Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Асен Меджидиев: Навсякъде в Западна Европа има дефицит на детски специалисти


Мащабна кампания в помощ на педиатрите от Златоград и в която бяха прегледани стотици деца проведоха лекари от София в местната многопрофилна болница "Проф. д-р Асен Шопов".  Детски специалисти от профилите кардиолог, неврохирург,  хирург, офталмолог, УНГ, ортопед-травматолог, съдов хирург, уролог, дерматолог, специалист по вътрешни болести и по образна диагностика, както и невролог преглеждаха малките пациенти, за да установят, дали има заболявания които са в ранен стадий. Така личните лекари могат да бъдат консултирани как да реагират, а и как да проследяват състоянието на най-малките, а тези, които се нуждаят от по-специални грижи, да бъдат насочени към подходящото лечение. Кампанията е по-известна като "Детско здраве-Пирогов" и в рамките й вече са прегледани над 27 000 деца в страната. Към нея освен "Пирогов" се присъединява и Столичната лекарска колегия, благодарение на нейния председател и създател на кампанията д-р Асен Меджидиев. Кметът Мирослав Янчев с благодарност за инициативата и за нуждата от специализирана медицинска помощ в малките населени места:
"Имаме общопрактикуващи лекари, имаме и отделение, което е специализирано в детско, но не могат да бъдат обхванати всички тези специалности, които ни се предоставят с помощта на Софийска лекарска колегия. И тук неслучайно казах, връзката с тях и общопрактикуващи лекари е важна, за да може наистина да се търсят адекватни решения за всяко едно дете. Много изключително качествена и ценна услуга за нашите деца в общината се предлага от тези специалисти. Благодаря на специалистите, които отделиха от времето си, за да се включат в тази напълно безплатна кампания за прегледи".

Създател на Националната инициатива "Детско здраве-Пирогов" е д-р Асен Меджидиев, началник на клиниката по УНГ в Пирогов, председател на Столична лекарска колегия и бивш служебен министър на здравеопазването. С него разговарях за важността за високоспециализираната диагностика и за значимостта на подобни събития. Д-р Меджидиев за кампанията "Детско здраве-Пирогов" и обезпечеността по места с детски лекари:
"тя /кампанията, бел.ред. / вече не е само на "Пирогов", от 3 години инициативата е на Столична лекарска колегия, съвместно с болница Пирогов, тъй като потребността е от много лекари и всеки месец посещаваме населени места в страната. Трябва да се използва целия ресурс на лекари в София, не само от "Пирогов". Затова разширихме инициативата със Столична лекарска колегия. Инициативата съществува от 2012 година и за тези 12 години, над 27 000 деца са прегледани. Над 30 населени места са посетени. Искам да обърна внимание, че тук не става въпрос за стандартна профилактика, а за високоспециализирана профилактика. И понеже чух въпроса, който зададохте на господин кмета Янчев, за това с какви специалисти разполагат, ще ви кажа....Аз съм работил в Западна Европа, специализирал съм в Германия, работил съм в Хърватска, бил съм на курсове в Швейцария, бил съм в Италия. Това не е нещо ново, което го има в малките населени места на България и в Европа. В едно малко населено място ти не можеш да искаш с такова ниво на лекари да разполага една малка болница.  Господин кметът го каза много точно - много е важно структурата така да е организирана, че да се окаже спешната и първата помощ. Тези хора да имат достатъчната компетентност, така че да насочват на подходящото място този пациент за високотехнологични изследвания, за високоспециализирани изследвания, за оперативна дейност и много други. И точно в тази сфера тази програма Детско здраве съдейства...."

Към кой профил специалисти има най-голям интерес?

"Има много разнообразна патология, интересът не е само към "Уши, нос и гърло". Аз ще кажа конкретно - при над 270 записани деца и доста незаписани, интересът е към Уши, нос гърло много сериозен, към детска урология, към детска ортопедия, към офталмологията, към кардиологията. Там са най-многото записани деца, особено във възрастта между 2 и 6-7 годишна възраст. По принцип има една характерна патология, която е много важно да бъде проследявана, алергичните ринити, увеличената назофарингеална тонзила, така наречената трета сливица, която създава доста проблеми. Имаше една тенденция преди години при най- малкия проблем сливиците на децата да се премахват.  С времето се уточниха и подходи терапевтични, с които този проблем се решава и неоперативно. И точно това е много ценно. Защото идвайки дори и сега само, примерно за "Уши, нос гърло" 100 деца съм убеден, че в следващите 6 месеца ще бъдат постигнати резултати. И те ще живеят по-добре и по-комфортно, по-малко ще боледуват и съответно по-малко ще отсъстват от детските градини и от училищата.

