Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забранено е паленето на огън на открито в пожароопасния сезон

Огнеборците с мерки и препоръки за опазването на горите от огъня

Комисар Сергей Заимов

Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон.

В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии. Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Кърджали. „Тук се визират основно вилните и селскостопанските имоти, защото голяма част от пожарите в горския фонд са в резултат от такъв предизвикан пожар в селскостопански имоти, вилни имоти и урбанизирани територии“, каза комисар Заимов.

Санкцията за предизвикване на пожар може да стигне до 2 000 лв., стига да не представлява  престъпление и да не бъде обект на други служби, разследване и прокуратура, допълни той.

За умишлено предизвикване на пожар със значителни загуби може да се лежи и в затвора.  

От началото на годината на територията на област Кърджали са регистрирани 101 пожара, като 36 от тях са възникнали в горски и селскостопански фонд, както и в урбанизираните части на населените места. При три от пожарите на открито са нанесени значителни материални щети, а опожарените площи надхвърлят 250 дка. Във връзка с повишаване на температурите, зачестилите пожари на открито през месец март и обявения със заповед на областния управител пожароопасен сезон в горите на територията на област Кърджали регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ отправя апел към населението за спазване на противопожарните правила на открито.

Как да опазим гората от пожар?

  • Не палете огън в гората и не използвайте фойерверки и други пиротехнически изделия.
  • Пазете запалки и кибрити далеч от деца.
  • Не изхвърляйте незагасени цигари и кибритени клечки!
  • Разчистване на отпадъци, включително сухи клони и треви в горски участъци, трябва да става чрез събиране, окосяване и извозване на определени за това места. Забранено е унищожаването им чрез изгаряне!
  • Ако забележите пожар, незабавно се обадете на тел. 112 и бъдете готови да предоставите подробности за Вашето местоположение. Дори ако за пожара вече е съобщено, всяка допълнителна информация, която предоставите, може да е полезна, като например цвят и размер на димния стълб, топографски ориентири, път или пътеки, включително забелязани хора и дейности в района.

Ако сте на излет в планината

  • Палене на огън е недопустимо извън обозначени и обезопасени за това места.
  • Предварително подгответе съд с достатъчно вода/пръст за погасяването на огъня.
  • Премахнете всички сухи клони, запалими предмети и отпадъци, които са в близост до огнището. Около него не трябва да има суха трева и листа в радиус от най-малко 3 м.
  • Не правете огнището по-голямо от 50 cm в диаметър. Никога не използвайте запалими течности (бензин, дизел и др.) за разпалване на огъня. Това е опасно и може да пострадате самите Вие.
  • Не палете огън при сухо и ветровито време!
  • Никога не оставяйте незагасен огън! Полейте обилно с вода и проверете дали има останали тлеещи въглени в пепелта.

Препоръки за безопасност

  • Ако забележите издигащ се стълб дим, може да разберете какво гори и къде се намира пожара.
  • Белият дим обикновено показва по-фина, бързо изгаряща тревна маса (бързо разпространяващи се пожари, при които тревната маса изгаря за кратко време).
  • Тъмният дим показва, че горят гъсти храсти или дървета. Заради топлината горящи частици и въглени могат да се прехвърлят на далечни разстояния от мястото на горене и да образуват други огнища на пожар, дори отвъд реки и пътища.
  • Колкото повече е димът, толкова по-голям е пожарът. Ако видите, че димът се увеличава, напуснете района в безопасна посока.
  • Посоката, в която се накланя димният стълб, показва посоката, в която се движи огънят, така че тръгнете в посока различна от тази в която се разпространява пожара.
  • Огънят се разпространява най-бързо по посока на вятъра. Тръгнете в посока, обратна на него, ако е възможно.
  • Ако внезапно се задими около Вас, напуснете веднага района! Сложете на носа и устата си мокра кърпа или друг платнен материал, за да предпазите дихателните си пътища.
  • Огънят обикновено се разпространява по-бързо нагоре по склона отколкото надолу, така че не се опитвайте да избягате през билото, освен ако не сте близо до него и можете бързо да преминете от другата му страна.
  • Ако огънят се приближи опасно, насочете се при възможност към голяма открита площ с малко растителност (скалисти местности, ливади) или покрай водоеми.
  • Пазете дрехите си от запалване, особено ако са от изкуствена материя. Ако се запалят, легнете на земята и се търкаляйте.
  • Ако е възможно, движете се по вече обгорял терен. Там е по-безопасно, тъй като вече няма какво да гори. Пазете се от падащи дървета и стъпване в джобове с гореща пепел (тлеещи сиво-бели купчини, където е горяло масивно дърво). Нагорещеният терен след преминаване на огъня може да разтопи подметките на обувките Ви.

По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43
Д-р Христо Панковски и д-р Юлия Кючукова

Липсата на профилактика за детското орално здраве води до проблеми

От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..

публикувано на 30.04.25 в 13:41
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк към ЕК: Отворете пътя Рудозем–Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..

публикувано на 30.04.25 в 12:41
д-р Габриела Минова

Първият преглед при уролог – до двегодишна възраст

Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...

публикувано на 29.04.25 в 17:29