Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ро̀са Соколова: Да добротворим, тогава и небето ще е по-благосклонно!


Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия. 
Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След Цветница започва Страстната седмица, изпълнена с мъка и страдание, а накрая и с Възкресението на Исус Христос.
Днес празнуват над 339 000 души в България, като имената, свързани с цветя и растения, са сред десетте най-разпространени в страната.
Роса Соколова отбелязва празника с усещането, че името й означава живина, както никое растение, цвете или дърво не могат без росата. Така и тя се чувства призвана да помага на хората, защото се надява, че това отеква в небесни места. 
"Моето име съм го приела, дори когато са ми го дали, аз още не съм осъзнавала, че го приемам. Но растейки в годините, все повече разбирам, че името ми означава повече от това, което аз мога. Тоест то е за да даде въздъх на всички други живини в природата. Още от ранина, да ороси, да усмихне, да даде свежест и да постели, очакване за живот, за бъднина. Наистина какво, какво са цветята без мен?"
"Не съм кръстена на бабите си по традиция българска, а вероятно мама е имала предвид това, че когато съм се родила е краят на април, че всичко се събужда за нов живот, че природата се усмихва, зеленее дарява, вероятно това е имала в предвид, не съм я питала никога. Но аз с удоволствие нося името си и с почит. Радвам се, че съм Роса, макар че е роса, ударението е другаде и много често и така са ми казали, но съм си Роса, Роса от Орловица. Благодаря за това, че ми напомняш, че в същината на моето живеене и бъдене е да подкрепям, доколкото мога, дори и без да са ми търсили подкрепата. Ако усетя някъде, че някой има нужда от мен и мога по някакъв начин да бъде от полза, аз лекичко или не съвсем тихичко се смъквам и паралелно започвам. А когато човек има нужда от подкрепа, не е необходимо винаги да е шумно и да е така плакатно, понякога и тихо могат да се случват нещата.
Да се наместваме едни други, да добротворим заедно и тогава и животът ще ни се усмихва повече и небето ще е по благосклонно към нас. Така мисля".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..

публикувано на 11.05.25 в 17:50

Майстори на народните танци с участие в „Полет над Родопите“

Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..

публикувано на 10.05.25 в 18:16

Млади таланти гостуваха в изнесеното студио на „Полет над Родопите“

Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..

публикувано на 10.05.25 в 17:26

България в решаващите дни на Втората световна - армия от почти половин милион

На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..

публикувано на 09.05.25 в 15:27

Посрещаме пролетта с Гергьовден и Хъдърлез – ритуали и вярвания от Родопите

Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..

обновено на 05.05.25 в 14:22

Шеф Пеньо Иванов показва свои бижута заедно с именития си учител

  Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина,  ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..

публикувано на 04.05.25 в 18:37