Основната тема на спектакъла е нуждата от запазване на въображението и способността за критично мислене в свят, наситен с технологични иновации. "Нашата цел е да събудим младото поколение от унеса на малкия и големия екран и да акцентираме върху важността на четенето и развиването на най-важното човешко качество – въображението", обясни Елена Бойназлиева.
Въпреки че спектакълът не отрича технологиите, той подчертава важността от баланса в тяхното използване. "Технологиите са полезни, но когато се използват с мярка. Всеки елемент от нашето ежедневие, когато се предозира, може да бъде вреден", разказа Бойназлиева. Спектакълът подчертава, че технологиите трябва да се използват за подобряване на живота, а не за разрушаване на важните човешки качества.
Действието на спектакъла се развива през 2050 година в бъдещето, което придава антиутопичен контекст на постановката. Поезията на Ивайло Балабанов, включена в спектакъла, е ключова за неговото послание. „Тези стихотворения сякаш предсказват промяната на света, който започва да се променя по негативен начин, и те пасват прекрасно на съвременната проблематика в спектакъла“, каза Бойназлиева.
Въпреки че спектакълът претърпява промени през времето на репетициите, процесът е не само театрален, а и личностен за актьорите. „Създаването на образите е един процес на личностно развитие и трансформация. Например, едно от децата, което участва, успя да премине през сериозна вътрешна трансформация, като буквално разцъфна седмица преди премиерата“, споделя актрисата. Тя добавя: „Няма как да не изживееш много емоции, докато изградиш образа и да заживееш с него.“
Чуйте повече в звуковия файл.
Все по-често чуваме за тежки катастрофи с жертви на пътя – ужасяващи истории, в които главни герои са деца и млади хора. Именно с мисъл за бъдещите участници в движението, театърът в Кърджали продължава да играе едно от най-дълголетните си представления – „Безопасна приказка“. „Надявам се от малки да хванем децата и някак си да запомнят..
В свиленградското село Сладун беше открит 14-ият Международен фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“. В продължение на два дни сцената събира над 2000 участници от България и Турция – самодейци, фолклорни състави, певци и инструменталисти, обединени от любовта към народната музика. Фестивалът се провежда в памет на голямата народна певица Кичка..
В светлата седмица след Великден Хасково е озарен от таланта на литературните дебютанти на България. С изложбата „Жрецът на Мелпомена“ бе поставено символичното начало на 53-тите Литературни дни „Южна пролет“ Хасково 2025. Заместник-кметът на Община Хасково Мария Вълчева, членове на журито и дебютанти присъстваха на откриването на експозицията,..
Художничка от Кърджали с увреден слух рисува нетрадиционни икони, изобразявайки светците върху щраусови яйца. Това е Ваня Петкова, която рисува от дете и има не само участия, но и самостоятелни изложби, съобщи БТА. Своята първа икона върху яйце от щраус Ваня рисува преди близо 15 години. През 2011г. неин роднина й дава едно яйце с молба тя да опита да..
Светлозар Недев представя „Завръщане в Бъдещето“ в галерия „Форум“ в Хасково. Община Хасково и Художествената галерия представят самостоятелната изложба живопис на художника. Старозагорският художник е известен на хасковската публика с картините си в стил абстрактна живопис. Цветните платна на твореца носят пролетно и слънчево настроение...
Представителният танцов ансамбъл „Орфей“ към Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова и помощник-хореограф Гинка Захариева, е сред финалистите в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор 2025“. На полуфинала, който се проведе в края на март, ансамбълът се представи с изпълнения на високо ниво в..
Проф. Николай Овчаров представя новата си книга „Аристокрацията на Второто българско царство“ във вторник, 15 април. Тя е своеобразно продължение на излязлата миналата година „Великите владетели на Второто българско царство“. Това е плод на почти половинвековен труд - проучвания, изследвания, археологически експедиции. „ Това е един много дълъг..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478