По-малко като брой и като видове водолюбиви птици зимуват тази година във водоемите на Източните Родопи, сочат наблюденията от проведеното този уикенд среднозимно преброяване. Отново най-масово е присъствието на зеленоглавите патици, а Водното огледало и Чапловата колония в Кърджали са дом на най-много птици. Това сочат първите предварителни резултати, съобщи за Радио Кърджали Христо Христов, експерт по биоразнообразие във Фондация "По-диви Родопи" и доброволец в преброяването.
Регистрирани са 4514 броя водолюбиви птици от 27 вида. За сравнение миналата година по време на преброяването са били регистрира 5654 броя водолюбиви птици от 31 вида.
То се провежда в над 200 влажни зони в страната. Инициативата е международна, провежда се за 49-ми път. Извършва се винаги по едно и също време в над 100 страни по света. В България тя се осъществява от Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по околна среда. В кампанията се включват и Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), Българската академия на науките, природозащитни граждански организации и доброволци по места.
Големите язовири по поречието на Арда - "Кърджали", "Студен кладенец", "Ивайловград", както и язовирите "Боровица" и "Тракиец" и няколко по-малки водоеми около Ловното стопанство в Нановица, както и Водното огледало в Кърджали са местата в Източните Родопи, които са включени в традиционното среднозимно преброяване на водоплаващите птици.
И тази година най-многобройни се оказаха зеленоглавите патици - 1716 птици, голяма е и бройката на видове като фиш – 587 и жълтокрака чайка - 545. За поредна година най-много птици са преброени в язовир Студен кладенец при устието на река Върбица. Там вече традиционно могат да се наблюдават и къдроглави пеликани.
Освен зеленоглава патица и тази година доброволците отбелязаха присъствие на зимно бърне, ледеби, къдроглави пеликани, както и кафявоглава потапница, която намалява с бързи темпове в световен мащаб, а Източните Родопи са единственото място в България, където се среща.
Това, че тази зима не са забелязани атрактивни видове, като срещаните през годините розово фламинго, голям нирец, воден кос и други, не означава, че ги няма, коментира Христо Христов. Той обясни, че заради снеготопенето нивото на язовирите се е вдигнало и израсналите върбалаци по крайбрежието са идеално място птиците да се крият и да не се виждат.
Според него една от причините за по-малкото видове и бройки птици тази година е топлата зима на север от Стара планина.
"За съжаление за поредна година с нарастващо притеснение регистрираме и увеличаване на отпадъците около водните басейни, което е изключително притеснително, но се надяваме през следващите години ситуацията да се промени и да опазваме природата, която е дом на много и красиви животни в Източните Родопи“, коментира Десислава Костадинова, експерт Биоразнообразие към фондацията и участник в преброяването, съобщиха от Фондация "По-диви Родопи".
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..
За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч. "Това..
От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..
Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..
Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478