От началото на годината до края на месец ноември на територията на област Кърджали са регистрирани 416 пожара, като 103 от тях са с нанесени преки материални загуби. Загиналите са двама, а пострадалите са осем души, повече отколкото за същия период на миналата година, когато загиналият е един, а пострадалите – двама. Пожарите са главно в бита. Водеща причина за възникването им е небрежност при боравене с открит огън. Другите чести причини са късо съединение и неправилно ползване на отоплителни уреди. Това съобщи за Радио Кърджали директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Кърджали комисар Сергей Заимов.
Не са малко и материалните щети при тези над 400 пожара. „Над 3000 кв. м е изгорялата покривна конструкция, 102 дка изгоряла гора, 50 дка посеви, над 19 т фураж, сгради 200 кв. м, 16 леки автомобила са изгорели и повече от 130 единици мебели – бяла и черна техника и опожарени площи сухи треви и храсти – повече от 3000 дка“, допълни данните комисар Заимов.
Заради небрежност при боравене с открит огън са лумнали 266 от пожарите, т.е. малко над 64 процента от общия брой през отминаващата година. На второ място – 66 от нежеланите огнени стихии са лумнали по причина късо съединение. Най-малко – 40, са пожарите заради неправилно боравене с отоплителни уреди.
С най-голяма добавена стойност по превенция на възникване на пожари е работата с децата, категоричен беше комисар Заимов.
На децата трябва да се обяснява непрекъснато, че
· Огънят не е детска игра.
· Ако видят други деца да играят с огън, трябва незабавно да съобщят на възрастен.
· Да играят далеч от източници на запалване.
· Да не оставят близо до печки или котлони играчки, хартия и горими предмети.
· Игри с кибрит, запалки или пиротехника могат да причинят сериозни инциденти.
· Електрическите уреди, като котлони и ютии, са опасни за малки деца.
При пожар:
· Детето трябва да остане спокойно и да се обади на 112, като съобщи адреса, името си и какво гори.
· Да знае безопасни места за изчакване на помощ – например банята под душа.
· Ако може да излезе, да премине през предварително обсъдения път за евакуация, поставяйки мокра кърпа на носа и устата.
· Веднъж напуснало сградата, в никакъв случай да не се връща обратно.
Комисар Сергей Заимов припомни най-важните правила, които се отнасят и за възрастните за превенция на пожари, още повече в предстоящите празници, свързани с използването на пиротехнически средства.
„Нека знаем, че в нощта срещу Коледа средногодишно поне 20 български семейства остават без дом“, припомни тъжната статистика той.
Някои от по-важните правила са:
· Да не се използват неизправни отоплителни и нагревателни уреди.
· Особено да се внимава при работа с газовите уреди.
· Уредите да се експлоатират съгласно указанията на производителя.
· Да не се претоварва електрическата инсталация с включването на голям брой мощности.
· Да не се използват голям брой удължители, разклонители и др. под.
· В никакъв случай да не се оставят без надзор включени електроуреди, независимо с каква цел са.
· В близост да не се оставят горими предмети.
"При посещение по празниците на помещения за масово пребиваване на хора, предварително да се запознаем с плана за евакуация. Най-често тези планове са поставени на стълбищата, във фоайетата, при входовете. В тях ще намерим нашето местоположение, както и пътищата за евакуация и изходите, които можем да използваме при някаква ситуация“, припомни главният кърджалийски пожарникар.
Елхите, тъй като са лесно запалими, задължително трябва да са поставени на безопасно място в дома, далече от горими материали и електро и отоплителни уреди. Да не се поставят запалени свещи наблизо и на самото Коледно дърво. Да не се оставят без наблюдение светещите украси, тъй като те са потенциален, и то висок, риск за пожар.
