Природата днес тържествува и тя празнува Вход Господен в Йерусалим, тревата зеленее, цветята са разцъфнали, а по полетата в малките населени места блеят агънца. Цветница е един от най-вълнуващите празници на село, изпълнен с множество песни, богати обредни традиции и радост. Росица Генчева си спомня как е събирала върбови клонки и е плела венчета на този ден. Как кулинарката възприема името си, какво си спомня от миналото, връща ли се и сега на село, нека да чуем: "Благодаря, че се сетихте за мен на този хубав пролетен празник. Празник! Само хубави неща помня /от село, бел. ред./. Разцъфнали цветя, най-вече лалета, зюмбюли, лулички им викахме...нямам думи, тази зелена...стада...агънца винаги е имало. Пролетен празник, празник на много хора, празник на цветята! "
"На църква се ходи, пък се донасят от тези върбови клонки, слагаме си на вратите".
"Хубав пролетен празник, изпълнен с множество песни, танци, народна музика, наречен още Връбница. Събирала съм върбови клонки, живеехме около река и много върби имаше. И сме плели венчета, и сме ги слагали, и така сме лазарували". Както на Гергьовден, така и на Цветница, се е ядяло печено агнешко.
Започна Страстната седмица, която приключва с „празника над празниците“, както го наричат отците. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..
Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено. Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..
Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия. Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След..
Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..
Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди". Голяма част от..
Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..
В епизод 48 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя, след дълга обиколка из долината на Лоара, последния департамент в регион Център Вал дьо Лоар, а именно Лоар е Шер. Ще чуете: Откъде идва името на департамента? Коя песен допринася за известността на департамента във Франция? Кои са..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478