Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова


Здравейте, в този благодатен и красив есенен, и малко сънен ден от мен, Радка Петкова и развлекателното предаване "Вкусен следобед". Пригответе се за среща с любимото предаване -  два часа хубава музика и приятни преживявания с любимия епизод от неделя, 15 декември. В първата част на предаването, ще научим как бабите ни са свещенодействали, отдавайки се на бавно готвене, месене и правене на вечеря като жест на любов. За този своеобразен ритуал и за арменското ястие мантъ, разказва д-р Ахавни Кеворкян от Пловдив. Но преди това си говорим сладко-сладко с детския фентъзи автор за втория салон на детската книга във Флоренция и за една от последните й книги, възкресили тракийски митове - "Злато от Загрей" с илюстрации на Петър Станимиров. След това Галина Кючукова ни среща с талантливия малък гайдар - четвъртокласникът Николай Стоянов. Във втората част на предаването свещеноиконом Николай Величков говори за смисъла на поста като лекарство срещу греха, но и като грижа за ближния, за нашите деца, които иначе се хранят нездравословно с бърза храна и енергийни напитки. Днес в православния храм се състоя кулинарно изложение на 100 постни ястия, за популяризирането на поста. След това хореографът, почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов, ще ни разкаже за балетната постановка на операта в Бургас "Спящата красавица", за любовта си към това изкуство и за това какво иска да ни каже с този приказен сюжет. 

А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". 
Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg
Желая Ви приятно слушане!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Родопският певец Фидан Меров с нова авторска песен

Младият родопски изпълнител и солист на Фолклорен ансамбъл „Родопа“ – Смолян, Фидан Меров, представи своята нова авторска песен „Тодор си конче йездеше“. Това е поредната му творба, вдъхновена от красотата на Родопите и живата традиция на родопската песен. „Това е новата ми авторска песен, която направих преди около година и половина, но сега дойде..

публикувано на 27.09.25 в 16:55

15 фолклорни групи се включиха в онлайн предизвикателството „Да запеем заедно“ на Дарина Славчева Славова

Тракийската певица и преподавател Дарина Славчева Славова продължава своята мисия да съхранява и популяризира българската народна песен. Само преди месец тя отправи поредното си онлайн предизвикателство „Да запеем заедно“, което този път беше насочено към певческите фолклорни групи в страната. „В предизвикателството се включиха 15 групи от различни..

публикувано на 27.09.25 в 16:10

Кръстникът на „Мистериите на Хухла“ за пътя от импровизацията до традицията

През почивните дни ивайловградското село Хухла отново стана сцена на фестивала „Мистериите на Хухла“, който се проведе за 27-и път. Двигател на инициативата е писателят и журналист Иван Бунков – родом от селото, а кръстник на фестивала е неговият приятел Пламен Димитров от издателство „Пламар“. „Случайно станах кръстник на фестивала, но Хухла ми е..

публикувано на 24.09.25 в 15:02
Четири поколения наследници се събраха на панихидата за отец Георги Стоянов

Когато си потомък на герой е важно, заставайки до гроба му да не се срамуваш и да си добър човек

Понякога един човек остава в историята на семейството не просто като роднина, а като институция. Такъв беше дядо поп Георги – не като личност от плът и кръв, а като символ. „То се говори за него с няккав признателност, с много уважение, с голяма почит“, като памет, вкоренена дълбоко в поколенията. Така започва „пътуването в спомените си“..

публикувано на 23.09.25 в 17:52

Балкански студентски пленер в Момчилград в памет на арх. Станислав Луков

От 22 до 28 септември в град Момчилград ще се проведе Петият Балкански студентски архитектурен пленер в памет на арх. Станислав Луков, който е вдъхновител на събитието. Инициативата ще се състои за първи път в България, като 12 студенти ще предлагат архитектурни идеи за Тракийското светилище в село Татул - национален паметник на културата с..

публикувано на 22.09.25 в 13:31

Откупени са повечето дървени произведения в помощ на недоносените бебета в Смолян

За ден и половина 6 780  лева събра изложбата на Руско Кюлханов, който подреди свои дървени произведения на изкуството в НЧ "Светлина 1925" в Момчиловци. Поне 70 % от артикулите са изкупени, каза за радио Кърджали авторът. Парите са събрани от откупки и дарения, а средствата са за  Неонатологията към многопрофилната болница в Смолян...

публикувано на 22.09.25 в 13:01

Красимир Премянов: Паметта за избитите тракийски жени и деца е урок за бъдещето на България

Традиционният Национален тракийски женски събор-поклонение в памет на 42 жени и деца от село Манастир, убити след гоненията през 1913 година, се проведе в крумовградското село Аврен в събота. Събитието, което съчетава възпоменание и празник, събира потомци на тракийски българи от цялата страна. Организатори са Съюзът на тракийските..

публикувано на 20.09.25 в 22:21