- Здравей, Боби, ти имаш дъщеричка, както и син, били са на 7 години. Какви са децата на тази възраст, по-любопитни ли са, учили им се... ходи ли им се на училище?
- ....всички знаем изразът, че първите 7 са много важни, защото тогава се полагат основите за светогледа на детето, за възпитанието му, за представите му за външния свят, за старото негово аз.
- На възпитанието.
- Да, когато едно дете навърши 7, те предполага се, че този период вече трябва да е към своя край, но пък самите седем години са много важни и от друга гледна точка, защото са един преход към вече друга роля на детето в семейството, в обществото... Това е възрастта, когато постъпва в клас, променя се неговия статут, така да се каже. Примерно в детската градина, може би, то е най-голямото, но пък в училище се превръща в най-малкото, най-малък представител, който нищо не знае, не умее. Променят се и отношенията с родителите. Акцентът вече се премества и върху учебната дейност....
- Ставането рано...
- Това също, нали... условията на живот, с дневен режим.
Училището вече е едно ново пространство, което трябва да проучва, да свиква с други взаимоотношения
- ...да се адаптира, да се учи на дисциплина нали, да не се върти много, в клас да не шуми, да следи учителката.
- Да, това е едно много голямо предизвикателство, за всяко дете.
- Да всички сме виждали, в първия учебен ден какви са картинките в училищния двор - едни търкат очета, други се прозяват, трети гледат, някак си плахо, и надничат... Пък други си гледат в обувките, нещо се въртят...
- Да. Много колеги са ми споделяли, как първолачета са ги наричали, "мамо", "бабо"...
- ... и като малки патета после в класната стая и пак има такива, едни как любопитно гледат, други пък страхливо, трети плачат...кой знае защо, много интересни картинки
- Да, това е фаза, вече от предучилищна възраст минават в начална училищна възраст.
- Тоест има си стрес, един момент на адаптация...
- Нали от познатото място в детската градина с играчките, със следобедното спане, сега вече тук нещата се променят, други взаимоотношения. Изисква се от него да е дисциплинирано, да седи, да отговаря само когато го пипат.... Изобщо сложна ситуация!
- Нови авторитети в живота му, учителката, другите деца.
- Така че ще чакаме нови, нови, нови идеи, нови форми на изява, няма да ти е лесно!
Това са седем метафори, в които той описва себе си, за да могат да го осмислят неговите ученици и последователи. В господнята молитва също има седем неща, които Христос ни съветва да споменаваме, когато се молим. Така, че цифрата 7 си е много знакова. И, може би и в предаването също ще се отрази като опит, което сте натрупали досега, и на хоризонт, който да покорявате".
А ето и стихотворението ЖИВКО СЪНЛИВКО, включено в помагало за 2 клас:
Сънливко
Ех, че е сънливко
ученикът Живко!
Вечер късно ляга
този симпатяга,
ала сутрин рано
трудно е да стане.
Будилника не чува,
сънища сънува...
- Хайде ставай, Живко,
ех,че си сънливко!...-
от вратата вика
нервно баба Мика.
Мекото одеало
стопленко е цяло –
в него спинка сгушен
Живко непослушен,
ала като кърпа
баба го издърпа...
Става Живко муден,
още не събуден
мисли, че потъва
тръгва, но се спъва...
Ох, че се удари!
После се опари,
че по грешка хвана
на водата топла крана…
Ето, под леглото
запълзя, защото
чорапчето едното
няма го горкото.
Сетне бавно стана,
дрехите подхвана –
въртя ги многократно,
облече ги обратно –
сините му дънки
са със ръб навънка,
блузката не става –
пъхнал се в ръкава,
мисли, че в яката
мушка си главата...
Времето минава,
той се размотава.
Търси си сега
обувката една…
Ех, че е сънливко
пустият му Живко
Сутрин трудно става,
после закъснява
и пристига в клас
чак за трети час...
Смешен ли е според тебе Живко?
Не бъди и ти сънливко!
12,10,2010
След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..
Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..
На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..
В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478