Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Аргирова: На седем децата се забавляват и учат едновременно


Предаването "Вкусен следобед" се слуша и зад граница. Там имаме аудитория и благодарение на нашите приятели в странство. Кулинарката Петя Аргирова овкусяваше неделите ни, с нейните любопитни и подробни рецепти, които винаги се случват. Запомнящи са интервютата за масления щолен, за заешките бутчета от Тюрингия, за това как се правят хрупкавите аспержи, за торта Гараш, в която има българска следа. Сега нека да я чуем и нея, какво ни пожелава и защо децата на седем може и да са вече четвъртокласници....:

- Здравейте, и честит рожден ден на предаването. Щастлива съм, че толкова години мога да бъдат част от него и споделям моите умения в кухнята с всички ваши слушатели.

- Благодаря, вашите рецепти са изключително точни и подробни и наистина, се случва това, което е обещано в самата рецепта. Предполагам, вие сте баба, имате и деца.

- Абсолютно....не само деца, ами имам четири внучета, за които не един път съм правила торти и други лакомства за рождените им дни.

- Как се държаха те на 7 години, какви са децата на 7, те са в първи клас...или втори.

- Ами зависи от това къде живеят, защото в България на 7 години започват 1 клас, а в Нидерландия, където са половината от внучетата ми, започват на 4 години първи клас. Значи в момента, имам внук на 7 години и той вече е четвърти клас, чете пише, смята, дели, умножава и така нататък.

- Това помага ли на децата някак си, по-бързо да израстнат. Не им ли отнема от игрите? 

- Ами аз не знам, според мен не е правилно да тръгват на 4 години. Но там системата така е направена, чували сте за Монтесори, масово училищата са Монтесори и децата учат и играят, съвместяват всичко. Те са деца. Много са ангажирани, но са деца и си играят. Различно е. Всичко е под формата на игра или когато детето желае. Например, те са в клас, и то може да каже "Аз сега искам да чета". И отива и ляга на едно дюшече и почва да чете, а другите примерно правят нещо друго. 

- Ама какво пък да се учудвам, като "Вкусен следобед", още на възраст 0-1, започна да говори пред микрофон. Значи, може!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Момент от състезанието пред погледа на техническия съдия Супита Шенкова

Бариста шампионатът в Кърджали показа, че кафето е страст, изкуство и любов

Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща.  В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..

публикувано на 01.04.25 в 16:34

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на паметника на д-р Страшимир Дочков

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...

публикувано на 01.04.25 в 11:04

Вкусен следобед - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..

публикувано на 30.03.25 в 18:19

Рамазан Байрам – традиции и празничен дух в село Глухар

Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..

публикувано на 29.03.25 в 15:30

Танцов състав „Орфей“ - Кърджали ще мери сили в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор“

Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...

публикувано на 29.03.25 в 14:50

Танцов клуб "Ахридос" за пети път на фестивала "Пролетно хоро"

Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..

публикувано на 29.03.25 в 14:30

Общ бинарен урок по български език и математика

Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..

публикувано на 28.03.25 в 17:18