Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красота, създадена от жената, показва изложбата "С ръце и сърце" в Хасково

4
Златка Господинова на откриването на изложбата
Снимка: личен фейсбук профил

До 22 март продължава изложбата "С ръце и сърце", която е подредена във фоайето на Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково. Експозицията показва традиционни български ръкоделия, шевици и народни носии от колекциите на шест дами от Хасково. 

Част от каретата, бродериите и плетивата са изработени от участничките, а друга част са извадени от скриновете, пазени като свидна реликва от бабите им, разказа организаторката Златка Господинова. Посетителите могат да видят и традиционни женски дрехи и носии от България и света.

Експонатите са от колекциите на Мими Николова, Мария Малчанова, Радина Иванова, Десимира Тончева, Радка Делчева и Златка Господинова. Част от тях са членове на местната Камара на занаятчиите.

Изложбата е посветена на мартенските празници и на жената, която - независимо какъв цвят на кожата има и каква религия изповядва, винаги е тази, която създава топлината и уюта на дома. Това каза за Радио Кърджали организаторът Златка Господинова.

Повечето от показаните карета и ръкоделия са изработени преди около 30 до 50 години, но има такива, които са от началото на миналия ХХ век.

"Например има една възглавница, която е много, много стара - може би от началото на миналия век е. Част от носиите също са от преди стотина години, носията, с която аз бях, също може би е около 100-годишна", обясни Златка Господинова.

Шевиците показват традициите в бродирането не само в Хасковския край, но са от всички краища на българските земи. Носиите са както тракийски, така и от други етнографски области, но освен това има представени и традиционни женски дрехи от Татарстан, Уганда, Австрия.

Сред любопитните експонати е носия, която не може точно да бъде определена. "Има един експонат, който е много интересен, защото е малко спорен, защото в едно и също село има пет вида различни носии. Аз питах много хора де факто от кой район могат да го датират и откъде е по принцип, тъй като е спорно. Много е интересна, защото никой конкретно не е казал. А всички са братовчеди в това село. Аз смятам, че една хубава одринска престилка например ще й отива на носията", разказа Златка Господинова.

"Освен това, тъй като бях облякла (на откриването, бел.ред.) един сокай, така наречения килифаревски сокай, те казват - това нещо какво е? Казвам - това е още от болярско време, от Второто българско царство, така че няма как да не е българско", разказа Златка Господинова, която уточнява, че най-старите традиции при изработването на българските носии са от времето преди Възраждането. Тя дава за пример изложена дреха, която е направена по модел от стенопис на църква от 1330 г., която се намира в Сърбия. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Концерт на Белослава в Регионалния исторически музей в Кърджали

На 27 юли (неделя) от 21:00 ч. в двора на Регионалния исторически музей – Кърджали ще се състои концерт на Белослава. С него ще бъде отбелязан финала на фестивала "Дни на приятелството", организирани от Община Кърджали. Изпълнителката идва в Кърджали за втора поредна година по покана на кмета. Концертът ще се проведе пред сградата на музея, която е..

публикувано на 22.07.25 в 18:00

Представят "Пламъци на съдбата" на Перперикон

На 26 юли на Археологическия комплекс „Перперикон“ ще се състои поредното събитие от програмата на Дните на приятелството, организирани от Община Кърджали. Малко след 20:00 часа пред Културно-информационния център ще бъде представена възстановка на тракийски огнено-винен ритуал. В спектакъла „Пламъци на съдбата“ участват танцьорите от Представителния..

публикувано на 22.07.25 в 10:00

ОДК-Кърджали с две първи и едно второ място от национален конкурс

Със своите вдъхновяващи фотографии, изпъстрени с различни идеи и гледни точки над творчеството на Иван Вазов, клубът по фотография "От черно до бяло", с ръководител Антония Грозева, спечели първо място в Националния конкурс "Вазова България" в град Сопот. Първо място спечели и Елисавета Добрева от клуб "Медийно студио" , с ръководител..

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Започва Международният документален „Родопи филм фест“ в Смолян

Родопският град ще бъде домакин на над 50 филма от 25 страни. Темата тази година е „храната“ и в по-дълбокия смисъл на думата, каза Христо Бакалски, директор на фестивала. Точно затова и първото заглавие, което ще видят зрителите, е канадския филм „Алманахът на Агата“ на Амали Аткинс. Сюжетът на филма представя 90-годишна жена, която..

публикувано на 10.07.25 в 11:22

Хасково РОК 2025 стартира с младежки групи и благотворителна кауза

Фестивалът Хасково РОК 2025 започна с участие на младежки рок групи от региона. На сцената излязоха КАРАТ от Свиленград, ХАЛА от Димитровград, както и хасковските формации STATE OF MIND и RUNT. Кулминация на първата фестивална вечер беше съвместното изпълнение на HELLION STONE и DILIAN, съобщиха от пресцентъра на общината. Тази вечер се очаква на..

публикувано на 05.07.25 в 11:05
Стефан Вълдобрев

Стефан Вълдобрев ще участва в срещата на момчилградчани

Стефан Вълдобрев ще бъде гост на 16-ата международна среща на момчилградчани „Момчилград винаги в сърцето ми“ . Концертът му ще се състои на 24 юли от 20:30 часа в градския парк. Събитието е част от културната програма на традиционната среща, която събира хора с произход от Момчилград, живеещи в страната и чужбина. Във видеообръщение към..

публикувано на 05.07.25 в 10:06

Хасково събира хората с кино, музика и култура под открито небе

Хасково посреща лятото с пъстра и наситена културна програма, която събира на едно място кино, театър, музика и социални каузи. Заместник-кметът Мария Вълчева разказа пред БНР Кърджали за акцентите в календара, сред които е и първото издание на Фестивала на българското кино . „Гледайки хубаво българско кино под звездите, хората споделят емоции...

публикувано на 03.07.25 в 11:40