“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на старото в кв. “Гледка”.
“По принцип за изграждането на летищата няма ограничения, въпросът е, че доста средства ще се хвърлят за изграждането ако е за големи товарни и пътнически самолети. Ще трябва да се изгради висока категория летище, което е почти невъзможно. За предпочитане са по-котловинни места с по-малки ветрове, по-слънчеви, за да има по-малко обработка на пиститата. Докато тук, може би, става въпрос, най-вероятно да се изгради писта за малки самолети с които ще могат да се правят туристически обиколки, да се обучават млади пилоти и т.н.”
Авиомеханикът Станислав Ковачев коментира и какви дестинации могат да се обслужват с малки самолети:
“Зависи от самолета. По-новите и модерни малки самолети имат по-голям рейндж, по-голямо полетно време, но може би в рамките на България ще могат да летят. Може би, ще се прави полет над Перперикон и на места, които са известни в Родопите. Може би, това имат предвид. Малките самолети не са чак толкова взискателни за вида на пистата, не се иска да има бетон или асфалт, тя може да е и тревна, стига да е валирана и осветена.”
Относно цените на полетите, Ковачев каза, че в момента приблизителната стойност на 25-30 минути полет с малък самолет е между 120 лв. и 160 лв.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..
Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..
Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..
“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..
Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..
Българското национално радио навърши 90 години. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. Оттогава радиото става връзката на хората с живота. Силата на радиото е да стига до хората, които живеят не само в града, но и в планината, на върха. До онези, които не познават лукса на..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково –Кърджали –село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем обикновен дизелов влак със съвременни мотриси. Оприличаването му с гъсеница никак не е случайно! С вагоните,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478