"При закупуване на пиротехнически изделия да се убедим, че са стандартни, а не нечия ръчна изработка. Задължително трябва да са маркирани със знак за съответствие на продукти от Европейския съюз дори и да са внесени от трети страни. Ако информацията за изделието е непълна, неясна или липсва такава на български език не трябва да купуваме това изделие. Не трябва да се използват в затворени пространства. Да не се насочват при използването срещу хора, сгради или горими материали. Да се отдели време за внимателно изчитане на указанията за употреба, защото това може да спаси човешки живот и да предотврати пожар", категоричен беше регионалният директор на Пожарната.
„Ако все пак възникне пожара да запазим самообладание, да знаем, че разполагаме с максимум 2 минути да напуснем горящата сграда. Не следва да използваме прозорци и балкони за тази цел, нито водосточни тръби, нито асансьори. Ако преминаваме през задимени помещения, трябва да се движим ниско по пода и по възможност да защитим дихателните си пътища с мокра тъкан. Напуснем ли сградата, не трябва да се връщаме по никакъв повод. При пристигане на екипите на Пожарната, ако има застрашени хора или наличие на материали или уреди, които биха предизвикали рязко развитие на пожара или пък взрив, трябва да съобщим на органите на Пожарната. Ако не можем да се евакуираме по някаква причина, трябва да отидем в най-отдалеченото от пожара помещение – това най-често са баните, да уплътним след себе си с всичко възможно и да останем там до пристигането на спасителите. При първата възможност трябва да се обадим за пожара на телефон 112“, припомни комисар Сергей Заимов най-важните, животоспасяващи правила при попадане в пожар.
Повече подробности можете да чуете в интервюто в прикачения звуков файл.
От 1 април цените на тол таксите са увеличени. Поскъпването е с 10 процента. Само след няколко месеца, през септември, предстои още едно повишение с нови 10 на сто. Според управляващите скокът в цените е необходим, за да се увеличат постъпленията в бюджета, което пък да осигури средства за рехабилитация и поддръжка на републиканската пътна..
Туристически информационен център - Кърджали, съвместно с младежите - доброволци към областната структура на Българския червен кръст, организират на 5 април еко - акция - „Искам да ми е чисто“. Инициативата включвапочистване на беседките и местата за отдих по пътя за село Безводно, каза за Радио Кърджали ръководителят на..
На 1 април, в Кърджали отбелязваме Международният ден на птиците с инициатива, включваща изложба на рисунки на деца и младежи от 7 до 17 години. Откриването ще бъде в 17:30 часа в Арт галерия „Кръг“, а изложбата ще може да се посещава до 20 април. Това съобщи Галина Димова, уредник и куратор в галерията и допълни, че над 120 са рисунките на децата...
Гръцките власти предупреждават за три дни лошо време и наводнени на пътища. Гражданска защита предупреждава за три дни екстремно време. Силна градушка валя в Козани и Верия. Напълно са унищожени земеделските ферми в района. Силни дъждове засегнаха цялата страна. Полицията призовава за внимателно шофиране и при възможност - да не се пътува. Островите..
Най- малкото и защитено училище в община Смолян – това в село Арда има STEM-кабинет. Едва 8 ученици от 8 населени места се обучават в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, а учителите са шестима. STEM-кабинетът е изграден след спечелен от училището проект за 60 хиляди лева от НПВУ. По него са доставени два работа, 3D принтер, 3D очила. По различни проекти..
От 31 март в Регионалните здравни инспекции в страната, включително и в РЗИ – Кърджали, е създадена организация за поставяне на ваксина срещу някои групи бактерии, причиняващи менингит. Ваксината е препоръчителна и може да бъде поставена след закупуване от желаещите възрастни или родители на деца.Ваксината се поставя след като бъде закупена от..
Общо 31 човека са се прегледали в пневмо-фтизиатричното отделение на кърджалийската болница в рамките на обявената Седмица на отворените врати за профилактика на туберкулозата, която се проведе от 24 до 28 март. Това каза началникът на отделението д-р Диана Вълчева. Преминалите прегледи са били с оплаквания. На двама от пациентите са..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478