и свободи“ са етнически вот, а за „ДПС – Ново начало“ този процент е около 50. Партията с водач Делян Пеевски взима освен ромски и гласове от младите хора и от други групи, поясни социологът. „Тази партия, която се сформира в момента ще бъде интересна дали ще продължи с такъв профил да набира гласоподаватели“, коментира още той. Относно спекулациите за контролиран вот, Петков подчерта, че това е в „сферата на репресивните органи и нека те да доказват дали има купен вот, от коя или от кои партии“.
Той изрази надежда политиците в новия парламент „да узреят за разговор помежду си“ и да заработя заедно, въпреки че не се харесват, за реформите, които трябва да се случат.
„Нека политиците да снемат част от егото си, да решат кое могат да свършат заедно, да не са двадесет-тридесет точки или програма, поне едни десет точки важни, базисни за държавата, да подпишат споразумение, че ще ги направят и да ги направят реално“, препоръча социологът.
Малките партии и новите, които влизат в парламента не трябва да са кресливи, а да намират начин за диалог с големите, да бъдат партньор, е мнението на Петков. Отговорността за съставяне на правителство сега отново е на ГЕРБ и те трябва да положат всички усилия за това. „Да се надяваме, че ще присъстваме на професионални разговори по същество и по приоритети, а не пак кой как е облечен, кой е добър, кой е лош и да излезем от това черно-бяло“, изрази надежда социологът Петко Петков.
Как топрепортерът на БНТ Иво Никодимов видя изборите в Кърджали, какво е бъдещето на двете крила на ДПС, ще става ли още по-интересно противоборството между тях и предреши ли асфалта изборния резултат в областния град? Разговорът е на Радка Петкова. "Каква е съдбата на двете фракции, свързани с ДПС тук, и в национален план, как мислите?"..
Осем политически сили - партии и коалиции, влизат в новия български парламент при 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК. Това са ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, Възраждане, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, Алианс за права и свободи, Има такъв народ и МЕЧ. Величие с 3.999 % от гласовете на избирателите остава извън..
Изненадата на отминалите избори беше превеса, който постигна формацията около Делян Пеевски пред тази, водена от Ахмед Доган. Партиите в новия парламент задължително трябва да се разберат и да направят някакво правителство. Не е нужно даже да е много дългосрочно, но да надмогнат партийните си интереси и да действат държавнически. Така би могло..
Мит е, че българските граждани са спечелени от политиците въз основа на идеи, убеждения и ценности. От много дълги години предизборна кампания на практика липсва. Много от гласоподавателите са избрали за кого да дадат вота си буквално пред урните. Това каза в ефира на Радио Кърджали политическият наблюдател и анализатор Слави Василев. Не..
„Това е феномен, който трябва да бъде изследван, да не би тази висока избирателна активност да се окаже, че се дължи на контролиран и купен вот“. Това изтъкна з а резултатите от поредните избори, общественика и журналист Александър Симов. Той заяви, че социолозите не трябва да се слушат за някои неща. По думите му, когато съдбата на..
" Говорих със сериозни хора по телефона, от ДПС Доган, и напуснали активисти. Тяхната хипотеза, с която съм склонен да се съглася, е че п артийният елит отгледан от Ахмед Доган, дори ветераните, които знаят как да се съпротивляват и как да правят политика, последните 20 години се занимаваше със собственото си забогатяване и..
Ако изключим ДПС, нямаше изненада. Цялата изненада и огромният интерес, който се очакваше - какво ще се случи с разцеплението на ДПС. Цялата интрига за тези избори беше заключена точно в това какво предстои в близкото бъдеще за ДПС. Бог да пази България. Това коментира за Радио Кърджали общественикът д-р Фикри Гюлестан. Според..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478