Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весела Фламбурари написа детско фентъзи, основано на мита за Дионис


Наскоро фентъзи авторката Весела Фламбурари се върна от салона на детската книга във Флоренция. И още куп хубави новини - тя издаде книга съвместно с илюстратора от "Дъга" Петър Станимиров - "Злато от Загрей". Има сакрални места в България, в които са открити прекрасни древнотракийски артефакти. Тайнственото присъствие на тези места ме запали да напиша фентъзи роман, който да е създаден върху древнотракийски мит - мита за Загрей (познат от гръцката митология като Дионисос), казва авторката. 
Главните герои от романа са трима: Меда, Панчо и Бримо. Те са призовани да оправят нарушения баланс между световете.
Освен за приятелството, любовта, отговорността към другите, смисъла на живота и в съответствие с вярата на древните траки - в безсмъртието, в романа е засегната и една тема, която често е табу за детско-юношеските романи, а именно за смъртта.
Но най-вече в романа се разглежда желанието за творческо безсмъртие. Ако го искаш, трябва да воюваш за него във всеки нов ден. Уникалното за всеки човешки живот творчество може да има най-различни проявления и всеки трябва да намери своето, ако иска да остави поне мъничка следа след себе си. Разговорът е на Радка Петкова:
Ето какво каза Весела за книгата си "Злато от Загрей":

"Разбира се, книгата е на издателство "Кибеа" и като илюстратор е художникът, големият маестро Петър Станимиров, което беше чест за мен, че нарисува книгата. ....това е детско фентъзи. Книгата е изградена върху един мит. Това е метод за Бог загрей  - един бог, който е на древните траки, които са живеели по нашите български земи. Книгата е за малко по-големи деца, може би от 12 до към 14-годишна възраст може и от 10, да речем, от 10 до 14-годишна възраст. Книгата е много динамична, не е голяма, с много картинки е, и е действително едно шеметно приключение на 3 деца, които от едно село, което се казва Горен загрей в Родопите влизат във Долен загрей. Тоест, така се пренасят в древна Тракия, и разбира се, спасяват света, защото децата винаги спасяват света, те са нашите спасители".

Кои са митичните герои бугери и папугерчета?

".....когато едното от децата е по-наясно с това какво става, това е момиче, което е възпитано от два вятъра - от западния и северния вятър, които в книгата са добри, а южният и източният са лоши. Това е момиче със своето братче, което е тригодишно, много мъничко, и  са възпитани от два  вятъра и момичето, което е 12 годишно, знае горе-долу какво става и защо става.... Главният герой, най-вече, обаче е едно софийско момче, което се казва Панчо и което въобще нищо не му е ясно. И когато отиват в долната земя, в Долен Загрей и става въпрос точно за гугери и папугерчета, той казва: "Аааа кукери и бабугерчета". И тогава Меда, момичето му казва "Бързо да забравиш всичко, което си учил в училище, или каквото си чул нали, за старите тракийски вярвания. Няма никакви, кукерите всъщност са гугери, а пък бугерите са папугерчета. Принципно, това е моето пречупване на митологията на древните траки и нищо чудно нещата през хилядите години да са се попроменили като изказ, така че до нас да са стигнали кукери и бабугери. Но тъй като не исках нещата да са абсолютно едно към едно с кукерите и бугериге. Това са едни мои същества, които аз съм измислила - гугерите и папугерчетата, но са тръгнали, нали,  от кукерите и бабугерите. И изобщо цялата митология тракийска е пречупена през моето виждане, но пак повтарям, това е един тракийски, действително много стар мит, върху който е стъпила книгата и смея да твърдя, че книгата се движи по този мит".

"Това е митът за бог Загрей", допълни Фламбурари. Това е богът и на слънцето, и на мъртвите.

В момента Весела работи над друг роман. Детско фентъзи за една близка наша епоха, в която две момичета се връщат назад във времето. Самият сюжет е тайна, засега, докато се разгърне.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Момент от състезанието пред погледа на техническия съдия Супита Шенкова

Бариста шампионатът в Кърджали показа, че кафето е страст, изкуство и любов

Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща.  В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..

публикувано на 01.04.25 в 16:34

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на паметника на д-р Страшимир Дочков

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...

публикувано на 01.04.25 в 11:04

Вкусен следобед - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..

публикувано на 30.03.25 в 18:19

Рамазан Байрам – традиции и празничен дух в село Глухар

Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..

публикувано на 29.03.25 в 15:30

Танцов състав „Орфей“ - Кърджали ще мери сили в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор“

Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...

публикувано на 29.03.25 в 14:50

Танцов клуб "Ахридос" за пети път на фестивала "Пролетно хоро"

Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..

публикувано на 29.03.25 в 14:30

Общ бинарен урок по български език и математика

Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..

публикувано на 28.03.25 в 17:18