- Здравей, Боби, ти имаш дъщеричка, както и син, били са на 7 години. Какви са децата на тази възраст, по-любопитни ли са, учили им се... ходи ли им се на училище?
- ....всички знаем изразът, че първите 7 са много важни, защото тогава се полагат основите за светогледа на детето, за възпитанието му, за представите му за външния свят, за старото негово аз.
- На възпитанието.
- Да, когато едно дете навърши 7, те предполага се, че този период вече трябва да е към своя край, но пък самите седем години са много важни и от друга гледна точка, защото са един преход към вече друга роля на детето в семейството, в обществото... Това е възрастта, когато постъпва в клас, променя се неговия статут, така да се каже. Примерно в детската градина, може би, то е най-голямото, но пък в училище се превръща в най-малкото, най-малък представител, който нищо не знае, не умее. Променят се и отношенията с родителите. Акцентът вече се премества и върху учебната дейност....
- Ставането рано...
- Това също, нали... условията на живот, с дневен режим.
Училището вече е едно ново пространство, което трябва да проучва, да свиква с други взаимоотношения
- ...да се адаптира, да се учи на дисциплина нали, да не се върти много, в клас да не шуми, да следи учителката.
- Да, това е едно много голямо предизвикателство, за всяко дете.
- Да всички сме виждали, в първия учебен ден какви са картинките в училищния двор - едни търкат очета, други се прозяват, трети гледат, някак си плахо, и надничат... Пък други си гледат в обувките, нещо се въртят...
- Да. Много колеги са ми споделяли, как първолачета са ги наричали, "мамо", "бабо"...
- ... и като малки патета после в класната стая и пак има такива, едни как любопитно гледат, други пък страхливо, трети плачат...кой знае защо, много интересни картинки
- Да, това е фаза, вече от предучилищна възраст минават в начална училищна възраст.
- Тоест има си стрес, един момент на адаптация...
- Нали от познатото място в детската градина с играчките, със следобедното спане, сега вече тук нещата се променят, други взаимоотношения. Изисква се от него да е дисциплинирано, да седи, да отговаря само когато го пипат.... Изобщо сложна ситуация!
- Нови авторитети в живота му, учителката, другите деца.
- Така че ще чакаме нови, нови, нови идеи, нови форми на изява, няма да ти е лесно!
Това са седем метафори, в които той описва себе си, за да могат да го осмислят неговите ученици и последователи. В господнята молитва също има седем неща, които Христос ни съветва да споменаваме, когато се молим. Така, че цифрата 7 си е много знакова. И, може би и в предаването също ще се отрази като опит, което сте натрупали досега, и на хоризонт, който да покорявате".
А ето и стихотворението ЖИВКО СЪНЛИВКО, включено в помагало за 2 клас:
Сънливко
Ех, че е сънливко
ученикът Живко!
Вечер късно ляга
този симпатяга,
ала сутрин рано
трудно е да стане.
Будилника не чува,
сънища сънува...
- Хайде ставай, Живко,
ех,че си сънливко!...-
от вратата вика
нервно баба Мика.
Мекото одеало
стопленко е цяло –
в него спинка сгушен
Живко непослушен,
ала като кърпа
баба го издърпа...
Става Живко муден,
още не събуден
мисли, че потъва
тръгва, но се спъва...
Ох, че се удари!
После се опари,
че по грешка хвана
на водата топла крана…
Ето, под леглото
запълзя, защото
чорапчето едното
няма го горкото.
Сетне бавно стана,
дрехите подхвана –
въртя ги многократно,
облече ги обратно –
сините му дънки
са със ръб навънка,
блузката не става –
пъхнал се в ръкава,
мисли, че в яката
мушка си главата...
Времето минава,
той се размотава.
Търси си сега
обувката една…
Ех, че е сънливко
пустият му Живко
Сутрин трудно става,
после закъснява
и пристига в клас
чак за трети час...
Смешен ли е според тебе Живко?
Не бъди и ти сънливко!
12,10,2010
И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон. Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..
Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..
Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..
Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите: Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478