Тази сутрин остра и задушлива миризма притесни жителите на Кърджали. Лошата миризма беше усетена в централната част на града, както и в районите на Източната промишлена зона. Сигнали за инцидента постъпиха както в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Хасково, така и в медията ни.
Директорът на РИОСВ – Хасково, г-жа Мариана Вълчева, разясни в ефира на Радио Кърджали, че сигналите са започнали да постъпват около 10:00 ч. чрез телефон 112. Експерти от инспекцията веднага са посетили засегнатите райони.
"Установихме, че миризмата е особено интензивна в районите на източната промишлена зона, където вятърът – макар и слаб – допринесе за задържането ѝ в атмосферата. Проверихме производствената площадка на дружеството „Хармони 2012“, за което имахме съмнения, че е източникът на миризмата. На място потвърдихме, че в помещението, където се смесват суровини, миризмата е най-силна," обясни Вълчева.
Според РИОСВ, неприятната миризма се дължи на процеси по смесване на суровини в производствената база на „Хармони 2012“. На дружеството е дадено предписание в срок от две седмици да изготви мерки за предотвратяване на разпространението на миризми извън границите на площадката.
На въпрос какво точно е веществото, което предизвиква задушливата миризма, Вълчева посочи, че в страната липсва инструментариум за точен анализ. „Установяването на миризми се извършва органолептично, тоест чрез обонянието на експертите", уточни тя.
Качеството на атмосферния въздух в града, измерено от автоматичната станция в квартал „Студен кладенец“, показва, че всички следени показатели са в норма. „Не мога да кажа дали миризмите представляват здравословен риск, тъй като тяхното появяване е епизодично, а точният състав остава неизвестен,“ добави Вълчева.
РИОСВ ще продължи проверките, а при неизпълнение на предписанията ще бъдат наложени санкции, които могат да достигнат до 500 000 лв.
Очакваме следващите стъпки и резултатите от мерките, които дружеството трябва да предложи, за да се избегнат подобни ситуации в бъдеще.
Чуйте още подробности в звуковия файл.Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..
Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..
Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..
В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...
Стефан Йорданов, ръководител на оркестър "Роял Бенд" от Благоевград каза, че 2025 година започва силно за оркестъра с нови записи и проекти, сред които изпъкват две песни с участието на Яница Герова и Кирил Давидов. "Тези две песни са различни от обичайното звучене на оркестъра, тъй като включват зурна – инструмент, типичен за този вид музика...
На 1 февруари, събота, граждани на Кърджали ще се съберат да обсъдят проблема с острата миризма в областния град. Срещата е планирана за 11:00 часа в парк "Простор", като във Фейсбук е създадено събитие със заглавие "Стига са ни тровили! Стоп на отровния въздух в Кърджали!". Припомням,че РИОСВ Хасково установи източникът на острата миризма, а..
Топли ще бъдат първите дни на месец февруари. Съществената промяна се очаква след тях на 3 и 4 февруари. Тя ще се изрази най-вече с бързо и чувствително понижение на температурите. Това каза в ефира на Радио Кърджали синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология Мариана Попова. "Студено ще бъде през първата половина на месеца,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478