Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красота, създадена от жената, показва изложбата "С ръце и сърце" в Хасково

4
Златка Господинова на откриването на изложбата
Снимка: личен фейсбук профил

До 22 март продължава изложбата "С ръце и сърце", която е подредена във фоайето на Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково. Експозицията показва традиционни български ръкоделия, шевици и народни носии от колекциите на шест дами от Хасково. 

Част от каретата, бродериите и плетивата са изработени от участничките, а друга част са извадени от скриновете, пазени като свидна реликва от бабите им, разказа организаторката Златка Господинова. Посетителите могат да видят и традиционни женски дрехи и носии от България и света.

Експонатите са от колекциите на Мими Николова, Мария Малчанова, Радина Иванова, Десимира Тончева, Радка Делчева и Златка Господинова. Част от тях са членове на местната Камара на занаятчиите.

Изложбата е посветена на мартенските празници и на жената, която - независимо какъв цвят на кожата има и каква религия изповядва, винаги е тази, която създава топлината и уюта на дома. Това каза за Радио Кърджали организаторът Златка Господинова.

Повечето от показаните карета и ръкоделия са изработени преди около 30 до 50 години, но има такива, които са от началото на миналия ХХ век.

"Например има една възглавница, която е много, много стара - може би от началото на миналия век е. Част от носиите също са от преди стотина години, носията, с която аз бях, също може би е около 100-годишна", обясни Златка Господинова.

Шевиците показват традициите в бродирането не само в Хасковския край, но са от всички краища на българските земи. Носиите са както тракийски, така и от други етнографски области, но освен това има представени и традиционни женски дрехи от Татарстан, Уганда, Австрия.

Сред любопитните експонати е носия, която не може точно да бъде определена. "Има един експонат, който е много интересен, защото е малко спорен, защото в едно и също село има пет вида различни носии. Аз питах много хора де факто от кой район могат да го датират и откъде е по принцип, тъй като е спорно. Много е интересна, защото никой конкретно не е казал. А всички са братовчеди в това село. Аз смятам, че една хубава одринска престилка например ще й отива на носията", разказа Златка Господинова.

"Освен това, тъй като бях облякла (на откриването, бел.ред.) един сокай, така наречения килифаревски сокай, те казват - това нещо какво е? Казвам - това е още от болярско време, от Второто българско царство, така че няма как да не е българско", разказа Златка Господинова, която уточнява, че най-старите традиции при изработването на българските носии са от времето преди Възраждането. Тя дава за пример изложена дреха, която е направена по модел от стенопис на църква от 1330 г., която се намира в Сърбия. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Безопасна приказка“ учи децата на безопасност по пътищата чрез театър

Все по-често чуваме за тежки катастрофи с жертви на пътя – ужасяващи истории, в които главни герои са деца и млади хора. Именно с мисъл за бъдещите участници в движението, театърът в Кърджали продължава да играе едно от най-дълголетните си представления – „Безопасна приказка“. „Надявам се от малки да хванем децата и някак си да запомнят..

публикувано на 30.04.25 в 16:03
Откриване на 14-ият Международен фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“

Сладун посрещна 14-ия Международен фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“

В свиленградското село Сладун беше открит 14-ият Международен фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“. В продължение на два дни сцената събира над 2000 участници от България и Турция – самодейци, фолклорни състави, певци и инструменталисти, обединени от любовта към народната музика. Фестивалът се провежда в памет на голямата народна певица Кичка..

публикувано на 26.04.25 в 14:20

В световния ден на книгата в Хасково се откриват емблематичните Литературни дни и Национален конкурс за дебютна литература „Южна пролет“

В светлата седмица след Великден Хасково е озарен от таланта на литературните дебютанти на България. С изложбата „Жрецът на Мелпомена“ бе поставено символичното начало на 53-тите Литературни дни „Южна пролет“ Хасково 2025. Заместник-кметът на Община Хасково Мария Вълчева, членове на журито и дебютанти присъстваха на откриването на експозицията,..

публикувано на 23.04.25 в 11:47

Художничка от Кърджали рисува икони върху щраусови яйца

Художничка от Кърджали с увреден слух рисува нетрадиционни икони, изобразявайки светците върху щраусови яйца. Това е Ваня Петкова, която рисува от дете и има не само участия, но и самостоятелни изложби, съобщи БТА. Своята първа икона върху яйце от щраус Ваня рисува преди близо 15 години. През 2011г. неин роднина й дава едно яйце с молба тя да опита да..

публикувано на 22.04.25 в 08:48

Слънчева изложба в Хасково през светлата седмица

Светлозар Недев представя „Завръщане в Бъдещето“ в галерия „Форум“ в Хасково. Община Хасково и Художествената галерия представят самостоятелната изложба живопис на художника. Старозагорският художник е известен на хасковската публика с картините си в стил абстрактна живопис. Цветните платна на твореца носят пролетно и слънчево настроение...

публикувано на 19.04.25 в 09:46

„Орфей“ с участие на финала на „Топ 10 Български танцов фолклор 2025

Представителният танцов ансамбъл „Орфей“ към Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова и помощник-хореограф Гинка Захариева, е сред финалистите в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор 2025“. На полуфинала, който се проведе в края на март, ансамбълът се представи с изпълнения на високо ниво в..

публикувано на 15.04.25 в 18:05
Проф. Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров представя втората книга от „труда на живота си“

Проф. Николай Овчаров представя новата си книга „Аристокрацията на Второто българско царство“ във вторник, 15 април. Тя е своеобразно продължение на излязлата миналата година „Великите владетели на Второто българско царство“. Това е плод на почти половинвековен труд - проучвания, изследвания, археологически експедиции. „ Това е един много дълъг..

публикувано на 14.04.25 в 22:32