Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира на Радио Кърджали Росица Средкова, член на Управителния съвет на Националната мрежа за децата и председател на Управителния съвет на Сдружение „Инициатива за развитие „Кърджали решава“. Тя е учител в Кърджали и работи с деца от уязвими групи повече от 30 години.
Данните показват, че по-висок е процента на отпадащите – над 19, в малките населени места. „А колегите от „АМАЛИПЕ“(НПО, което работи с уязвими групи, бел.ред.) подават информация, че в училищата, където се обучават деца от уязвими групи, включително и деца от ромски произход, този процент е по-висок“, каза Средкова.
Анализът сочи, че сред причините е липсата на образование или ниския образователен ценз на родителите. Друга причина е това, че много от тях са в чужбина и наследниците им са оставени на грижата на роднини или баби и дядовци, които пък не могат да упражняват нужния контрол.
Не са малко и децата, използвани като работна ръка, поради което също не влизат в клас.
Сред сериозните причини за отпадането на деца от училище е невладеенето на български език, сочат наблюденията на Средкова. „Това, че учениците от първи до четвърти клас не повтарят и преминават в по-горен клас без да са усвоили знания, без да са грамотни, води до едно натрупване на незнание, което в следващата образователна степен води до отпадане от училище“, коментира тя.
Задължителното предучилищно образование не е достатъчно ефективно. Парадокс е, че дори детето да не е готово да премине в следващата образователна степен, дори без документ при завършване на забавачката, доказващ нивото му на подготовка, ако родителите пожелаят то да стане ученик, училището е длъжно да го запише в първи клас.
В последните години намалява броят на момичетата от уязвими групи, които са спирани от родителите си от училище, поради традицията за ранно задомяване.
В последните години все повече се наблюдава увеличаване на процента на момичетата, които продължават образованието си в професионални гимназии. „Наблюденията ми са, че те започват да учат, но ако проследим броя на тези, които са се записали в средните училища и завършилите, виждаме, че е малък процентът на тези, които завършват. Защото, когато станат на 16, на 17, вече трудно до 18 години, повечето от семействата предпочитат да ги задомят. Разбира се, тези бракове не са официални, но децата спират да посещават училище“, посочи Средкова.
Националната мрежа за децата непрекъснато работи по програми, с които да повишава мотивацията на учениците да продължават своето образование. Следващата седмица се очаква да излезе традиционния вече доклад „Бележник 2025“, в който се дава оценка на изпълнението на политиките за деца от страна на държавата. Образованието е една от важните сфери, която се наблюдава и оценява с този доклад, допълни тя.
Според Средкова санкциите за родителите, които спират децата си от училище трябва да се преосмислят по посока на повишаване, но още по-важно е те реално да бъдат налагани, за да постигнат нужния ефект.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..
За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч. "Това..
От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..
Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..
Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478