Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина, по който се отглеждат днес децата. Чисто психологически принципите на позитивното възпитание навлязоха много силно в нашето общество, споделят се от много млади родители. Според мен обаче има голямо неразбиране в това колко позитивен да бъдеш като родител. И аз мисля, че младите родители бъркат и смятат, че, разбира се, не обичам обобщенията, но да си строг не е лошо, да имаш изисквания не е лошо“, посочи психологът.
Според нея децата трябва да имат редовни задължения у дома, за да се научат на отговорност. „Цялостното ми впечатление от днешното време и от начина, по който растат децата е, че ние, като общество, сме ги оставили без жалони по пътя. Няма ги жалоните – докъде можеш да си позволяваш неща, кое е приемливо да правиш или да не правиш … Ние всички, възрастните, сме отговорни за това нещо“, подчерта Запартова.
Има положителна промяна в училищата, откакто в тях работят психолози, е категоричното ѝ мнение. Доверието към тези специалисти се засилва и те все повече са търсени от децата.
„Мисля, че нашите деца не са апатични. Мисля, че се вълнуват, обсъждат, имат мнение. Искат да го отстояват, искат да бъдат чути, което е едно от най-хубавите неща, които виждам напоследък“, оптимистична е Галина Запартова.
Повече подробности чуйте в прикачения звуков файл.
В деня на шегата с писателя хуморист Христо Станчев търсим отговори на въпросите смешен ли е животът днес и къде да търсим веселото и забавното в забързаното всекидневие. "Първи април е празник на душата, на творческото вдъхновение, на жизнено необходимите корекции в живота. Големите неща в България се коригират в житейски план чрез..
Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..
Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..
Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..
Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..
Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478