Детската анатомия е малко по-специфична, а лекарите с профил детски специалисти са особено дефицитни и точно затова са и много търсени. 

Д-р Меджидиев разсъждава в ролята си на специалист "Уши, нос и гърло":

"Носните ходове на дечицата са много по-тесни и второ, евстахиевата тръба е с различно разположение. За разлика от възрастните, тя е по-широка и по-хоризонтална. При възрастните секретът от евстахиевата тръба се излива в носоглътката, докато при децата се задържа и при чести хреми и при проблеми с увеличена трета сливица, този секрет се задържа в слуховата, евстахиевата тръба и те почват да правят отити, правят частични намаление на слуха, които е много важно навреме да бъдат хванати, за да не се получат усложнения".

За какво не е стигнало времето на д-р Меджидиев като служебен министър на здравеопазването и с какво се гордее:

"Аз съм горд с екипа си, че стартирахме процеса по изграждането на Детска болница и съм страшно щастлив, че процесът за детска болница в Бургас, изключително много напредна, много съм щастлив, че сложихме първата копка на новия детски комплекс в Пловдив, който вече е почти на покрив готов. Изключително съм щастлив и за една много тежка процедура със сключването на договори за медицински хеликоптери и това че получихме първия и предстои да се получат още шест. Министър Меджидиев е спестил 280 млн. лева за държавата от ваксини, които е трябвало да бъдат унищожени, без да бъдат използвани. Открити са спешни центрове в Приморско, Сърница, в Созопол. Сега е щастлив, че се е върнал при пациентите си. "Аз не съм политическо лице, нямам политическа обвързаност". 

За да подкрепи инициативата, в Златоград бе и областният управител на Бургас проф.д-р Мария Нейкова. В Бургас инициативата на столичните лекари е набрала популярност, прегледани са 1200 души. Проф. Мария Нейкова:

"Ние знаем, че съгласно основния закон Конституцията на Република България, всички български граждани, в това число и децата, имат право на достъпна и качествена здравна помощ. Именно с тези инициативи на този етап се осигурява тази достъпна и качествена здравна помощ. А защо подкрепихме тази инициатива, защото Златоград е една по-малка община. И всички ние знаем, че малките общини, малките населени места, повече от всички останали имат нужда от специализирана помощ. Аз смея да твърдя, че тази помощ и това отношение към децата е грижа и за бъдещето на България. Защо? Защото в крайна сметка от здравният статус зависи и сигурността, това какви хора ще продължат".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фолклор от Родопите оживява в Сладун – празник с песните на Кичка Савова

Само след броени дни, в малкото погранично село Сладун отново ще зазвучат народните песни, увековечени от обичаната народна певица Кичка Савова. На 26 и 27 април ще се проведе XIV издание на Международния фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“, който ще събере участници от цяла България и от съседна Турция. „Ето, пролет е и фестивалът отново се..

публикувано на 19.04.25 в 14:30

Политологът проф. Евгений Дайнов: ДПС-ДПС не може да преминава през кризи

Вторият вот  на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..

публикувано на 17.04.25 в 13:31

Звук от Балканите: Хор „Ваня Монева“ с два триумфални концерта в Атина

На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..

публикувано на 17.04.25 в 12:11

Ресми Мурад: Няма смисъл да бъдем смокиновия лист на това правителство

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие.  Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Свещеноиконом Николай Величков

Не се поздравявайте с честит празник на Разпети петък, това е най-тъжният ден

Започна Страстната седмица, която приключва с „празника на празниците“, както го наричат светите отци. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..

публикувано на 15.04.25 в 00:58
Един от живописните мостове над Лоара в град Блоа

Франция, мон амур! Еп.49

В епизод 49 на рубриката „Франция, мон амур!“ с водещ Нурай Садулов ще разкажем за интересни градчета в департамента Лоар и Шер, с което ще сложим край на поредицата от епизоди, посветени на Долината на Лоара. Ще чуете кой град освен Блоа е удостоен с етикета „град на изкуството и историята“ от Министерството на културата на Франция. Ще..

публикувано на 13.04.25 в 17:52

Росица Генчева: Без роса не може да има и цветя

Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..

публикувано на 13.04.25 в 17:39